שתף קטע נבחר

איומים ומעצרים: הטייקון נגד בן הדוד אסד

החברות של המיליארדר רמי מכלוף, בן דודו של בשאר אסד, סייעו לממן את המאמץ המלחמתי בסוריה. כשהנשיא פתח ב"מלחמה נגד השחיתות" סוריה הקפיאה נכסים של מכלוף בעקבות חשד להעלמת מס. היום עובדים של מכלוף נעצרו והוא התבקש לפרוש ופנה לבשאר: "אדוני הנשיא, המצב מסוכן"

רמי מכלוף, טייקון סורי ובן דודו של בשאר אסד, אמר היום שכוחות הביטחון הסוריים עצרו עובדים בחברות שלו "בדרך לא אנושית". המעצרים היו על רקע הלחץ שמופעל על מכלוף לפרוש מהאמפריה העסקית שלו, דרישה לשלם מסים בהיקף של מיליוני דולרים והשמועות על מתיחות עם בן הדוד אסד.

 

המיליארדר מכלוף נחשב לחלק ממעגל המקורבים של נשיא סוריה. לפי גורמים במערב, החברות של מכלוף סייעו לממן את המאמץ המלחמתי מאז שמלחמת האזרחים החלה במרץ 2011.

 

מתחילת המלחמה הפך הטייקון לדמות שנואה במחנה שמתנגד לאסד. ב-2011 העניש האיחוד האירופי את מכלוף בסנקציות בעקבות המימון שהעניק לכוחות הסוריים. שלוש שנים קודם לכן ארה"ב הטילה עליו סנקציות באשמת "שחיתות ציבורית".

רמי מכלוף איש עסקים סורי בן דוד של בשאר אסד (צילום: AP)
רמי מכלוף(צילום: AP)

האמפרייה של מכלוף כוללת חברות רבות – מחברות תקשורת, נדל"ן ובנייה ועד סחר בנפט. חברה נוספת של מכלוף היא Syriatel – חברת הסלולר הגדולה בסוריה, ומקור הכנסה חשוב לממשלה שנענשה בסנקציות בשנות המלחמה.

 

מכלוף, שכמו אסד שייך למיעוט העלווי ששולט בפוליטיקה הסורית, חייב את הצלחתו לבשאר. מעמדו התחזק מאז שבשאר עלה לשלטון במקום אביו חאפז, שמת בשנת 2000. אנשי עסקים רבים בסוריה, וגורמים אחרים, מתייחסים אליו בתור "הפרונט מן" של הנשיא ושל חברים אחרים במשפחה הנשיאותית.

 

בחודשים האחרונים היו שמועות על מתיחות בין בני הדודים, על רקע "מלחמה בשחיתות" שמנהל הנשיא. סוריה הקפיאה בדצמבר נכסים של מכלוף, ושל אנשי עסקים אחרים, בעקבות טענות להעלמות מס. בראיון לטלוויזיה הממלכתית באוקטובר אמר אסד שהוא קורא לאנשי עסקים במגזר הפרטי שלקחו כסף מהמדינה להחזיר את הכסף.

Syrian President Bashar Assad  ()
בשאר אסד

משרד התקשורת הסורי דורש מחברת הסלולר של מכלוף לשלם עד 5 במאי סכום של יותר מ-300 מיליון דולר, בעקבות פיגור בתשלומי מס. מכלוף טוען שהחברה שילמה מסים כחוק, ושהדרישה של הממשלה "בלתי מוצדקת". הוא הוסיף שהוא יבקש מאסד לדחות את התשלום.

 

ביום חמישי פרסם מכלוף סרטון נדיר ברשת – ההופעה הפומבית הראשונה שלו מאז שמלחמת האזרחים החלה – והביע תסכול מכך שהוא נחשב ל"עבריין" בממשל הסורי. בפנייה לבן דודו אמר: "אני אציית לפקודות שלך ומחובתי לראות אותן".

סוריה חברת ה סלולר של רמי מכלוף (צילום: רויטרס)
חברת הסלולר של מכלוף(צילום: רויטרס)
 

בסרטון שני שפורסם היום סיפר מכלוף שעובדי החברות שלו נעצרו: "הלחצים היום החלו בדרכים בלתי מקובלות. כוחות הביטחון, בדרך לא אנושית, עצרו את העובדים שלנו". מדובר במתקפה חסרת תקדים של דמות משפיעה בסוריה נגד כוחות הביטחון.

 

בפנייה לבן דודו אמר מכלוף: "אדוני הנשיא, כוחות הביטחון התחילו לתקוף את החופש של האזרחים. הם התומכים הנאמנים שלך. המצב מסוכן ואלוהים, אם אנחנו נמשיך ככה, המצב במדינה יהיה קשה מאוד".

 

מכלוף אמר בסרטון שסוריה דורשת ממנו לפרוש מהחברות שלו – כולל מחברת הסלולר. "היום התבקשתי לפרוש מהחברות שלי ולקבל הוראות בזמן שאני עוצם את עיניי. אין סמכות להפעיל לחץ על אנשים כדי שייכנעו". הוא הוסיף שהוא לא ייכנע ללחץ ושאל: "האם מישהו מצפה שכוחות הביטחון יפגעו בחברות של רמי מכלוף - שהן התומכות הגדולות ביותר של הכוחות והפטרון שלהם בזמן המלחמה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, AP
אסד ומכלוף
צילום: רויטרס, AP
מומלצים