שתף קטע נבחר

בג"ץ מציל את בנימין נתניהו

אם לא יתערבו, יסללו השופטים את הדרך להמשך הכהונה ומחיקת יריביו. אם יתערבו, הם ינסחו בעצמם סיסמה מוצלחת לבחירות 4 שנתניהו כל כך רוצה

 

בנימין נתניהו עם ראש ממשלת יוון ונשיא קפריסין חתימה הסכם צינור גז ב אתונה (צילום: AFP)
בנימין נתניהו (צילום: AFP)

מאז המלצת המשטרה על הגשת כתבי אישום והחלטת היועמ"ש לאמץ אותה, יש לבנימין נתניהו מטרה אחת בלבד - למנוע את המשפט נגדו. עם כל הכבוד לוויכוח הציבורי הנרגש סביב הסעיף המבטיח לו מעון רשמי גם אחרי שיסיים לכהן באופן רשמי כראש ממשלה, מה שמעסיק אותו באמת זו האפשרות למעון רשמי בכלא מעשיהו.

 

 

אם נתניהו יקיים את ההסכם הקואליציוני כלשונו זו תהיה בעצם הכרזה על מותו הפוליטי. בלי חקיקה שתציל אותו ממשפט, תיוותר לו רק האפשרות של עסקת טיעון, ואפילו זו תאלץ אותו לפרוש מן המעון הרשמי בבלפור באופן סופי. האומנם זה התסריט המחכה לנו?

 

כאשר נתניהו הפסיד לאהוד ברק ב-1999 הוא הכריז בפומבי: "שרל'ה בואי, אנחנו זזים", אבל כבר למחרת בבוקר הוא כינס פגישה עם מקורביו ואמר להם: "צריך להתחיל לחשוב מה עושים". באיזה עניין? הם שאלו. "איך חוזרים לשלטון", ענה להם נתניהו בקוצר רוח, "צריך להתחיל לעבוד על זה".

 

למה הדבר דומה? שארל-מוריס דה טליראן היה שר החוץ של נפוליאון בצרפת ונודע בתככיו המרובים. "שטיקים", היו קוראים לזה היום. עד כדי כך, שכאשר פשטו שמועות על מותו ניסו מדינאים ביבשת להבין מה הוא זומם במהלך המפתיע החדש שלו.

 

ביבי, טליראן שלנו, גם אם יהיה בגיא צלמוות, יחשוב תמיד כיצד להישאר בשלטון. מדוע מדינת ישראל הלכה במשך שנה אחת בלבד לשלוש מערכות בחירות? כי הערבים נוהרים בהמוניהם לקלפי? כי האיראנים יושבים לנו על הגדרות של הסורים? כי כחול לבן תשתף פעולה עם היבא יזבק לחיסול ישראל? לא, אלא מפני שנתניהו זקוק לרוב בכנסת כדי להיחלץ ממשפטו באמצעות חקיקה.

 

מגפת הקורונה די שיבשה לנתניהו את התוכנית הזו. הוא והבלוק שלו השיגו 58 מנדטים בבחירות מרץ ואורלי לוי-אבקסיס נתנה לו מנדט נוסף כנדוניה ממרצ. עוד מאמץ קטן והוא יכול היה להשיג את הרוב המיוחל לחסינות, לפסקת ההתגברות או לחוק הצרפתי.

 

אבל כשכבר ניצב במרחק יריקה ממטרתו, התברר לו שמסוכן לו אפילו להתעטש לכיוון של בחירות נוספות. זה יכול היה להיות משעשע לראות מיליוני מצביעים מחופשים במסכות בדרכם לקלפי, הבעיה היא שמיליון מהם מובטלים, ואולי זה לא היה מצחיק אותם.

הדיון בבית המשפט (צילום: יוסי זמיר)
הדיון בבג"ץ, אתמול(צילום: יוסי זמיר)

נתניהו נאלץ לחתום על הסכם קואליציוני שאין בו הסכמה לחקיקה אישית מלאה שתציל אותו. יחד עם זאת הוא פיזר בו כמה מוקשים שיאפשרו לו ללכת למערכת בחירות נוספת מנקודת מוצא טובה יותר. הוא הרי לא ישאיר את גורלו בידי שופטי המחוזי בירושלים, שעליהם אמר בראיון טלוויזיה: "כתבו על השופטים שהם שמאלנים שנבחרו בקפידה, אני מצפה להכחשה בעניין הזה". השופטים אשמים עד שלא הוכחה חפותם.

נתניהו מנהל בשנים האחרונות שני מסלולי קמפיין שמטרתם להבטיח את ניצחונותיו. הראשון הוא הערוץ הפוליטי שבו הוא מציג את יריביו כמשת"פים של טרור שמטרתו לחסל את ישראל. השני הוא הערוץ המשפטי שמטרתו להציג את מערכת אכיפת החוק כמשת"פית של טרור אישי, שמטרתה לחסל את מצילה של ישראל.

 

השבוע, כשהוא ניצב מול הדיון בבג"ץ לגבי כשרות ההחלטה להטיל עליו להרכיב את הממשלה ולגבי חוקיות ההסכם הקואליציוני, הוא כבר מתכנן את הקמפיין הבא שישאיר אותו בתפקיד.

 

אם השופטים העליונים יחליטו, חרף עמדת היועמ"ש, שאינו יכול לכהן כראש ממשלה, הוא "ייאלץ" ללכת לבחירות בזכות סעיף בהסכם הקואליציוני. כאן הוא יאמץ את קמפיין פלאטו שרון, שנמלט מצרפת בשנות ה-70 לאחר שהוגש שם נגדו כתב אישום. שרון רץ לכנסת כדי לזכות בחסינות ולמנוע את הסגרתו וסיסמתו הייתה: "לכנסת או לבית הסוהר". היהודים הרחמנים בחרו אותו לכנסת.

 

כשהשאלה תהיה "ביבי לראשות הממשלה, או לכלא?", התשובה של תומכיו תהיה ברורה.

 

מנגד, אם בג"ץ יחליט שנתניהו יכול לכהן כראש ממשלה עם כתבי אישום, זה יחסל את המסר המרכזי של יריביו, או מי שנותר מהם, בבחירות הבאות.

 

כמובן שנתניהו יחפש כל דרך לפוצץ את ההסכם הקואליציוני כדי לנסות להשיג את 61 המנדטים – או יותר על פי הסקרים - שיביאו אותו לארץ המובטחת מפני משפט. לכן, תהיה החלטת בג"ץ אשר תהיה, היא יכולה להציל אותו.

 

  • ד"ר ברוך לשם הוא מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה ומחבר הספר: "נתניהו - בית ספר לשיווק פוליטי"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים