שתף קטע נבחר
צילום: נדב אבס, יריב כץ

זה לא כאוס, זו המדיניות של הממשלה

כן לומדים, לא לומדים, כן עובדים, לא עובדים. אולי משרד הבריאות וראש הממשלה, שנעלם מאז החלו הקלות הקורונה, מעדיפים שהחזרה לשגרה תיכשל?

 

רפי פרץ בנימין נתניהו  (צילום: יואב דודקביץ)
השר רפי פרץ וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: יואב דודקביץ)

כל מנהל, כל הורה, כל בעלת עסק, יודעים היטב מהם שלושת הכלים המרכזיים שייצרו אמון ושיתוף פעולה: שקיפות, תכנון ושיתוף ציבור. שלושה מרכיבים חיוניים שפשוט לא קיימים בניהול משבר הקורונה, ומובילים לתחושת חוסר אונים וכאוס איומה. מצבה של ישראל טוב, אבל גם החלטות טובות צריך לדעת איך לקבל.

 

 

באיזו מציאות זה סביר להודיע ביום שישי על פתיחת הגנים והחטיבה הצעירה? בעצם לא. בעצם כן, אבל רק א'-ג'. בעצם גם י"א-י"ב. אבל אין צהרונים. ושיהיה בהצלחה למורות, למנהלות ולהורים שאמורים להתארגן על הפאזל הזה, שנוחת להם על הראש בלי התראה ובלי הכנה.

 

באיזה עולם אמור בעל עסק לגלות בשמונה בבוקר שהוא יכול לפתוח. אבל אולי לא. אבל אולי כן, עם מגבלות מסוימות. מתי הוא אמור היה להתארגן? מי מתקשר איתו בכלל בכל התקופה הזו? כבר התרגלנו לכך שב-21:00 בערב (במקרה הטוב) ינחתו עלינו הנחיות חדשות שיאושרו בחותמת גומי בישיבת ממשלה לילית. שאלות של עיתונאים? הצחקתם אותנו. פריסה של המהלכים קדימה? נו באמת, את זה נשמור לאירופאים.

 

פה תרבות של אלתור ושל סמוך היא כבר כמעט מצווה. כשהחלו ההקלות, גם זה נעלם. כל מה שנשאר לנו הוא סרן שמועתי בכלי התקשורת. במקום לעשות את הדברים כמו שצריך נותרנו עם הטעם החמוץ שפשוט לא שמים עלינו. שלאף אחד לא באמת אכפת מה קורה לאדם בקצה. חוסר תכנון, חוסר שיתוף והעדר שקיפות הם מחוללי כאוס ופחד במציאות מתישה בכל קנה מידה.

 

זו לא טעות, זו מדיניות. מדיניות שנחלה שהאזרחים יאמינו שרק הצנחנים ו-8200 בניצוח הצמד נתניהו את בר סימן טוב יכולים להציל אותנו. מדיניות ששחקה את המנגנונים האזרחיים בבריאות, בחינוך וברווחה עד דק. מדיניות שבה שרים מסתתרים מאחורי המנכ"לים. כך נעלם שר החינוך, שהמערכת העצומה שלו אמורה היום בבוקר לעבוד בתת תנאים, בלי ניווט ובלי הנחיה. כך התאדה שר האוצר שבכלל נקלע לסיטואציה.

 

מה יקרה אם משרדי הממשלה, הרשויות, מנהלי בתי הספר ומקומות העבודה אשכרה יצטרכו לחשוב ולבנות תוכנית מפורטת שנותנת מענה על שלל המורכבויות שהשגרה הברוכה מביאה איתה?

 

קל יותר לאכוף סגר, קשה יותר לאכוף מסכות ושגרה של ריחוק ומיגון. ואולי השוטרים, ומשרד הבריאות, וראש הממשלה שנעלם מאז שהתחילו ההקלות, מעדיפים שהחזרה שלנו לשגרה תיכשל. כדי שהם יוכלו לחזור לתוכנית הפשוטה והקלה האחת שהוכיחה את עצמה - לעמוד מול המצלמות ולהכריז בפנים חמורות סבר: תישארו בבית.

 

  • חן ארצי-סרור היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים