שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

ההורים זועמים על החזרה ללימודים: "לא ניצלו את הזמן להתארגנות"

מערכת החינוך חוזרת חלקית, אך הורים רבים נותרו לא רגועים. "יש תחושה שההחלטות מתקבלות באופן לא אחראי. זה בשביל 'לסמן וי' ולספר סיפורים שהמשק חוזר", טענו חלקם. עם זאת, יש מי שחושב שהתועלת רבה יותר מהסיכוי לנזק: "אי אפשר לחשוש כל הזמן"

 

כיתה ריקה בבית ספר יסודי בתל אביב (צילום: AP)
כיתה ריקה בבית ספר יסודי בתל אביב(צילום: AP)
  

מערכת החינוך תפתח את שעריה כבר ביום ראשון הקרוב באופן חלקי והדרגתי, אך המתווה שהוציא משרד הבריאות אתמול (שישי) בצהריים, מעורר לא מעט שאלות וחששות אצל ההורים, בין היתר בשל העובדה שגני גני הילדים והפעוטונים יישארו סגורים, ללא מענה קונקרטי.

 

החזרה ללימודים - כתבות נוספות

איפה חוזרים ללמוד? | רשימת הערים המלאה

הסכמה: ייפתחו כיתות א'-ג', לימודים לבגרות בי"א-י"ב

 

אתמול החליטה הממשלה להחזיר את הלימודים לכיתות א'-ג' וי"א-י"ב, וההחלטה עוררה זרם בקרב הרשויות המקומיות שלא נערכו בהתאם, וחלקן הודיעו כי הן מעדיפות להמתין עם חידוש הלימודים. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ומחה על ההודעה ברגע האחרון, זמן קצר לפני כניסת השבת.

 

"מתן הנחיות סותרות או הנחיות המונחתות מהרגע להרגע, הופכות את המשימה לבלתי אחראית ואף מסוכנת", כתב חולדאי. "על מנת שנוכל להחזיר את מערכת החינוך לפעילות ראויה, בכפוף לכללי הבטיחות והמגבלות הרפואיות ההכרחיות בתקופה זו, ולאפשר לכלל העיריות ללא יוצא מהכלל לחדש את פעילותה, אנו קוראים לממשלה לדחות את הפעלת מערכת החינוך במספר ימים".

 

בית ספר יסודי ב רמת גן (צילום: AP)
(צילום: AP)

ראש מינהל החינוך בתל אביב, שירלי רימון, אף כתבה להורים כי "הצורך להיערך בבתי הספר והרצון להבין את ההחלטה מבחינת הבטיחות הבריאותית, הובילו להחלטה לעכב את החזרה ללמידה ביום-יומיים. זה נותן אויר לנשימה לנו כמקבלי החלטות ונושאי האחריות, ולמנהלות ומנהלי בתי הספר, לעשות את הדברים באופן הנכון והמקצועי ולדאוג לפתרונות למחסור בכוח האדם".

 

אולגה גורצקי מרמת גן, אמא לבן 7 וחצי ובת 3 וחצי חוששת מהחזרה לשגרה. "אני מאוד רוצה שהילדים יחזרו, אבל לא בכל תנאי", אמרה בשיחה עם ynet. "יש תחושה שההחלטות מתקבלות באופן לא אחראי. יש לי המון חששות שאלות: כיצד אפשר יהיה באמת לשמור על ריחוק חברתי, ניקיון, חלוקה של הכיתות, מי המורות שילמדו, לגבי הגנים - איני מאמינה בכלל שהגננות והילדים ישמרו על ריחוק חברתי. לפחות במקרה שלנו - הצוות חם ואוהב. אבל כיצד הילדים יהיו בריחוק?".

 

גורצקי אמרה שלמרות המאמצים ללמוד מהבית, זה לא דומה לחזרה לבית הספר. "אנחנו משקיעים המון מאמצים ושעות לימוד בבית וגם מחנכת הכיתה של הבן, ועדיין זה לא אותו דבר. ילדים בכיתה ב' חייבים ללמוד כמו שצריך, עכשיו הם מתעמקים בכל היסודות: קריאה, כתיבה ללא ניקוד, לוח הכפל. צוותי ההוראה עובדים מאוד קשה בלמידה מרחוק. אבל שום דבר לא דומה לספסל הלימודים". 

 

 

ענבל מוגרבי מורד (43) מרחובות, אם לשלושה ילדים, בהם פעוט בן שנתיים וחצי, מנהלת מעון זה 14 שנה. "הילדה שלי בחטיבת ביניים והגדול בתיכון, והם לא יחזרו ללימודים. אני גם לא רואה סיבה שלא יחזירו", אמרה מורד. "אם אפשר להחזיר ילדים בכיתה א' עד ג' אז למה את הגדולים לא? לא ברור מה העניין, כי הרי הגדולים מבינים את המצב ויודעים לשמור על הכללים".

 

ענבל מוגרבי מורד (צילום: לילך תוינה)
"הפחד נובע מחוסר ודאות". ענבל מוגרבי מורד(צילום: לילך תוינה)

גם מורד חוששת מאוד מהחזרה לגנים: "יש פה ילדים בסיפור. ילדים בגילים כאלה לא יודעים לשמור על מרחק של שני מטר. זה הזוי שלפני מספר ימים אמרו שיהיו 15 פעוטות במקום אחד. אי אפשר לעשות הפרדה ביניהם, זה לא עובד בשטח. בגנים אמרו שיביאו את האוכל מהבית. איך זה יעבוד? שמישהו יישב ויחשוב על תוכנית מסודרת והגיונית שנבין", אמרה.

