שתף קטע נבחר

צילום: נדב אבס, יריב כץ

מה מותר – ומה עדיין אסור? הרשימה המתעדכנת של הקלות הקורונה

לכמה אנשים מותר להתקהל? באילו תנאים ניתן להיפגש עם המשפחה? המדריך המלא לאסטרטגיית היציאה - בעקבות הירידה במספר החולים המאובחנים בנגיף הקורונה

 

 

בעקבות הירידה במספר החולים המאובחנים בנגיף הקורונה יחזרו המשק והציבור בשבועות הקרובים לפעילות רגילה, עם הקלות שאותן מאשרת הממשלה. בשבוע שעבר חזרו הגנים ובתי הספר לפעילות כמעט מלאה ביישובים עם תחלואה נמוכה, ונפתחו חופי הים לרחצה.

  

יש לכם שאלות על שגרת הקורונה החדשה? שלחו לנו למייל האדום

 

יציאה מהבית: המגבלות על 100 מטר בוטלו. מותר לצאת לכל מקום.

 

ביקור בני משפחה: מותר לבקר בני משפחה מדרגה ראשונה. מותר לבקר את סבא וסבתא. ההמלצות: לא לחבק, לא לנשק, לא לגעת ולשמור מרחק. ייצאו המלצות של המשרד בנושא. ככל הנראה יומלץ על שמירה על מרחק ללא לחיצת יד, ועל עטיית מסכות.

 

ביקורי בית: אין "לערבב" יותר משני משקי בית. אין מגבלה באשר למספר האנשים באותו חלל, כל עוד מדובר בשני משקי בית שונים.

 

פארק הר הבנים ברמת גן (צילום: עמית הובר )
פארק הר הבנים ברמת גן(צילום: עמית הובר )

 

אוטובוסים: ב-20.5 בוטלה הגבלת הנוסעים בתחבורה הציבורית בשעות השיא (7:00-08:30, 13:00-15:00). ב-28.5 יחזרו לפעול קווי האוטובוס הבינעירוניים בסופי השבוע.

 

התקהלויות: מותרת התקהלות של עד 50 איש במרחב הפתוח. 31 במאי – תותר התקהלות של 100 איש. 14 ביוני - ביטול מגבלת התקהלויות.

 

חתונות: חתונות עם עד 50 איש. יתאפשרו חופה וקידושים ללא ריקודים.

 

מסעדות: נפתחו ב-27.5, עם מרחק של מטר וחצי בין השולחנות.

 

פארקים: בוטלה ההגבלה על שהייה בפארקים. פעילות במתקני כושר תתאפשר תחת שילוט של הרשות המקומית בדבר הצורך בשמירה על ריחוק פיזי ומניעת התקהלות. יובהר כי עדיין קיימת מגבלה על שימוש במתקני שעשועים המצויים בגן ציבורי או בשטח ציבורי אחר.

 

 

הפגנת ענף התיירות (צילום: עמית שאבי)
הפגנת ענף התיירות לאור משבר הקורונה(צילום: עמית שאבי)

 

בנימין נתניהו (צילום: חיים צח/ לע
ראש הממשלה נתניהו מציג את אסטרטגיית היציאה מהמשבר(צילום: חיים צח/ לע"מ)
  

גני ילדים: חזרו ב-10 במאי, יחד עם רוב מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים. לא יתאפשר למפעילי חוגים חיצוניים להגיע לגני הילדים בשלב זה, למעט הצוות הקבוע. במעונות היום הפעילות תתקיים בכל ימות השבוע, בשעות הפעילות הרגילות וללא רוטציה.

 

לימודים: הגנים ובתי הספר חזרו לפעילות ביישובים עם תחלואה נמוכה ב-17.5, כך גם כיתות א'-ג', י"א-י"ב, החינוך המיוחד וגני הילדים שחזרו ללמוד, ושבו ללימודים במתכונת מלאה ולא בקפסולות. בבני ברק התחדשו הלימודים ב-24.5.

 

החופש הגדול: נת הלימודים תסתיים ב-13 ביולי. למחרת תפעל מסגרת הבוקר עד 6 באוגוסט בין השעות 08:00 ל-13:00 לחמישה ימים בשבוע מגני הילדים ועד כיתות ד'. הצהרון יפעל בסבסוד מלא. אשכולות למ"ס 4-1 יקבלו מימון מלא של משרד החינוך למסגרת הבוקר. הורים לתמידים באשכולות למ"ס 7-5 ישלמו 360 שקל לתלמיד ובאשכולות 10-8 ישלמו ההורים 540 שקלים.

 

חוגים לילדים, חינוך בלתי פורמלי ותנועות נוער: יותר החל מ-27 במאי.

 

מוסדות להשכלה גבוהה: יחזרו החל מ-31 במאי.

 

  (צילום: רויטרס)
במסכות בחוף אשקלון(צילום: רויטרס)
 

בתי כנסת: נפתחו ב-20 במאי.

 

ברית מילה: בהשתתפות של עד 19 אנשים (במקום 10).

 

ספורט: מותר לחזור לפעילות בכל מקום - אך בזוגות בלבד. אסור לשחק כדורגל.

 

חדרי כושר: נפתחו ב-10.5.

