שתף קטע נבחר

גורמים בכירים: מנדלבליט ישמש גם כפרקליט המדינה בחצי השנה הקרובה

מקורות המעורים בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן אמרו כי לפי הסיכום בין נתניהו לגנץ - כלל ממלאי המקום הבכירים ימשיכו בתפקידם למשך חצי השנה הקרובה. אלא שלדן אלדד, שפרש מהמרוץ לתפקיד פרקליט המדינה - לא ימונה ממלא מקום והיועמ"ש צפוי להפעיל את הסמכויות הללו

אביחי מנדבליט דן אלדד (צילום: רפי קוץ, דוברות משרד המשפטים)
אביחי מנדלבליט ודן אלדד(צילום: רפי קוץ, דוברות משרד המשפטים)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ימשיך להפעיל את סמכויות פרקליט המדינה בעקבות החלטתו של דן אלדד להמשיך בתפקידו מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות. כך נודע אמש (שבת) ל-ynet.

 

מקורות רמי דרג המעורים בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן אמרו אתמול כי על אף שההסכם הקואליציוני טרם אושרר, על פי הסיכום בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ - כל ממלאי המקום בתפקידים הבכירים בממשלה ימשיכו בתפקידם למשך חצי השנה הקרובה. כמו כן, מכיוון שאלדד "פרש" מהמרוץ, לא ימונה על-ידי שר המשפטים אמיר אוחנה - או מחליפו הצפוי אבי ניסנקורן - אף ממלא מקום.

 

כזכור, ביום חמישי הוציא שופט בית המשפט העליון מני מזוז צו על תנאי שהקפיא למעשה את המשך כהונתו של אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה. כמו כן, בשבוע שעבר התקיימו בין אלדד לבין מנדלבליט מגעים באמצעות השופט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין במטרה להגיע לפשרה ולפיה אלדד לא ייענה לבקשת שר המשפטים אמיר אוחנה להמשיך במילוי המקום, וימשיך בתפקידו הקודם.

Justice Minister Amir Ohana (Photo: Ofir Yitzhak)
אמיר אוחנה(Photo: Ofir Yitzhak)

אלא שהצו על תנאי של בג"ץ טרף את הקלפים: אלדד החליט שלא להסכים לפניית השר אוחנה, אלא להמשיך בתפקידו הקודם כמנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שאותו מילא במקביל לכהונתו כממלא מקום פרקליט המדינה.

 

אוחנה: "לפסול את השופט מזוז"

שלשום הגיש שר המשפטים אמיר אוחנה לבית המשפט העליון בקשה לפסול את השופט מני מזוז, שהוציא את צו המניעה להארכת מינויו של דן אלדד לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. אוחנה ביקש לבטל את צו המניעה וקבע בהתייחסו לשופט מזוז: "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי".

 

 

הצו של השופט מזוז הוצא בעקבות עתירה של 10 עורכי דין נגד החלטת אוחנה להאריך את כהונת אלדד, בטענה ששר המשפטים מונה בזמן ממשלת מעבר וקרוב לסיום תפקידו.

מני מזוז (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מני מזוז(צילום: מוטי קמחי)

בהתאם להוצאת הצו, אלדד סיים שלשום בחצות את תפקידו. מזוז, בעבר היועץ המשפטי לממשלה, היה גם זה שהקפיא את המינוי הקודם של השר אוחנה שבחר את עו"ד אורלי בן ארי לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה.

 

אוחנה ציין בפנייתו לעליון כי "בחצות הלילה תפקע כהונתו של מי שמיניתי לפני שלושה חודשים למלא את מקומו של פרקליט המדינה - דן אלדד. כפי שאמרתי לאחרונה, יש לי הערכה רבה לדן ועל כן הצעתי לו להאריך את כהונתו מתוקף סמכותי על פי חוק המינויים.

 

"בין יתר ההחלטות השערוריתיות שיצאו תחת ידיו של בית המשפט העליון בימים האחרונים, החליט השופט מני מזוז, שביד המקרה כל העתירות נגד החלטותיי במשרד המשפטים הגיעו לידיו, להוציא צו המונע את הארכת מינויו של דן.

 

"השופט מזוז הגדיל ועשה ונתן סעד שכלל לא התבקש לו על ידי העותרים: צו המונע את מינויו של כל מועמד אחר עד לדיון בעתירה, אותו קבע לעוד שבועיים. כלומר – ואקום תפקודי במערכת המשפט מעשה ידיו של בית המשפט העליון. בלי דיון, בלי נימוקים".

 

ביום חמישי האחרון אמור היה שר המשפטים אוחנה לפנות לנציבות שירות המדינה בבקשה להאריך את כהונתו של אלדד כממלא מקום למשך שלושה חודשים נוספים, בניגוד לעמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט. ב"ידיעות אחרונות" נחשף באותו יום כי לאוחנה נודע כי בימים האחרונים התנהלו מגעים שקטים בין לשכת היועץ לאלדד לגבי אפשרות פרישתו "בצורה מכובדת" של האחרון מהתפקיד. הנוסחה הייתה: חזור למשרתך המקורית כראש המחלקה לאכיפה כלכלית, ובמקביל תהיה "מחילה" על כל מה שאירע בחודשים האחרונים.


פורסם לראשונה 02/05/2020 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, דוברות משרד משפטים
מנדלבליט ואלדד
צילום: דנה קופל, דוברות משרד משפטים
מומלצים