 

"שייתנו לנו נהלים ברורים, איך נקבל את הילדים בבוקר? תינוק לא יכול להיכנס לבד לגן. זה לא הגיוני. כולם היו שמחים לחזור אם היו יודעים שהמסגרת תהיה בטוחה. הפחד נובע מחוסר וודאות".

 

 

לדבריה, "יש כעס מאוד גדול על משרד העבודה והרווחה. מאז תחילת המשבר, למעט ההודעה שנחזיר להורים את חודש מרץ, לא יצאה שום הנחיה מטעם המשרד שהם אחראים על גיל אפס עד שלוש. שום הודעה מסודרת להורים, למנהלות, לצוותים. מצד אחד מצפים מאיתנו לצאת לעבוד ומצד שני יש כאלה שיש להם ילדים בבית. מה הם יעשו?״.

   

"אם זה מסוכן, שנישאר בבית ואם זה לא אז שיחזירו את כולם"

סיגל שפיץ טולדנו, יו"ר (משותף) של ועד הגנים הארצי בהנהגת ההורים הארצית, טוענת כי המתווה הממשלתי לא יסייע להחזיר את המשק לפעולה. "בסופו של דבר שחררו איזו תוכנית שהיא לא ראויה לגנים", היא טוענת.

 

"יצא מתווה שילדים יגיעו ליומיים וחצי בשבוע. אם מישהו חושב שככה יחזור המשק אז הוא התבלבל. בהרבה גנים ברחבי בארץ יש יותר מ-30 ילדים, ובגלל שקבעו מקסימום 15 ילדים בקבוצה, נאלצים לחלק את הילדים לשלוש קבוצות שכל אחת מהן תקבל יומיים. אחת הקבוצות תקבל את ימי חמישי ושישי - כשרוב ההורים לא עובדים בשישי".

 

סיגל שפיץ טולדנו ()
"התוכנית לא ראויה לגנים". סיגל שפיץ טולדנו
 

עוד ציינה כי טולדנו המתווה החדש אף יגרום לנזק לחלק מההורים. "מדברים גם על חזרה מהשעה 08:00 עד 14:00. יש אנשים בחל"ת שעכשיו יצטרכו לחזור לעבודה כשהמעסיקים ישמעו שהגנים חוזרים, אבל בפועל הם צריכים לאסוף את הילדים בשתיים בצהריים. או שמחליטים להחזיר את הגנים לארבעה-חמישה ימים, או כלום. היו להם חודשיים לחשוב על תוכנית".  

 

 

 

 

לדבריה, "צריך לדבר על מודלים כמו של גנים להורים שעובדים בעבודות חיוניות וזה עובד מאוד יפה. אבל זה עולה להם כסף והם לא רוצים להשקיע כסף. זה סתם לסמן וי ולספר סיפורים שהמשק חוזר. על הילדים בני אפס עד שלוש אפילו לא מדברים. יש תחושה שלטובת הכלכלה מפקירים את הבריאות. משרד הבריאות נותן את התחושה בתקשורת שאם זה היה תלוי בו היינו נשארים עוד חודש בבית. אם זה מסוכן, שנישאר בבית ואם זה לא אז שיחזירו את כולם".

 

גם טולדנו אמרה כי היא חוששת מהחזרה ללימודים: "ההורים לא רגועים. גם אני מאוד מתלבטת אם לשלוח את הילדים. בכל הנוגע לפעוטונים - זה מחדל. משרד החינוך לא אחראי עליהם, ושום משרד אחר לא משחרר מתווה לגביהם. הגנים הפרטיים ניזונים מהתקשורת וצריכים לקבל החלטה עצמאית אם לפתוח או לא".

 

מיטל ברקן (צילום: דניאל ברקן)
מיטל ברקן(צילום: דניאל ברקן)

מיטל ברקן מרחובות, אם לילדה בת 9 ולתאומים בני 4, סיפרה: "את הגדולה אנחנו מתכוונים לשלוח. אני מרגישה עם זה בנוח כי אני יודעת שלא היו חולים ברחובות בימים האחרונים וגם הילדה שלי מאוד אחראית ואני יכולה לסמוך עליה. הסברנו לה לא להצטופף, לעטות מסכה ולשטוף ידיים. יש בכל זאת חשש לשלוח אותה אבל אני מנסה למצוא את האיזון, כי זה הולך להיות איתנו בטווח הארוך ואי אפשר כל הזמן להיות בחשש, אבל התועלת רבה מהסיכוי לנזק לדעתי".

 

היא הוסיפה: "מבחינת הגנים, ברור שאין להם שום יכולת לשמור על מרחק והיגיינה. זה לא ריאלי. זה מסבך אותי כי אני עובדת חיונית. הילדים צריכים מסגרת אבל שתהיה מאורגנת ומסודרת. לפתוח את הגנים ולהנחות את הצוות זה לא ריאלי. יש לי תסכול גדול כי זה לא פשוט לתת מענה במקום העבודה וברור לי שלא יודעים לתת לנו מענה. הם לא ערוכים לזה אבל אף אחד לא ערוך לזה. התחושה שלי היא שמערכת החינוך לא ניצלה את הזמן כדי להתארגן לחזרה".

 

לפי משרד החינוך, בתחילת השבוע יעסקו הרשויות ובתי הספר בהיערכות המנהלתית לפתיחת הלימודים. במשרד טענו כי קליטת התלמידים תסתיים לכל המאוחר ביום שלישי הקרוב. מחר, נזכיר, תתכנס הממשלה לדיון נוסף על אסטרטגיית היציאה, ותדון בשורה של הקלות נוספות למשק, בהם פתיחת שווקים, קניונים, פארקים, ואף ביטול מגבלת היציאה למרחק של 100 מטרים מהבית.


פורסם לראשונה 01/05/2020 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כיתה ריקה בבית ספר בת"א
צילום: AP
מומלצים