שתף קטע נבחר

דוברת חדשה לטראמפ: "לעולם לא אשקר לכם"

הדוברת החדשה של הבית הלבן היא קיילי מקנאני בת ה-31, שהתפרסמה כפרשנית אוהדת טראמפ ב-CNN. מקנאני תנסה לשפר את היחסים העכורים בין הממשל לתקשורת. אתמול מסרה תדריך ראשון אחרי 417 ימים. היא הרביעית בתפקיד מאז תחילת הקדנציה של טראמפ

 

הדוברת החדשה של הבית הלבן, קיילי מקנאני, ערכה אתמול תדריך ראשון לכתבים. מקנאני, שהצטרפה לבית הלבן בחודש שעבר, התחייבה בתדריך "לא לשקר לעולם" לתקשורת.

 

מקנאני בת ה-31 היא הדוברת הרביעית של הבית הלבן מאז שדונלד טראמפ התחיל את כהונתו. חדר התקשורת בבית הלבן מסמל את היחסים העגומים - ולעיתים העוינים - בין טראמפ לעיתונאים. היחסים היו מתוחים מהיום הראשון, כששון ספייסר הכריז שבטקס ההשבעה של טראמפ מספר הצופים היה הגבוה בהיסטוריה - בניגוד לתמונות שהראו אחרת.

קיילי מקנאני ה דוברת החדשה של הבית הלבן (צילום: mct)
(צילום: mct)
 

היחסים בין ממשל טראמפ לתקשורת לא השתפרו גם כשספייסר עזב את התפקיד. לפני יותר משנה הופסקה מסורת התדריכים היומיים לכתבים, וחדר התקשורת נותר מיותם. התדריך האחרון היה ב-11 במרץ 2019. באותו תדריך הגיבה הדוברת שרה האקבי סנדרס לדברים שאמר הנשיא על דמוקרטים "ששונאים יהודים". המחליפה של האקבי סנדרס, סטפני גרישם, לא ערכה תדריכים יומיים בתשעת החודשים שהייתה בתפקיד.

 

בתדריך הראשון של דוברות הבית הלבן אחרי 417 ימים הבטיחה מקנאני שמסורת התדריכים היומיים תחודש. לעיתונאים התחייבה לומר תמיד את האמת: "אני לעולם לא אשקר לכם, יש לכם את המילה שלי".

קיילי מקנאני ה דוברת החדשה של הבית הלבן (צילום: mct)
(צילום: mct)
 

אנשי טראמפ טוענים שהתדריכים של דוברות הבית הלבן אינם חשובים מספיק, מכיוון שהנשיא עצמו מעניק מספר חסר תקדים של תדריכים והצהרות. טראמפ אכן קובע שיאים חדשים במספר התדריכים, מסיבות העיתונאים והראיונות (לכלי תקשורת שהוא לא מסוכסך איתם). אך לעיתים קרובות התנאים אינם אופטימליים - למשל כשטראמפ צועק מאחורי מסוק שמתכונן להמראה. בפעמים אחרות מנצל טראמפ את ההצהרות להתעמת עם עיתונאים.

 

מגפת הקורונה הפיחה רוח חיים בחדר התקשורת בבית הלבן. מתחילת המשבר טראמפ ובכירי ממשל אחרים העניקו תדריכים כמעט מדי יום. טראמפ החליט לצמצם את התדריכים אחרי הסערה שהתעוררה בעקבות הצעתו להזריק חומרי חיטוי לחולי קורונה. יועציו המליצו לו להפחית את הופעותיו כדי לא לפגוע בפופולאריות שלו בשנת בחירות.

קיילי מקנאני ה דוברת החדשה של הבית הלבן (צילום: mct)
(צילום: mct)
 

מקנאני, בוגרת אוניברסיטת ג'ורג'טאון ובית הספר למשפטים בהרווארד, התפרסמה כפרשנית CNN. ברשת שבדרך כלל לא חוסכת ביקורת מהנשיא התבלטה מקנאני בזכות התמיכה הגדולה שלה בטראמפ. היא הפכה לאורחת קבועה ברשת פוקס שמזוהה עם הרפובליקנים.

 

בהמשך הצטרפה מקנאני לצוות התקשורת של הוועידה הרפובליקנית הלאומית, והפכה לדוברת קמפיין 2020. על חלק מההתבטאויות שלה היא ספגה ביקורת - בין השאר התמיכה שלה בתיאוריית הקונספירציה שהפיץ טראמפ לפיה ברק אובמה לא נולד בארה"ב – תיאוריה שרבים פירשו כגזענות.

קיילי מקנאני ה דוברת החדשה של הבית הלבן (צילום: mct)
(צילום: mct)
 

מקנאני תנסה לשפר את האמון בממשל שספג ביקורת על התנהלותו במשבר הקורונה. בתדריך הראשון שלה נמנעה מקנאני משימוש בטרמינולוגיה של טראמפ, ולא האשימה את התקשורת ב"פייק ניוז" או בחוסר הגינות. הדוברת החדשה חזרה על כמה מהטענות המרכזיות של טראמפ במשבר הקורונה. בהתייחסות לארגון הבריאות העולמי וסין אמרה מקנאני: "נראה שהארגון מוטה בבירור לטובת סין".

 

מקנאני הדגישה את קרבתה לטראמפ ואמרה לכתבים: "אני בדרך כלל נמצאת עם הנשיא בחדר הסגלגל. אני איתו באופן קבוע, קולטת את השיבה שלו. המשימה שלי היא להעביר לכם את הלך הרוח של הנשיא".

 

את התדריך הראשון סיימה מקנאני בקריאה לצפות בהופעתו של טראמפ בפוקס ניוז מחר – והזכירה לעיתונאים שהיא אם טרייה. "אני אעצור ואלך לראות את התינוקת שלי, בת חמישה חודשים", אמרה הדוברת החדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: mct
הדוברת החדשה מקנאני
צילום: mct
מומלצים