שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

השר רפי פרץ: "כל מערכת החינוך תיפתח עד 1 ביוני"

בריאיון לאולפן ynet הצהיר שר החינוך כי כלל תלמידי ישראל יחזרו ללמוד לא יאוחר מתחילת החודש הבא: "ייתכן שיהיו ארבעה ימי לימוד לכיתות א'-ג', יומיים לד'-ו' והשאר מרחוק". המתווה שלו לגני הילדים: "מהשבוע הבא יפעלו ברוטציה של שלושה ימים". על משבר ימי הלימוד בחופש הגדול: "לא נכנס בין האוצר לבין הסתדרות המורים"

  

 

ביום השני לחזרה ההדרגתית של מערכת החינוך ולפני הדיון הצפוי בממשלה, בין היתר על חזרתן ללימודים של כיתות ד'-ו', הכריז היום (ב') שר החינוך רפי פרץ בריאיון לאולפן ynet כי "כל מערכת החינוך תיפתח עד 1 ביוני". פרץ סיפר כי 31 רשויות הצטרפו היום ל-144 הרשויות שפתחו אתמול את שערי מוסדות החינוך לכיתות א'-ג', ובהן תל אביב. "עם הרשויות הערביות אנחנו פועלים יותר באיטיות, אבל גם בנצרת חזרו", אמר שר החינוך.

 

בתוך כך, במסגרת ההיערכות לחזרה מלאה של כלל המערכת, סמנכ"לית חינוך ורווחה במרכז השלטון המקומי, מיכל מנקס, הודיעה בוועדת החינוך כי ההסעות לתלמידי החינוך המיוחד ישובו לפעול בתוך כשבוע. "הגענו להסכמות מול משרדי הממשלה לגבי הסעות לתלמידי החינוך המיוחד. אנחנו מחכים לאישורים אחרונים ולתיאום עם המסיעים. אני מקווה שכבר בתחילת שבוע הבא נוכל להסיע את התלמידים במתווה שאושר על ידי משרד הבריאות", אמרה.

 

נגיף הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet:

יוצאים מהמשבר: ההגבלות שיוסרו, המחלוקות שנשארו

אתמול: הכי מעט נדבקים זה חודש וחצי

שר החינוך: נדע ביום ג' אם הגנים יחזרו בשבוע הבא

אלו התלמידים והמורים שבסיכון וצריכים להישאר בבית

 

 רפי פרץ (צילום: מיכאל זימילשטיין)
שר החינוך רפי פרץ(צילום: מיכאל זימילשטיין)

"הנתונים שאנחנו מקבלים הם טובים מאוד, אנחנו בירידה משמעותית בנושא התחלואה, זה באמת בקנה מידה עולמי", טען פרץ. "פירוש הדבר הוא שאנחנו הולכים על המסלול שפותח בשבוע הבא את הגנים, מלידה עד שש, ובשלב הבא - במהלך חודש מאי - אנחנו הבטחנו שבנתונים האלה אנחנו פותחים את כל מערכת החינוך בישראל. עד 1 ביוני זה יקרה".

 

שר החינוך ציין כי "השאיפה לנו היא שזה יקרה כבר במהלך חודש מאי, עד תחילת יוני. אנחנו פותחים את כל מערכת החינוך בהתניה אחת - שאנחנו לא במצב של התפרצות המגפה".

 

- מהו המתווה שלך לפתיחת הגנים?

"הגנים יהיו פתוחים ברוטציה של שלושה ימים ושלושה ימים, כאשר בכל חלק יהיה חצי גן. חצי הגן, כשהוא יגיע, יחולק לשניים - חלק עם הגננת וחלק עם הסייעת". פרץ ציין כי לא מדובר בחלוקה מוחלטת, אולם זהו המבנה שעליו יתבסס מרכז היום. "יש לנו מענה וכוח אדם לחלוקה הזו, אנחנו מסוגלים לעמוד בכך. מצידנו, עם כל ההגדרות של משרד הבריאות, אנחנו יכולים להתחיל מיום ראשון", הוסיף שר החינוך.

