שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

עוד הקלות קורונה: אנשים עם מוגבלויות יוכלו לבקר את משפחתם

משרד הרווחה גיבש תקנות שיאפשרו לאנשים עם מוגבלויות לצאת מהמסגרות בהן הם מתגוררים כדי לבקר את משפחותיהם באופן מבוקר. בשל מכשול משפטי, משרד הבריאות טרם אישר את התקנות

משרד הרווחה גיבש תקנות שיאפשרו לאנשים עם מוגבלויות לצאת מהמסגרות שבהן הם מתגוררים למפגשים עם בני משפחותיהם. התקנות טרם אושרו על ידי משרד הבריאות.

 

"הזנחה": תלונות נגד הרווחה בעקבות מות דיירת חוסה מקורונה

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

על פי התקנות, מנהל המסגרת יוכל לאפשר לדיירים לצאת לבקר את משפחותיהם, בתנאי שמדובר בבית המשפחה הגרעינית או במרחב בטוח ומבוקר שהמשפחה מסכמת איתו עליו. בנוסף, בני המשפחה יחתמו על הצהרה שלא היה במקום המפגש חולה או מבודד בשבועיים שקדמו לביקור והם יצטרכו לעטות מסכה במהלכו. הדייר יעטה מסכה רק אם הדבר ביכולתו.

 

נכון לעכשיו התקנות טרם אושרו בשל מכשול משפטי, מאחר שעל פי התקנות לשעת חירום אסור לצאת מהבית כדי לבקר משפחה, ועבור הדיירים הבית הוא המסגרת של משרד הרווחה. ככל הנראה הדבר ייפתר בשעות הקרובות.

 

פעילות מסגרות הרווחה חודשה בהדרגה

משרד הרווחה הודיע בשבוע שעבר על הגדלת פעילות מסגרות הרווחה שצומצמו בעקבות משבר הקורונה. במסגרת זאת, חוזרים לפעילות הדרגתית שירותי המשרד בקהילה, ומעונות היום השיקומיים לפעוטות עם מוגבלויות בקבוצות קטנות של שלושה ילדים למטפל.

 

כמו כן הודיע המשרד כי מרכזי עוצמה ותוכנית "נושמים לרווחה", המסייעים לאנשים בעוני, עוברים לפעילות מלאה שתינתן מרחוק. גם מרכזי יום ומרכזי תעסוקה לאנשים עם התמכרויות חוזרים לפעילות מלאה. השירותים בקהילה לבני נוער בסיכון חוזרים לפעילות מלאה או מגדילים את היקף פעילותם.

 

המרכזים לטיפול באלימות במשפחה וכל המסגרות החוץ ביתיות שעבדו במתכונת מלאה, כגון מסגרות לילדים ולבני נוער בסיכון, פנימיות ומסגרות לאנשים עם מוגבלויות, ממשיכים לפעול כרגיל. מרכזי היום לקשישים ממשיכים לתת שירות של אספקת ארוחות חמות, ביקור שבועי של עובדת סוציאלית וקשר יומי מרחוק עם יתר חברי הצוות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

בתוך כך, בשבוע שעבר חזרו למוסדות החינוך 140 אלף תלמידי החינוך המיוחד. מחר (שישי) תכריע הממשלה בנוגע למתווה החזרה ללימודים בכיתות א'-ג' ובגני הילדים, שגיבש משרד החינוך. לפי המודל המוצע, ילדי הגנים יהיו שלושה ימים בגן (בשתי קבוצות) ושלושה ימים בבית. בכל קבוצה, כמחצית מהגן, יהיו 17-15 ילדים.

 

החזרה מתוכננת ליום ראשון הקרוב. המתווה כולל את כלל בתי הספר היסודיים בחינוך הרשמי, המוכר שאינו רשמי ומוסדות הפטור.

 

במקביל בגנים הפרטיים מאיימים כי לא יפתחו את הגנים לפעילות ביום ראשון, כל עוד לא יקבלו מענה לשורת בעיות. לטענת בעלי הגנים הפרטיים, טיפול בתינוקות ובפעוטות עד גיל 3 דורש היערכות מיוחדת, מבחינת הטיפול, החיטוי ומניעת ההדבקה. כמו כן, הם מסרבים להטיל את העלויות הנוספות על ההורים, ודורשים מהממשלה לגבש יחד עמם דרכי פעולה מדויקות לפני פתיחת המוסדות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אנשים עובדים מוגבלות מוגבלויות נכה
צילום: shutterstock
מומלצים