שתף קטע נבחר

צפו: להקות כרישים ודולפינים מול חופי הדרום

להקת כרישי סנפירתן, מין שנמצא בסכנת הכחדה בים התיכון, נצפתה ליד חופי אשדוד. וגם: דולפינים תועדו כשהם משתעשעים מול חופי אשקלון

הכרישים וגם הדולפינים מרגישים מול חופי ישראל - ממש כמו בבית: עשרות כרישי סנפירתן זוהו בסוף השבוע לא רחוק מחופי אשדוד על ידי חוקרי תחנת מוריס קהאן לחקר הים מבית הספר למדעי הים ע"ש צ'רני באוניברסיטת חיפה. מפני שבאזור חדרה ישנן תצפיות רבות וותיקות יותר, אומרים כעת החוקרים כי נראה שחופי ישראל מהווים אזור מנוחה לכרישים בים התיכון, והדבר מהווה אירוע ייחודי.

 

להקת הכרישים מול חופי אשדוד (צילום: אביעד שיינין)
להקת הכרישים מול חופי אשדוד(צילום: אביעד שיינין)

 

"התופעה של עשרות כרישות עפרוריות שמגיעות למים החמים שליד תחנת הכוח בחדרה היא ייחודית במינה בים התיכון. התצפית הנוכחית, של עשרות כרישי סנפירתן המתקבצים יחדיו, מתרחשת במספר מקומות, אבל היא בוודאי נדירה בים התיכון. זה נראה כי בעוד שברוב אזורי הים התיכון הכרישים נמצאים בסכנת הכחדה, החופים שלנו ידידותיים אליהם בצורה יוצאת דופן", אמר ד"ר אביעד שיינין, מנהל תחום טורפי על בתחנה.

 

בחמש השנים האחרונות השקיעו החוקרים בתחנה את זמנם בחקר התופעה הייחודית של הגעת עשרות כרישות עפרוריות לשפך המים החמים של תחנת הכוח בחדרה, כולל תיוג של הכרישות ומעקב אחר דפוסי המחייה שלהן. קיומה של אוכלוסיית כרישים באזור אשדוד ידועה, אולם עד כה לא נחקרה לעומק ואין כמעט מידע לגביה ולכן החוקרים לא ידעו אם ימצאו את הכרישים בתאריך כה מאוחר, כמה מהם ימצאו.

להקת הכרישים מול חופי אשדוד (צילום: אביעד שיינין)
להקת הכרישים מול חופי אשדוד(צילום: אביעד שיינין)

 

"שמחנו לראות התקבצות של עשרות כרישים, שזוהו על ידינו ככרישי סנפירתן. מדובר במין שנמצא בסכנת הכחדה בים התיכון ולכן היה כל כך מרגש לראות מקבץ כל כך גדול שלהם, כאן אצלנו", אמר ד"ר שיינין.

 

הפסקת המחקר הימי בחודשיים האחרונים בגלל משבר הקורונה - וההגבלות שעדיין קיימות כיום - לא תאפשר לחוקרי אוניברסיטת חיפה להשלים את התכנון שלהם לשנה זו ולתייג את כרישי אשדוד בפעם הראשונה, אולם הם כן הספיקו להציב מקלט שיוכל לזהות, האם כרישים שתייגו אקוסטית בחדרה "מטיילים" להם עד לאשדוד.

להקת הכרישים מול חופי אשדוד (צילום: אביעד שיינין)
להקת הכרישים מול חופי אשדוד(צילום: אביעד שיינין)

  

"ישראל בולטת לטובה בחקיקה שאוסרת דיג כרישים ובתאיים (חתולי ים), הם מוגדרים כערכי טבע מוגנים וחשוב לזכור שאסור לפגוע בהם או להפריע להם בסביבת החיים שלהם. אנו מקווים שאנחנו עדים לתופעה של ריבוי התקבצויות כרישים בחופי ישראל, ואת זאת המחקר שלנו יבחן בשנים הקרובות. הכרישים הם טורפי העל של המערכת האקולוגית הימית והבנה של דפוסי התפוצה וההתנהגות שלהם חיונית כדי להבין את כלל המערכת שלנו", סיכם ד"ר שיינין.

 

 

וגם עבשנים באזור חדרה

 

במקביל, פקחי היחידה הימית ברשות הטבע והגנים, אשר יצאו להפלגת פיקוח דיג בתקופת הרבייה זכו לליווי של להקת דולפין מצוי, ובה כ-20 פרטים באזור אשקלון וניצנים. הלהקה נצפתה משתעשעת בין הגלים.

 

 

גיא לוויאן, פקח ביחידה ימית, אמר: "זו להקה מוכרת אשר נצפית לעתים קרובות. הדולפין המצוי הוא מין בסכנת הכחדה. חופי ישראל הוגדרו על ידי IUCN (האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע) כחשובים לדולפין המצוי וכן לדולפינן המצוי. הדולפין המצוי נמצא בסכנת הכחדה בים התיכון ועל כן זה מאוד מרתק לצפות בהם. האוכלוסיה המקומית באזורנו מונה כ 30-40 פרטים שנצפים לעיתים בין חופי אשדוד ואשקלון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביעד שיינין
הכרישים, כפי שהם תועדו מהאוויר
צילום: אביעד שיינין
מומלצים