שתף קטע נבחר

משפחות גולדין ושאול עודכנו על מגעים עם חמאס להשבת הנעדרים והשבויים

המשפחות עודכנו בשבוע שעבר על ידי מתאם השבויים והנעדרים שמתקיימים מגעים עם חמאס. "קיימת הזדמנות להשיב את בננו הדר ואת אורון שאול ואת האזרחים מנגיסטו וא-סייד. להחמיץ את ההזדמנות זה חוסר אחריות לאומית", מסרה משפחת גולדין

מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, עדכן בשבוע שעבר את משפחות גולדין ושאול שמתקיימים מגעים עם חמאס על השבת הנעדרים והשבויים. ממשפחת גולדין נמסר אמש (רביעי): "קיימת הזדמנות להשיב מידי חמאס את בננו הדר ואת סמ"ר אורון שאול ואת האזרחים מנגיסטו וא-סייד. להחמיץ עכשיו את ההזדמנות, זה חוסר אחריות לאומית". 

 

50 ()
הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד

ביום שני שעבר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשונה את ועדת השרים לשבויים ונעדרים כדי לעדכן אותם במגעים עם חמאס על עסקת חילופי שבויים. הדיון נערך בשיחת ועידה מוצפנת, והשתתפו בו שר הביטחון נפתלי בנט, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון. בדיון השתתף גם בלום, שמרכז את המגעים עם חמאס. לאחר הדיון נשלח בלום על ידי נתניהו לעדכן את משפחות גולדין ושאול במגעים.

 

בישראל מעריכים כי נוצרה שעת כושר נדירה להגיע לעסקה עם חמאס על החזרת גופותיהם של שאול וגולדין והחזרתם של האזרחים הישראלים שמוחזקים בעזה. הצד הישראלי שוקד ועובד ברצינות רבה כדי לסיים את הסוגיה ההומניטארית הזאת. ניתן לומר שיש רצון טוב גם בישראל וגם בעזה להתקדם כשהקורונה ברקע: העזתים עוסקים במשבר הקורונה ומבינים שמדובר בהזדמנות נדירה להתקדם ולהסיר את המכשול הזה גם כדי לאפשר את המשך ההסדרה בעזה.

 

נתניהו עדכן במגעים האלה את יו"ר כחול לבן בני גנץ שכן זה יהיה אחד הנושאים בסדר עדיפות גבוה שיעסיק את הממשלה הבאה.

 

מה עומד מאחורי האפשרות לעסקת שבויים חלקית עם חמאס

 

 

  

לפני כשבועיים דווח בתקשורת הערבית כי גברו הסיכויים לעסקה חלקית, "הומניטרית", בעניין השבויים והנעדרים שבידי חמאס. העיתון "א-שרק אל-אווסט" ציטט גורמים בחמאס לפיהם הארגון שואף לעסקה חלקית ונפרדת בזמן הקרוב, כעסקה מקדימה לעסקה כוללת יותר. הגורמים ציינו כי לא מדובר בעסקה במובן המסורתי שלה, אלא בעסקה הומניטרית לשחרור ילדים, נשים ואסירים חולים הכלואים בישראל בתמורה למידע על גורלם של הישראלים שמוחזרים בעזה.

 

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרסם באחרונה כי הסיכוי לעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס מתגבר בכל יום, זאת לאחר שמקורב לחמאס הבהיר לעיתון את עמדת הארגון, וטען כי "בחמאס מעוניינים בעסקה דו שלבית". עם זאת, גורמים בישראל אומרים, כי חמאס רוצה בעסקה רק בתוך הסדרה כוללת עם שחרור כל מי שנאסר מאז שחרורו של גלעד שליט ולא בטוח בכלל שדרישות המינימום של חמאס פוגשות את מקסימום הוויתורים האפשריים מבחינתה של ישראל.


פורסם לראשונה 29/04/2020 23:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד
מומלצים