 

- תלמידי כיתות א'-ג', בהנחה שכל הכיתות ייפתחו, דווקא ייפגעו מזה, כי הלימודים יירדו לשלושה ימים בשבוע.

"אנחנו נצטרך לחשוב היטב איך תתבצע החלוקה, ייתכן שיהיו ארבעה ימי לימוד לכיתות א'-ג' ויומיים לד'-ו', והשאר בלמידה מקוונת. נהיינו מאוד מיומנים, מובילים בעולם בנושא הלמידה המקוונת, יש לנו כ-3,000 שיעורים מוכנים בווידיאו ב-36 אולפנים. אנחנו מסוגלים לתת מענה משולב, זה יהיה טוב לנו להמשך הדרך. בכלל, כנראה שכל שיטת החינוך שלנו תושפע לטובה מכל השינויים שקרו בעטייה של הקורונה".

חזרה ללימודים (צילום: AFP)
החזרה לבית הספר בכיתות א'-ג'(צילום: AFP)
 

חזרה ללימודים בבית הספר גבריאלי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
חזרה ללימודים בבית הספר גבריאלי בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
חזרה ללימודים בבית הספר גבריאלי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

- נכון שכל התלמידים יחזרו ללמוד לפחות יומיים בשבוע, אבל זה לא אומר שכל ההורים ישוחררו לפתוח את המשק.

"נכון. אנחנו ניתן את הדעת על הנתון הזה". לדברי פרץ, ייתכן שייעשה שימוש במועדונים, במתנ"סים ובמרחבים נוספים לטובת הלמידה. "אנחנו מאוד רוצים לתת מענה, פעם אחת לילדים, פעם שנייה להורים, ופעם שלישית לכלכלה ולמשק הישראלי".

 

לגבי הדיווחים על עימותים חריפים בדיונים שמתנהלים בנושא פתיחת מערכת החינוך אמר פרץ: "הדיונים נמשכים שעות ארוכות, ימים ולילות. ראש הממשלה מוביל את הדיון ומאפשר לכל אחד מהשרים לומר את דברו, והשרים אומרים את דברם בטעם ובאריכות. לפעמים זה עובר לוויכוחים, ורה"מ מכריע. זה בסדר, זו הדרך וברור שיש עמדות, אז כל אחד מביע את עמדתו בצורה ברורה".

 

- לגבי החופש הגדול, יש פתרון מעבר לתשעת הימים שעליהם המורים מסכימים?

"תשעת הימים הללו חשובים, אנחנו במו"מ על המשך הדרך ואני לא נכנס בין האוצר לבין הסתדרות המורים", השיב פרץ. "אני את כל הזמן הנוסף שנצטרך להשלים - ישלימו בתי הספר של הקיץ. אנחנו במו"מ עם האוצר, ונשתדל שכל יולי יהיה מורכב חלקו ממורים שימשיכו, וחלקו מבית הספר של הקיץ. אנחנו נשתדל שהאוריינטציה תהיה יותר לימודית".

  

אינפו גרפיקה מתווה משרד הבריאות חזרה יציאה שגרה נגיף קורונה הקורונה ()

חזרה ללימודים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

- אנחנו בשבוע פוליטי, אתם עדיין לא יודעים מה מיקומכם בקואליציה. אתה איתן בעמדתך שתהיה שר בממשלה הבאה?

"אני חושב שאהיה שר בממשלה הבאה", אמר פרץ. "ימינה הולכת ביחד, זו מפלגה שתרמה רבות למחנה הימין. אנחנו נאמנים ועושים דברים, אנחנו שותפים להגה השלטון וראוי שזה יהיה ככה, גם במובן הערכי וגם במובן הפרסונלי. אני משוכנע שאנחנו נמצא את עצמנו כשרים בממשלת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל זימילשטיין
שר החינוך רפי פרץ
צילום: מיכאל זימילשטיין
מומלצים