 

ים: ספורט ימי מותר. רחצה בים ושהייה בחוף הותרה ב-20.5.

 

בריכות שחייה: נפתחו ב-27.5. יישמר מרווח של שישה מטרים רבועים לכל רוחץ ו-10 מ"ר בשטח מחוץ לבריכה. הותרה פתיחת בריכות לספורטאים מקצועיים ובריכות טיפוליות.

 

טיפול נפשי: יותר לקיום גם ללא מסכה, ובלבד שישמר מרחק של שלושה מטרים בין המטפל למטופל.

 

קניונים ושווקים: נפתחו ב-7 במאי. מתאפשרת כניסה של אדם אחד לכל 20 מ"ר בשטח הקניון. בתוך החנויות יהיה אדם אחד לכל 15 מ"ר, או שני אנשים לקופה בחנות מתחת ל-100 מ"ר, או ארבעה אנשים לקופה בחנות מעל 100 מ"ר, הגבוה מביניהם.

 

אנשים מבלים בכיכר דיזינגוף בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
אנשים מבלים בכיכר דיזינגוף בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

כדורגל: צפי להחזרת אימונים עד סוף החודש, ולא יאוחר מאמצע יוני.

 

מוזיאונים וגלריות: נפתחו ב-17 במאי.

 

הופעות: אולמות התרבות ייפתחו ב-14 ביוני.

 

אולמות וגני אירועים: ייפתחו ב-14 ביוני.

 

שמורות טבע: 20 שמורות נפתחו ב-5.5. 23 שמורות נוספות ייפתחו ב-23.5. באתרים אלו הוגדרה מכסת מבקרים ויש להירשם לביקור מראש במערכת המקוונת באתר רשות הטבע והגנים.

 

החוזרים מחו"ל: חוזרים מחו"ל שיוכיחו כי ביכולתם להיכנס לבידוד ביתי באופן מלא ותקין - כמו בדירה לבד, או ביחידת דיור נפרדת לחלוטין מדיירים אחרים בבית - יורשו לקיים את הבידוד בביתם או במקום מתאים אחר העומד לרשותם. בנוסף, מי שכבר שוהה במלונית ויוכיח יכולת לבידוד ביתי, יוכל לצאת ולהשלים את תקופת הבידוד בביתו. שבים מחו"ל שלא יוכלו לקיים בידוד ביתי יופנו לבידוד במלוניות על חשבון המדינה. חוזר מחו"ל (כמו גם אחרים המחויבים בבידוד) לא יורשה להגיע לבידוד הבית באמצעות תחבורה ציבורית, למעט במוניות ובהתאם לכללים (שימוש במסכות, נסיעה עם חלונות פתוחים). זאת, כדי למנוע הדבקה פוטנציאלית בתחבורה ציבורית. אדם שיפר את חובת הבידוד, או שייסע בתחבורה ציבורית, ייקנס ויידרש להשלים את הבידוד במלונית. האכיפה תתוגבר והמשטרה תאכוף ותוודא את בידוד הבית של השבים מחו"ל ותיעזר לצורך כך גם במפקחי רשות האוכלוסין וההגירה.

 

אכיפה: עיריית תל אביב החזירה את האכיפה ב-6 במאי, לרבות חניה.

 

בני 67 ומעלה: אין איסורים ספציפיים לבני 67 ומעלה. עם זאת, יש עניין של שיקול דעת. האוכלוסיות המבוגרות הן בסיכון, בוודאי עם מחלות רקע. מבחינה חוקית הם יכולים ללכת לאן שהם רוצים. ההנחיה לגבי בני 67 ומעלה, שלפיה הם אינם יכולים לשוב למקום עבודתם, אם עבדו מהבית במהלך ימי הסגר, אינה תקפה עוד.

 

מרכזי היום והמועדונים לאזרחים ותיקים: ייפתחו ב-25.5.

 

קבלת קהל במשרדי ממשלה: הנושא יוסדר על ידי תקנות שיתפרסמו בהמשך.

 

נסיעה ברכב: בנסיעה ברכב פרטי יהיו עד שני נוסעים באותו הרכב, בנוסף לנהג, למעט אנשים הגרים באותו מקום, ואם יש ברכב יותר מספסל אחורי אחד, ניתן להסיע נוסע נוסף, ובלבד שיישב בספסל נפרד. המגבלה לא תחול במקרה שיש צורך חיוני בנסיעה של יותר משלושה אנשים באותו הרכב.

 

ישיבות בעבודה: בחדר ישיבות עד שמונה אנשים. הנחיה זו נותרה ללא שינוי.

 

טיפולי שיניים: מותר.

 

הר הבית: הווקף הודיע כי ייפתח השבוע.

 

לימוד באולפן לעולים חדשים: יחודשו ב-31.5

 

המדד להחמרת המגבלות: 100 חולים חדשים ביום שאינם במוקדי התפרצות (חו"ל, בתי אבות, יישובים "אדומים"). קצב הדבקה של הכפלה כל 10 ימים. 250 חולים במצב קשה.


פורסם לראשונה 04/05/2020 21:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
מסכה ואלכוג'ל
צילום: Shutterstock
מומלצים