שתף קטע נבחר

ברקע המגעים לעסקת שבויים: מחבלים יהודים דורשים חנינה

ל-ynet נודע כי אסירים ביטחוניים יהודים ובראשם ג'ק טייטל, שרצח שני פלסטינים, פנו לגורמים בימין כדי להתניע את המהלך. טייטל במכתב לנתניהו: "איזה צדק יש בכך שאני וחבריי יושבים שנים בכלא - כשמדינת ישראל משחררת עוד ועוד מחבלים ערבים?"

 

 

 

על רקע המגעים המתקדמים בנוגע לעסקת חילופי שבויים שמתגבשת בין ישראל לחמאס, החלו אסירים יהודים שרצחו ערבים על רקע לאומני - ובראשם יעקב (ג'ק) טייטל - לנסות לקדם עם גורמים בימין את שחרורם. טייטל, המחבל היהודי שרצח שני פלסטינים וביצע פעולות נוספות על רקע לאומני, פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו  בדרישה להעניק לו  ולאסירים ביטחוניים יהודים נוספים חנינה.

 

במכתב ששיגר לפני כמה ימים טייטל לנתניהו הוא כתב: "איזה צדק יש בכך שאני וחבריי האסירים היהודים הביטחוניים יושבים שנים על גבי שנים בכלא בלי שום אפשרות לחופש, ובו בזמן מדינת ישראל משחררת עוד ועוד מחבלים ערבים? אני מתחייב גם בשם חבריי - כלל האסירים הביטחוניים היהודים - לא לחזור על המעשים ולא לקחת את החוק ידיים. אני בטוח כי כולנו אף נסכים לחתום על התחייבות שכזו ונעמוד בה".

 

ג'ק טייטל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ג'ק טייטל(צילום: גיל יוחנן)

טייטל, כאמור, אינו לבד: בימים האחרונים החלו משפחות של אסירים ביטחוניים נוספים לעלות את הדרישה להורות על שחרורם. המשפחות, בסיוע של ארגון "חוננו", ניהלו מגעים עם מספר ח"כים ואישי ציבור כדי שיפעלו בעניין.

 

"לא ניתן להורות על שחרור סיטונאי של מחבלים, ולא לשקול מנגד שחרור של אסירים ביטחוניים יהודים, זאת אפליה , המעט שבמעט בכדי לאזן הוא להורות על שחרורם. אנו מוצאים אוזן קשבת לטענה.", אמר בן משפחה של אחד האסירים היהודים שפועל בימים אלו בעניין.

 

הדרישה להקבלה בין שחרור מחבלים פלסטינים לשחרור מחבלים יהודים עלתה גם בעבר בנוגע לעסקת שליט, אז העלה את הדרישה השר לשעבר אלי ישי.  במרוצת השנים הועלתה הצעת חוק ברוח דברים אלו במליאת הכנסת על-ידי ח"כים מכמה מפלגות. את החוק הוביל השר דוד אזולאי ז"ל, אז כח"כ. בין השאר על הצעת החוק היו חתומים גם ח"כ זאב אלקין, משה גפני ואחרים.

 

מארגון "תג מאיר", הנאבק בפשעי שנאה, נמסר: "המחבל ג'ק טייטל שמבקש להשתחרר ביחד עם מחבלי חמאס רצח שני פלסטינים וניסה בין היתר להתנקש בחייו של פרופסור זאב שטרנהל. המחבלים היהודים שבתיהם לא נהרסו ומשפחותיהם לא נפגעו ושר בישראל מקפיד לציין שאינם מחבלים - מסוכנים לביטחונה ושלומה של ישראל לא פחות מכל מחבל אחר" .

 

יעקב (ג'ק) טייטל, שהורשע כאמור בשני מעשי רצח של פלסטינים ובשורה של מעשי חבלה נוספים, נידון באפריל 2013 לשני מאסרי עולם ולעוד 30 שנות מאסר בבית המשפט המחוזי בירושלים. לפני מתן גזר הדין הוא אמר כי אינו מתחרט על מעשיו ושהוא גאה בהם. בנוסף הורה בית המשפט לטייטל לפצות את בני משפחות שני הנרצחים ב-180 אלף שקלים כל אחד. בנוסף הוא נדרש לפצות שני בני אדם שאותם ניסה לרצוח ב-150 אלף שקלים כל אחד.


פורסם לראשונה 04/05/2020 13:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים