שתף קטע נבחר

בנייה שמחזקת את הקהילה: התחדשות עירונית בתל אביב

כיצד מאפשרים גידול במספר התושבים באזורים בהם אין שטחים חדשים לבנייה, איך זה מחזק את האוכלוסייה הקיימת וכיצד התהליך כולו מחדש את פני העיר כולה? שוחחנו עם שמאי מקרקעין, אנליסט מחקר ב"מדלן" ומנכ"ל ובעלים של "אנשי העיר"

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

מה עושים כשרוצים להגדיל את מספר התושבים כמו גם לאפשר לתושבים ותיקים לשפר דיור? התשובה הברורה היא התחדשות עירונית, חשיבותה היא בכך שעל אותה יחידת שטח מייצרים תוספת של יחידות דיור שלמעשה נהנית מאותם שירותים ותשתיות ציבוריות קיימות, וכך ניתן מענה לביקושים ליחידות דיור נוספות שחסרות באזורים השונים ברחבי הארץ.

 

על אף שנדמה המושג התחדשות עירונית שגור בפינו מזה זמן מה, פרויקטים של התחדשות עירונית במסגרת הריסה ובנייה הם, למעשה, בתחילתם. כך הסביר רון חן, מנכ"ל ובעלים "אנשי העיר".

"רק ב-2018 אושרה התוכנית ולכן, רק עכשיו אנחנו רואים את תחילתה של הבנייה ברובע 4 שהיא חלק תכנית הרבעים של עיריית תל מאביב", הוסיף.

 

"ייחודה של התכנית הוא בעצם באסדרה עבור כל בניין ובניין של זכויות הבנייה ביחס למצב הנוכחי של המבנה, זאת בשונה מתמ"א 38 שבעצם מאפשרת זכויות באסדרה ותוספת בנייה והתחדשות עירונית רק למבנים שנבנו לפני שנת 1980", הסביר ניצן אלקובי, אנליסט מחקר ב"מדלן".

 

הפרויקט ברחוב פנקס 11 עד 13 הוא הראשון ברחוב שיוצא לדרך בהתאם להוראות התכנית של עיריית תל אביב. "למשל, העירייה מאפשרת עלייה משמעותית בגובה רק על הצמתים, ובהמשך הרחובות העלייה מתמתנת", הסביר ארז כהן, שמאי מקרקעין. הוא הוסיף כי הצפון הישן של תל אביב הוא אזור מגורים מאוד מבוקש, בין היתר משום שהצפיפות היא יחסית נמוכה, בתוך הרחובות הקטנים יש גינות ציבוריות ובתי ספר גדולים, כמו: תיכון חדש, עירוני ד' ועוד.

 

 

"קהל היעד בפרויקטים של תכנית הרובעים מגוון והוא, לרוב, כולל אנשים מעל לגיל 50, אני קורא להם מצמצמי דיור, שעוזבים את הווילות היקרות כדי לחיות בעיר, לרדת ברגל לרחוב ולהסתובב בתל אביב", הסביר חן. "קהל נוסף הוא של משפרי הדיור, שרוצים להישאר בעיר בכל מחיר עם הילדים והם מחפשים דירות 3-4 חדרים, וכמובן הקהל של המשקיעים בדירות של שני חדרים לרוב".

 

  

הייחודיות של התחדשות עירונית היא בכך שהיא מאפשרת לתושבים הוותיקים להמשיך וליהנות מהאזור המוכר להם, בגרסה משופרת, וכן לפגוש תושבים חדשים שמחזקים את הקהילה הקיימת במקום.

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים