שתף קטע נבחר

חתן פרס בראשית נתן שרנסקי יעניק מיליון דולר למאבק בקורונה

מענקי פרס "הנובל היהודי" לשנת 2020 יחולקו בין 16 ארגונים בתחומי הרפואה, הרווחה, המחקר והטכנולוגיה בישראל ובעולם

 

נתן שרנסקי בירושלים (צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90)
נתן שרנסקי בירושלים(צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90)

 

קרן פרס בראשית וחתן פרס בראשית לשנת 2020, נתן שרנסקי, הודיעו כי המענק הכספי של הפרס, בגובה מיליון דולר, יוקדש כולו לטובת המאבק במיגור הקורונה ולסיוע באוכלוסיות שנפגעו מהתפרצות המגיפה. בכך, מענקי פרס בראשית לשנת 2020 יתמכו ב-16 ארגונים לא ממשלתיים ומוסדות הפועלים בתחום ההומניטרי, החברתי, המדעי והרפואי.

 

"לאורך ההיסטוריה הארוכה של עם ישראל, היכולת שלנו להתאחד נותנת לנו את הכוח לעמוד איתנים ולהתמודד עם העתיד בתקווה ובביטחון. הערבות ההדדית והרצון להושיט יד-מסייעת לאחרים היא ערך יהודי. זו הסיבה שאינני יכול לחשוב על מטרה ראויה יותר לשימוש בכספי הזכייה של פרס בראשית מאשר לתמוך באלה הנלחמים במגפת הקורונה, בישראל ובעולם", אמר שרנסקי. "מתוך רצון טוב ובנדיבות אנושית כה גדולה, ציבור רחב תרם והתגייס בתקופה האחרונה כדי לסייע לרבים שנפגעו ממגיפת הקורונה. אני מוקיר תודה על ההזדמנות להיות מאלו שתורמים למאמץ הבינלאומי במציאת פתרון ותמיכה הומניטרית".

 

שרנסקי, אסיר-ציון לשעבר, פעיל זכויות האדם והמדינאי נבחר כחתן הפרס לאור מאבקו ארוך השנים למען זכויות אדם, חופש פוליטי, וכן שירותו לעם היהודי ולמדינת ישראל. הפרס, שזכה לכינוי "הנובּל היהודי", הוא פרס שנתי, המעלה על נס אנשים יוצאים מגדר הרגיל שהערכים על פיהם הם פועלים, וההישגים שלהם, מהווים השראה לבני הדור הבא של העם היהודי. שרנסקי הוא חתן הפרס הראשון שמתגורר בישראל.

 

המענקים יועברו לארגונים שיספקו הקלה מיידית לאוכלוסיות מוחלשות שנפגעו בצורה המשמעותית ביותר, ואחרים יובילו להתקדמות מדעית במאבק נגד התפשטות המחלה. אלו כוללים את קו החירום 1221 – שירותי חירום לכל נושא הקשור בקורונה לתושבי העיר ירושלים (יוזמה משותפת של איחוד הצלה, עמותת לב אחד, והחברה למתנ"סים); עלה נגב, כפר המציע בית חם, מקצועי, ואוהב לילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית מורכבת; איגוד ומרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, שכן בעת תקופת הריחוק החברתי נרשמה עלייה של 40% באלימות בתוך הבית ובין בני זוג; וכן ארגון הילל ובתי מוישה, שיסייעו לקשישי הקהילה היהודית במדינות אירופה וברה"מ לשעבר. מענק מיוחד יכיר בחברות סטארטאפ ישראליות עם טכנולוגיות רלוונטיות למאבק ב-COVID-19.

נתן שרנסקי ומוריס קהאן (צילום: נטשה קופרמן)
נתן שרנסקי ומוריס קהאן. "החלטתו היא עוד דוגמה לליבת הערכים היהודיים"(צילום: נטשה קופרמן)
 

שאר המענקים יוקדשו לפעילות מחקר ומדע שתסייע ביצירת התקדמות משמעותית לפיתוח חיסון או תרופה, בהם מכון ויצמן למדע, אוניברסיטת ניו יורק ואוניברסיטת קולומביה. המענק לביה"ס לרפואה באוניברסיטת קולומביה יוקדש לטובת תקציבים לחוקרים שמחפשים תרופה למחלה, והמענק לביה"ס להנדסה באוניברסיטת ניו יורק (NYU) יממן תחרות סטודנטיאלית במסגרתה התלמידים יימצאו פתרונות להנדסה בשעת קורונה (כמו כלי עבודה ללא מגע).

 

הפילנתרופ מוריס קהאן שהצטרף גם הוא לתוכנית המענקים יחד עם פרס בראשית, מסר: "המטרה בימים אלו היא לסייע לכל אלו שנפגעו מהקורונה, לא רק אלו שנדבקו, אבל גם אנשים שהושפעו קשות מהמצב - כמו קורבנות אלימות במשפחה או אוכלוסיות שלא היו זכאיות לקבלת טיפול רפואי. כמאמין אמיתי בחיים ובתקווה, החלטתו של שרנסקי להעניק לארגונים חשובים אלה היא עוד דוגמה לליבת הערכים היהודיים - חמלה, ערבות הדדית, וסיוע בעת מצוקה. אני גאה לשוב ולשתף פעולה עם פרס בראשית בפעילויות ל'תיקון העולם', במסע להפיכת העולם למקום טוב יותר עבור כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90
נתן שרנסקי
צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90
מומלצים