שתף קטע נבחר

צילום: נדב אבס, יריב כץ

שרים מתנגדים להמלצת המל"ל לסגר בל"ג בעומר

הממשלה טרם דנה בהגבלות לל"ג בעומר, אולם שרים מעריכים כי החלטה על סגר בחג עלולה לא לעבור. המל"ל מעוניין בסגר כדי למנוע התקהלויות, אולם עד כה דובר רק על איסור מדורות בכל הארץ

מדורות בני ברק (צילום: AP)
מדורת ל"ג בעומר בבני ברק. ארכיון(צילום: AP)

המל"ל המליץ לממשלה להטיל סגר בל"ג בעומר כדי למנוע התקהלויות סביב המדורות והגעה למירון, אך ל-ynet נודע היום (שני) כי שרים מתנגדים למהלך. הממשלה טרם דנה בנושא, ולא בטוח שהשרים יסכימו לאשר כזאת החלטה. עד כה דובר רק על איסור מדורות בכל הארץ ועל איסור הגעה למירון - אך לא על סגר.

 

בין המתנגדים - שר הפנים אריה דרעי. דרעי אמר כי "הנתונים שמפרסם משרד הבריאות בהחלט טובים, אנחנו פועלים בצדק רק להקל על הציבור, על המשק ועל הסוחרים. לכן, לא נראה לי נכון והגיוני להחזיר את ישראל לסגר ביום ראשון לאחר שרוב המשק כבר פועל. האיסור המוצדק להדליק מדורות יישאר בעינו אך הסגר מיותר".

 

בדיון שנערך היום בנושא ל"ג בעומר ומירון הציג מפקד מרחב כנרת של המשטרה את המורכבות, הצפיפות והמסוכנות באירוע ההילולה בשגרה, כולל היערכות רחבה של כ-5,000 שוטרים עם מאות אלפי מתפללים. האירוע דורש היערכות ארצית רחבת היקף במשך כל השנה, עבודות תשתית בפאתי ההר והיערכות בשטח עשרה ימים לפני האירוע.

ל
ההילולה במירון, בשנה שעברה(צילום: אלי מנדלבאום)

כלל נציגי המשטרה בדיון ציינו את הדחיפות בתקש"ח (תקנות לשעת חירום) על מנת להיערך בטווח הזמן המיידי ולהגדיר את הסמכויות וההגבלות. היועצת המשפטית למשטרה תמר ליברטי ציינה כי הציבור שמגיע למירון הוא ציבור מאמין שישאף להגיע בכל דרך, לכן יש להיערך כבר עכשיו. לדבריה, יש להסמיך את המשטרה לסגור את כלל היישובים הסמוכים להר, לסגור את הצימרים במקום, לפרק אוהלים, להרחיק אנשים ולמנוע תנועה ברגל.  

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ציין כי מקובלות עליו כל דרישות משטרת ישראל. נציג משרד הפנים ציין כי ישנם אירועים נוספים שיש לתת עליהם את הדעת, כגון: הילולת רבי מאיר בעל הנס, הילולת שמעון הצדיק והילולת נבי סמואל. כמו כן, יש לצאת בהסברה רחבת היקף בדגש למגזר הדתי והחרדי.

 

נציג פיקוד העורף אמר כי יש לתת את הדעת לגבי המדורות בכלל רחבי הארץ. קצין אגף המבצעים של שירותי הכבאות ציין כי ההיערכות לקיץ אינה מיטבית משום שהקשב ניתן לנושא הקורונה, ולכן יש לאסור באופן מוחלט הדלקת מדורות. נציג המשרד לענייני דתות ציין כי סוכם על הדלקת שלוש מדורות, עם 40 משתתפים בכל אחת.

 

"נדרש לבצע רצף פעולות שלם על מנת למנוע הידבקות המונית במהלך ל"ג בעומר, מחסומים, דילול, הסברה, פירוק אוהלים ועוד", אמר בתום הדיון יגאל סלוביק, ראש אגף לוט"ר במל"ל. הוא הוסיף כי התקש"ח יכלול איסור הדלקת מדורות בכל רחבי הארץ והגבלת תנועה בדומה לליל הסדר, מערב ל"ג בעומר בשעה 17:00 ועד 05:00 בבוקר למחרת, על מנת למנוע מסיבות ומדורות. הסגר במירון יהיה תקף עד למוצאי השבת שאחרי ל"ג בעומר, בכדי למנוע הגעה המונית גם בימים שאחרי החג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים