שתף קטע נבחר

לחיות עם העבר: להתמודד עם רגשות כלואים

כשחוויה קשה בחיינו מעוררת בנו רגש חזק, כמו צער עמוק או פחד עז, אנחנו חייבים לעבד את הרגש בצורה נכונה, להתמודד עם המצב וללמוד ממנו, להתגבר על החוויה הזמנית ולהפוך את הרגש השלילי לשיעור חיובי באמצעות חוויה מתקנת. אך מה קורה שאנחנו לא מצליחים? לאונרדו דניאל על הרגשות הכלואים המלווים את חיינו

בחורף של שנת 1525 נלחם הצבא הצרפתי בצבא האיטלקי בקרב ששמו קרב פאביה (Pavia), קרב בו הובסו הכוחות הצרפתיים. אל פיסת ההיסטוריה הזו נחשפתי בעזרת מטופל שביקש לעבור תהליך העצמה, ובעצמו נלחם בקרב הזה לפני 495 שנה. הקרב השאיר אותו עם רגש כלוא בגופו – רגש הדיכאון. ועכשיו הגיע הזמן להיפטר ממנו. כיצד אדם שחי בשנת 2020 נלחם כחייל בחיל הרגלים הצרפתי בשנת 1525 ומהו אותו רגש כלוא, וכיצד יתכן ששרד מספר גלגולי חיים? מיד התשובות.

 

קרב פאביה (צילום: Bernard van Orley - Bernard Van Orley, The Battle of Pavia, RIHA Journal (מתוך ויקימדיה))
קרב פאביה(צילום: Bernard van Orley - Bernard Van Orley, The Battle of Pavia, RIHA Journal (מתוך ויקימדיה))

מהו רגש כלוא וכיצד הוא נוצר?

כולנו חווים את חיינו באמצעות חושינו ומערכת הרגשות שלנו. בכל רגע נתון אנחנו מרגישים משהו. בין אם זאת הרגשה פיזית, כמו חום, קור, פעימות הלב, טעם האוכל, או הרגשה שבאה מהרגש וממצב התודעה, כמו שמחה, עצב, כעס,חרדה, דיכאון, תקווה, אהבה - והרשימה עוד ארוכה.

 

חוויות החיים מעוררות אצלנו רגשות שמהווים את התגובה שלנו לגירויים של העולם החיצון, כמו גם המחשבות שבתוכנו שיוצרות בנו הרגשות חיוביות או שליליות.

 

הרגשות שלנו הם כמו התבלינים שאנחנו שמים באוכל שאנחנו אוכלים. קצת מלח, קצת פלפל, קצת כמון, קצת כורכום. בלי התבלינים לאוכל לא היה ממש טעם, נכון?

 

כך גם עם הרגשות שלנו. אם הייתה ניטלת מאיתנו היכולת להרגיש, החיים היו מאבדים מטעמם והיינו הופכים לרובוטים חסרי תשוקה לחיים ואולי, החיים היו הופכים לחסרי משמעות.

 

1208 (צילום: Shutterstock)
לעיתים אנחנו לא מצליחים לעבד חוויה טראומתית והיא משפיעה על כל נדבך בחיינו(צילום: Shutterstock)
 

כבני אדם אנחנו חייבים להתנסות במגוון הרגשות הקיימים - עלינו להתנסות באכזבה כדי להעריך את ההצלחה, חייבים להתנסות בבדידות כדי להעריך את הביחד, ולהתנסות בדחייה כדי להעריך את האהבה.

הרגשות שלנו מכוונים אותנו אל ההגשמה דרך זיהוי הקונטרסט-הניגוד. כשאני מרגיש רע במצב מסוים, אני יכול לזהות ולהגדיר את הכיוון החדש שאני רוצה בחיים. הרגשות הם התמרורים שבדרכינו שמכוונים אותנו אל היעד.

 

כשחוויה קשה בחיינו מעוררת בנו רגש חזק, כמו צער עמוק, פחד, אימה, חוסר ערך ועוד, אנחנו חייבים לעבד את הרגש הזה בצורה נכונה, להתמודד עם המצב וללמוד ממנו, להתגבר על החוויה הזמנית ולהפוך את הרגש השלילי לשיעור חיובי באמצעות חוויה מתקנת.

 

רגש כלוא נוצר כתוצאה מחוויה טראומטית מאוד שחווינו - הרגש השלילי חזק מאוד ואנחנו לא מצליחים לעבד ולהתמודד איתו בצורה נכונה. אולי הדחקנו אותו, אולי התביישנו מאותה חוויה ופשוט קברנו אותה עמוק בפנים, או שלא ניתנה לנו ההזדמנות לעבד את הרגש או לתקן את החוויה כתוצאה ממוות וסיום של גלגול חיים.

 

הרגש הזה נותר במערכת שלנו ומאוחסן עם הזמן ברמה הפיזית, באיברי הגוף ובמערכות השונות. כתוצאה מכך אנחנו עלולים לחוות קשיים בחיים באותם מצבים שקשורים לחוויה הטראומטית המקורית או שמזכירים אותה, ואותם רגשות כלואים גם עלולים לעורר מצבים של חולי ברמה הפיזית והנפשית.

 

היות שאנחנו נשמה שעוברת מגוף לגוף במהלך גלגולי חיים שונים, חוויה מסוימת שחווינו בגלגול חיים בעבר הרחוק ושיצרה רגש כלוא, עלולה לעבור איתנו גם לחיים הנוכחיים, ולגרום לקשיים פיזים, רגשיים וחברתיים בחיים האלה. כל זאת, עד שנלמד לזהות אותה, לנקות אותה ולתקן באמצעות חוויה חדשה ומעצימה.

 

כיצד מטפלים ברגש כלוא?

זיהוי והטיפול ברגשות כלואים בנוי ממספר שלבים. זהו מודל שפיתח ד"ר בראדלי נלסון מארה"ב (העוסק באנרגיות מרפאות) שהרחבתי באמצעות טכניקות מעולם הכירולוגיה הטיפולית ,הסו-ג'וק וה-NLP.

 

1. השלב הראשון - לזהות את הרגש הכלוא באמצעות תקשור מטוטלת או באמצעות תגובת שריר קינסולוגית של המטופל, מתוך רשימה של 64 רגשות אפשריים.

2. השלב השני - לקבל מידע מתוקשר לגבי הזמן שבו נוצר הרגש הכלוא.

3. השלב השלישי - לזהות את המקום או איבר בגוף בו נמצא הרגש הכלוא.

4. השלב הרביעי - שלב ניקוי הרגש הכלוא באמצעות טיפול פיזי ותיקון החוויה המקורית באמצעות דמיון מודרך.

 

חיזוק קו גורל
חיזוק קו גורל
 

רגש כלוא בין 1525 ל-2020

סדרת המפגשים בה השתתף המטופל, שחווה עצמו כחייל צרפתי בשנת 1525, נועדה להעצים את עצמו ולהתגבר על קשיים רגשיים וחברתיים שמלווים אותו הרבה שנים.

 

בזמן ביצוע תהליך של ניקוי רגשות כלואים עלה שהרגש שיש לנקות הוא דיכאון. באמצעות תקשור מטוטלת, על מנת לבחון ממתי נמצא הרגש הכלוא. נמצא כי הוא נוצר לפני 495 שנה, לפני 4 גלגולי חיים של המטופל.

 

לאחר בקשת אישור לקבל תמונה ברורה מאותו אירוע טראומתי שהביא ליצירת רגש הדיכאון שכלוא בתוכו, אחזתי בידי המאומן שישב מולי, עצמתי את עיני וראיתי אותו לבוש במדים כחולים עם כובע, השייכים לצבא הצרפתי. הוא היה בתוך מאהל, במזג אוויר קר ומושלג, אש ותמרות עשן מסביב. גופות היו מפוזרות מכל עבר, ורק חייל אחד הגיע כדי לנסות לעודד אותו, אך ללא הועיל. החוויה הזאת השאירה בו צלקת רגשית של דיכאון שהגיע הזמן לתקן.

 

בבדיקה באשר לזמן האירועים, נמצא כי אכן התרחש אירוע כזה לפני 495 שנה, ב-24/2/1525 כשהצרפתים נלחמו בצבא האיטלקי בקרב פאביה (Pavia).

 

לאחר הזיהוי של הרגש הכלוא, זמן היווצרותו והמיקום שלו בגוף המטופל, החל תהליך הניקוי של הרגש באמצעות שילוב של טכניקות דרך טיפול בכף היד, שכללה, בין היתר, חיזוק איזורים מסוימים במוח, חיזוק קו החיים באמצעות צבע וחיזוק של קו הגורל באמצעות מחטים מיוחדים.

 

1208 (צילום: shutterstock)
לא חייבים להישאר תקועים בעבר(צילום: shutterstock)
  

החזרה על תהליך הטיפול במהלך השבועות הקרובים, גם כחלק מתרגילים שיש לעשות בבית, יאפשרו לו לתקן את הגורל שהושפע רבות מרגשות כלואים וחבויים, ובכך לצאת אל האור של החיים ולהתחיל לחוות את עצמו בצורה הרבה יותר בריאה, חזקה, וחיובית.

 

נסתרות דרכי עולם, אבל הנה, אנחנו כאן.

 

 לאונרדו דניאל   - מומחה לכירולוגיה אבחונית ופסיכו-דיאגנוסטית לקריירה ויחסים. אבחון-הכוונה-העצמה 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מה קורה לרגשות שלא הצלחנו לעבד?
צילום: shutterstock
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים