שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

"בגדו בנו בחסות הקורונה": היום השלישי למחאת הדרוזים

כ-150 הגיעו להפגנה שהתקיימה בצומת אליקים. אנשי העדה חסמו את צירי התנועה בשל היעדר תקציבים: "נתניהו צריך לדפוק על השולחן". הם טענו לאי-שוויון וקראו לביטול חוק הלאום: "נגיף הזלזול בדרוזים קשה מקורונה"

 

 

מחאת הדרוזים נכנסה הבוקר (יום ג') ליומה השלישי. כ-150 מפגינים ומפגינות הגיעו לצומת אליקים שליד יקנעם. המפגינים וביניהם ראשי רשויות, אנשי דת של העדה וכן תושבי ערים דרוזיות חסמו את הצומת ודרשו מהממשלה להעביר אליהם בדחיפות 200 מיליון שקל שאותם התחייב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעביר עוד בדצמבר האחרון.

הפגנת המונים במחלף אליקים של הדרוזים והצ'רקסים על הפסקת התקציבים מהממשלה (צילום: גיל נחושתן)
"בגדת בי אחי". הפגנת הדרוזים(צילום: גיל נחושתן)
 

"הנגיף של הזלזול בעדה שלנו יותר קשה מנגיף הקורונה וכולנו יודעים כמה מיליארדים השקיעו בקורונה", אמר יאסר גדבאן ראש מועצת כסרא-סמיע, "זו יריית הפתיחה למה שיהיה והמחסנית שלנו עדיין מלאת תחמושת. אנחנו המנהיגים ניפגש מחר במרר ונחליט איך נמשיך מכאן. אנחנו ישראלים לכל דבר ואנחנו מרגישים שבגדו בנו בחסות הקורונה, אנחנו רוצים להיות שווים לכולם. הסכום שראש הממשלה הבטיח לנו זה סכום שמוציאים על כיבוד בלשכת שר. לא יעלה על הדעת של-14 רשויות מקומיות ו-16 יישובים אין תקציב".

 

המפגינים שעמדו על הכביש שעה ארוכה עיכבו את התנועה בשני הכיוונים. הם מחו בין היתר גם נגד חוק הלאום והאפליה לדבריהם שקיימת בין העדות והדתות במדינה.

הפגנת המונים במחלף אליקים של הדרוזים והצ'רקסים על הפסקת התקציבים מהממשלה (צילום: רועי רובינשנטיין)
קריאות לביטול חוק הלאום ושיוויון תקציבי. מחאת הדרוזים באליקים(צילום: רועי רובינשנטיין)

הפגנת המונים במחלף אליקים של הדרוזים והצ'רקסים על הפסקת התקציבים מהממשלה (צילום: גיל נחושתן)
"מי ששווה בקרב חייב להיות שווה בעת שלום"(צילום: גיל נחושתן)
 

ראש מועצת בית ג'אן שהיה בין המוחים הבוקר, ראדי נג'ם, אמר ל-ynet כי המחאה תימשך עד שדבריהם של המפגינים יישמעו. "באנו לכאן להשמיע צעקה אמיתית ונטולת פוליטיקה אנחנו חייבים שיוויון בזכויות ובחלוקה צודקת". הוא ציין: "רק לפני שבוע זכרנו את חיילנו בני העדה הדרוזית ואף אחד לא הזכיר את זה. ראש הממשלה לא עמד בהבטחה שלו, יש לנו הרבה בעיות בתשתיות ובתחזוקה, אין לנו תשתיות. צריך שפעם אחת ראש הממשלה ידפוק על השולחן ויפנה לפקידים, אז זה יטופל".

 

המחאה התחילה על רקע משבר שנוצר בין הנהגת פורום הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות לנציגי הממשלה, לאחר שתוכנית החומש שהייתה אמורה להתחיל בתחילת השנה הנוכחית לא אושרה. כפשרה, סוכם בין הצדדים כי המדינה תעביר תקציב של 200 מיליון שקל כתקציב גישור, עד שתאושר התוכנית החדשה, לאחר הרכבת הממשלה - אלא שאז הגיע משבר הקורונה. התסבוכת הפוליטית שבאה לאחר הבחירות כמובן לא תרמה, והתקציב טרם הועבר.

ראדי נג׳ם ראש מועצת בית ג׳אן בהפגנת ההמונים במחלף אליקים של הדרוזים והצ'רקסים על הפסקת התקציבים מהממשלה (צילום: רועי רובינשנטיין)
"ראש הממשלה צריך לדפוק על השולחן בשבילנו". ראש מועצת בית ג'אן(צילום: רועי רובינשנטיין)

הפגנת המונים במחלף אליקים של הדרוזים והצ'רקסים על הפסקת התקציבים מהממשלה (צילום: גיל נחושתן)
היום השלישי למחאה. "תחריף יותר ויותר"(צילום: גיל נחושתן)
 

הנהגת המחאה החליטה לפתוח בחודש זעם במסגרתו הכפרים הדרוזים יישבתו, כולל השבתה של המסגרות החינוכיות, למעט החינוך המיוחד. המחאה היום היא צעד נוסף בהחרפת המחאה, שלדברי הנהגת המחאה "תמשיך להחריף יותר ויותר".

 

ראש מועצת דליית אל-כרמל, רפיק חלבי, טען כי מדובר בעוד צעד אחד בשרשרת צעדים קשים שעלולים לקרות. "אם לא יקבלו את הדרישות שלנו נסגור את המדינה", הצהיר חלבי שהוסיף כי "לא יכול להיות שכל כמה שנים נקבץ נדבות ממשלת ישראל. גם חוק הלאום לא תוקן, הגיעו מים עד נפש. מי ששווה בזמן של קרב חייב להיות שווה גם בעת שלום".

 

האשם אז אברוקן, ששכל את אביו בלבנון, הגיע להפגין הבוקר באליקים. הוא אמר כי הוא מצפה מהמדינה ליותר: "לפני כמה ימים בטקס יום הזיכרון ביקשתי מראש הממשלה שיהיה שיוויון. צריך לבטל את חוק הלאום וחוק קמיניץ וליצור גם שיוויון תקציבי. מגיעות לנו כל הזכויות, אנחנו לא סוג ב'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי רובינשנטיין
הפגנת הדרוזים באליקים
צילום: רועי רובינשנטיין
מומלצים