שתף קטע נבחר

מיקי זוהר: "בג"ץ מחסל את הדמוקרטיה, בחירות עשויות להביא לפסקת התגברות"

נמשכים המסרים הברורים מהליכוד ל-11 שופטי בג"ץ הדנים מאז הבוקר בהטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו ובסעיפי ההסכם הקואליציוני עם כחול לבן. זוהר: "הבעיה היחידה בהסכם היא ש-19 ח"כים קיבלו תפקידים כמו 59". עו"ד אורי קורב: "סיכוי ההתערבות של בג"ץ נמוך"

 

 

"ניסיון להתערב בשיקול ובהחלטות של רשות מחוקקת זו תהיה התנגשות בדמוקרטיה", כך אמר היום (א') ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), שהתייחס לדיון שמקיים בג"ץ בעתירות נגד הטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו בשל כתבי האישום נגדו.

 

בראיון לאולפן ynet הוא הוסיף: "אם לא יהיה איזון בין המערכות השונות, ובית המשפט העליון לא יחדול מהאקטיביזם המוגזם שלו, ייתכן מאוד שניגרר למערכת בחירות רביעית והרסנית, שמן הסתם תעזור לנו לחוקק פסקת התגברות על מנת לרסן את ההשתוללות בבג"ץ".

 

- בג"ץ עושה כאן משהו שפוגע בדמוקרטיה?

"חד משמעית. פשוט מחסל את הדמוקרטיה".

 

- למה?

"את מכירה את החוק בדיוק כמוני, והוא קובע שראש ממשלה יכול לכהן גם תחת כתב אישום. לגבי סעיף ראש הממשלה החלופי, מה שהם יכולים לבוא ולומר זה 'אתם הפוליטיקאים שמייצגים כרגע שלושה מיליון איש עם כחול לבן, לא יכולים לקבל החלטות. אתם בעצם לא ראויים ולא מתאימים, אולי כדאי שיחליפו אתכם'. אוקיי, אם זה מה שחושבת המשפט העליון - נלך שוב לציבור ונשאל אותו. אם הוא ייתן לנו את 61 המנדטים הנדרשים, ואנחנו נחוקק את פסקת ההתגברות, נבטל את ההחלטות השערורייתיות הללו".

 

- אומר נציג היועמ"ש שבניגוד לעמדת נתניהו ולהסכם הקואליציוני, הוא לא יכול לעסוק במינויים במערכת המשפט.

"עם כל הכבוד לנציגים המשפטיים, אנחנו לא עובדים אצלם. אנחנו עובדים אצל הציבור שבחר בנו לחולל את השינויים שהוא מאמין בהם, כולל במערכת המשפט".

 

- יכול להיות שגחמות פוליטיות יצרו הסכם מוזר שמסרס את הכנסת?

"אני לא רואה מוזרות בהסכם הזה, באמת. הדבר המוזר היחיד הוא ש-19 חברי כנסת קיבלו את אותם תפקידים כמו 59".

מיקי זוהר (צילום: שליו שלום )
מיקי זוהר. "אנחנו לא עובדים אצל היועצים המשפטיים"(צילום: שליו שלום )

- וזה שיש מישהו שיוגדר "ראש ממשלה" גם אחרי שהוא מספיק מכהן, רק כדי למצוא איזה תעלול משפטי, זה לא בעייתי?

"זה מייצג בצורה מדויקת את העיקרון של ממשלת אחדות פריטטית. גם גנץ יכהן כסוג של ראש ממשלה בשנה וחצי הראשונות".

 

- למה נתניהו צריך להיות ראש ממשלה חלופי אחרי שהוא סיים את הכהונה שלו?

"למה לא?".

 

עו"ד אורי קורב: זו לא שאלה משפטית

חרף האזהרות של ח"כ זוהר, בכיר הפרקליטות לשעבר, עו"ד אורי קורב, העריך באולפן ynet שהסיכוי להתערבות של בג"ץ בסוגיית הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו נמוך מאוד: "הוא כמעט ולא קיים, גם כשבוחנים את זה מבחינה משפטים וגם משאר הבחינות, כי בבג"ץ הזה יש אלמנטים פוליטיים וכניסה לזירה הפוליטית".

 

 

- אז למה לא זרקו את העותרים מכל המדרגות?

"לדעתי מה שקורה כאן זו טעות מצדו של בית המשפט, אבל קשה לומר את זה באופן קטגורי מהסיבה הבאה: בג"ץ מערב שני נושאים - אחד זה הטלת הרכבת ממשלה על חבר כנסת שנאשם בפלילים, והשני הוא הסיפור של ההסכם הקואליציוני. אני סבור ש-11 השופטים התכנסו בעיקר בשביל העניין השני, שיקרה מחר. אני חושב שמה שנדון היום אינו שאלה מבחינה משפטית. התערבות בו תהיה טעות היסטורית, יש מי שיאמר פיגוע בדמוקרטיה, ביטול רצון העם ופגיעה קשה באמון הציבור".

 

- אתה אומר שיכול להיות שזה ייגמר מהר ממה שחשבנו, והשופטים יחליטו שהם לא מתערבים בסוגיה הזאת?

"לא, אמרתי שאני מקווה שזה מה שיקרה. יכול להיות שהם יתנו את כל ההחלטה ביחד בעוד יומיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שליו שלום
ח"כ מיקי זוהר
צילום: שליו שלום
מומלצים