שתף קטע נבחר

הטמפרטורה האופטימלית והתחזית ל-2070

מחקר חדש גילה מה הטמפרטורה שבה האנושות משגשגת וניבא: בעוד 50 שנה יותר משני מיליארד איש יחיו באזורים חמים קיצונית

 

  (צילום: AP, Tayeb Saleh)
מהגרים שננטשו במדבר סהרה. שם הטמפרטורה הממוצעת השנתית גבוהה מ-29 מעלות(צילום: AP, Tayeb Saleh)

 

בעוד 50 שנה בלבד בין 2 ל-3.5 מיליארד איש, רובם עניים שאין להם כסף למזגן, יחיו בתנאי אקלים שהיסטורית נחשבו לחמים מכדי שאפשר יהיה להתמודד איתם. כך עולה ממחקר חדש, שגילה גם מהי הטמפרטורה האופטימלית לאנושות.

 

עם כל עלייה של מעלה אחת בטמפרטורה הממוצעת העולמית השנתית עקב שינויי האקלים הנובעים ממעשי ידי אדם, עוד מיליארד איש יהיו באזורים חמים מדי מכדי שאפשר יהיה לגור בהם ללא מערכת קירור. כך מעריך האקולוג מארטן שפר מאוניברסיטת ווחנינגן שבהולנד, אחד מכותבי המחקר.

 

טמפרטורה ממוצעת שנתית 2070 מזג אוויר ()
הטמפרטורה הממוצעת השנתית ב-2070

 

כמה בני אדם יהיו בסיכון בסופו של דבר? הדבר תלוי בכמה יופחתו פליטות הפחמן שמובילות להתחממות כדור הארץ, ובאיזה מהירות תגדל אוכלוסיית העולם.

 

על פי התרחיש הגרוע ביותר, שמדעני אקלים רבים אומרים כי נראה פחות ופחות סביר בימים אלו, המחקר שפורסם ב-PNAS מעריך כי 3.5 מיליארד איש יגורו באזורים חמים בצורה קיצונית. מדובר בשליש מאוכלוסיית העולם ב-2070, על פי האומדנים.

 

אבל גם על פי התרחישים הפחות קשים, שנראים כעת יותר סבירים, לפחות שני מיליארד איש יחיו בעוד 50 שנה באזורים חמים מכדי לגור בהם, כאלו שמחייבים מיזוג אוויר. "זה מספר עצום וזה טווח זמן קצר. לכן אנחנו מודאגים", אמרה מדענית האקלים נטלי מהאוולד מאוניברסיטת קורנל בארצות הברית, שלא הייתה מעורבת במחקר.

 

טמפרטורה ממוצעת שנתית 2070 מזג אוויר ()
בעוד 50 שנה - כמעט 20% מהשטח היבשתי בעולם יהיה חם באופן קיצוני (צילום: AP)

 

 

 

בדרך יוצאת דופן להסתכל על שינוי האקלים, צוות המדענים הבינלאומי החליט לחקור את בני האדם כפי שהם חוקרים דובים, ציפורים ודבורים. זאת, כדי למצוא את "הנישה האקלימית", שבה בני אדם וציביליזציות משגשגים. הם הסתכלו 6,000 שנה אחורה וגילו מה הטמפרטורות הטובות ביותר לאנושות – בין 11 ל-15 מעלות.

 

אנחנו יכולים לגור כמובן גם בטמפרטורות חמות וקרות מאלה, אבל ככל שמתרחקים מהן - הדבר קשה יותר. כיום רק 20 מיליון איש חיים במקומות שהטמפרטורה הממוצעת השנתית בהם גבוהה מ-29 מעלות. מדובר ב-0.8% מהשטח היבשתי בעולם, רובו במדבר סהרה שבצפון אפריקה וכן בסעודיה.

 

אבל העולם מתחמם ונהיה צפוף יותר, ועל פי המחקר גם באזורים רבים בצפונה של אפריקה, מזרח אסיה, החלק הצפוני של דרום אמריקה, אוסטרליה והמזרח התיכון הטמפרטורות יגיעו לטווח זה. מדובר, על פי ההערכה, ב-19% מהשטח בעולם. "עם מספיק כסף אפשר גם לחיות על הירי. אבל ההערכות הללו מראות שלאדם הממוצע, לאדם העני, יהיו תנאי חיים לא סבירים באזורים רבים", אמר שפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, Tayeb Saleh
מהגרים שננטשו במדבר סהרה
צילום: AP, Tayeb Saleh
מומלצים