שתף קטע נבחר

האם הסיתה נגד האב – והמזונות הוקפאו

ביקורת על אם לילדה כבת 6 שלא הפרידה בין כעסה על האב לבין הצורך של הילדה בקשר עמו. הדיינים איימו להחמיר את הסנקציות אם לא תשתף פעולה

בית הדין הרבני בירושלים פרסם לאחרונה החלטה בתיק ניכור הורי שנגרם כתוצאה מהסתה קשה של ילדה כבת 6 כנגד אביה: הדיינים - הרב יצחק אושינסקי, הרב מאיר קאהן והרב יעקב מ' שטיינהויז - הורו להתחיל באופן מיידי בטיפול פסיכולוגי שמטרתו להביא את הילדה למצב שתסכים להיפגש עם אביה, ודחו את דרישת האם לחידוש המזונות שהוקפאו לפני כשנתיים בשל התנהלותה.

 

התיק מתנהל מזה כארבע שנים שבמהלכן כשלו הניסיונות לקיים מפגשים בין האב לבין בתו, שנחשפה להסתה קשה ולמסרים שליליים על אודותיו. תסקירי הרווחה שהוגשו לבית הדין הרבני העידו על סימנים ברורים לניכור הורי כשהילדה מגלה סימני מצוקה קשים. בין היתר דווח כי בכל מפגש שאליו מגיעה הילדה היא נמצאת בסערת רגשות ומסרבת להיכנס לחדר עם מי שהיא מכנה "האיש ההוא".

 

המצב הגיע לידי כך שלפני כשנתיים הורה בית הדין הרבני על הקפאת תשלומי המזונות לילדה עד לחידוש הקשר, וקבע כי האם תחויב ב-400 שקל על כל מפגש שלא מתקיים. אלא שגם החלטות אלה לא סייעו, ובשלב מסוים המליצו שירותי הרווחה להפסיק את המפגשים שמכניסים את הילדה לחרדות ולעומק נפשי כבד.

 

בשנה שעברה החליט בית הדין להפנות את ההורים לאבחון מקצועי ובחוות הדעת שהוגשה לו בדצמבר האחרון נכתב כי יש לפעול לחידוש הקשר באופן מיידי באמצעות מתווה טיפולי. אלא שהאב דיווח כי האם מסרבת לשתף פעולה וביקש לחייב אותה להביא את הילדה לטיפול ולפצות אותו ב-2,000 שקל על כל חודש בו הוא לא רואה אותה.

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מנגד טענה האם כי בחוות הדעת נכתב שהאב מתקשה ביצירת קרבה מה שמעיד שאין קרקע פורייה לחידוש הקשר בינו לבין הילדה. עוד ביקשה האם להחזיר את תשלומי המזונות תוך הגדלת הסכום החודשי, ולעבור את הטיפול בקופת החולים ולא באופן פרטי אלא אם האב יממן אותו מכיסו.

 

אבל הדיינים דחו את טענות האם וקבעו כי היא אחראית לניכור הורי חמור. הם הבהירו כי אף שבחוות הדעת צוינו כמה תכונות לא אידיאליות של האב, זו לא עילה לשלילת אבהותו, תוך שהדגישו את הפגיעה הקשה שנגרמת לילדה כתוצאה מניתוק הקשר.

 

בנוסף נקבע כי כל עוד האם פוגעת בזכויות ההוריות של האב, אין מקום לחידוש תשלומי המזונות וודאי שלא להגדלתם. צוין כי הצורך הוא בטיפול אינטנסיבי שלא יכול להתקיים בקופת חולים, תוך שציינו כי עצם הבקשה מעידה על כך שהשאיפה של האם היא לדחות ככל האפשר את חידוש הקשר.

 

לפיכך הדיינים הפנו את ההורים בדחיפות לפסיכולוגית פרטית וקבעו כי יישאו בעלויות שווה בשווה. עוד הם הודיעו כי היה והאם תמשיך עם ההתנהלות הנוכחית הם ישקלו להטיל עליה סנקציות חריפות, כולל חיוב בהוצאות ושלילת משמורת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים