שתף קטע נבחר

ביהמ"ש קבע: רופא שהפיץ חומר פדופילי רשאי לעסוק בבריאות תלמידים

ד"ר אברהם ברקאי, שהורשע בעבר בהחזקה והפצה של חומרים פורנוגרפיים-פדופיליים, יוכל לעבוד בפיקוח על שירותי בריאות התלמיד - כך קבע ביה"ד לעבודה בנצרת. נציב שירות המדינה התנגד והזהיר כי חלק מהמטלות מבוצעות בבתי הספר, אך השופטים קבעו: אופי העבירות לא כלל מגע עם קטינים

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת, קבע כי רופא שהורשע בעבר בעבירות של החזקת חומרי תועבה בהם מופיעים בין השאר קטינים מקיימים יחסי מין, רשאי לעבוד כרופא פיקוח על שירותי בריאות התלמיד בלשכת הבריאות במחוז הצפון. בהליך מוקדם יותר, פסל נציב שירות המדינה את הרופא מלקבל את התפקיד.

 

הרופא, ד"ר אברהם ברקאי, מומחה ברפואת ילדים, נעצר לפני כ-10 שנים כאשר במחשבו נמצאו כ-190 אלף קבצים של תמונות וסרטונים שהוגדרו פורנוגרפיים-פדופיליים. הוא הורשע בהחזקתם וכן בהפצת החומרים שכן אפשר לאחרים להתחבר למחשבו ולקבל את התמונות והסרטונים. בשנת 2011 הוא הורשע ונדון למאסר של שנה וחצי, אולם בערעור קוצר העונש והועמד על חצי שנת מאסר שריצה בעבודות שירות, וכן בקנסות ופיקוח.

 

ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות קבעה כי הוא אינו מסוכן ללקוחותיו. רישיונו הותלה לשנתיים, ובמשך 5 שנים נוספות נאסר עליו לטפל בקטינים, אלא בנוכחות בגיר נוסף. בשנת 2016 הותר לו לחזור ולעסוק במקצועו ללא סייג. למרות זאת, פסל הנציב את קבלתו לשני תפקידים קודמים, במקרה אחד בשל טענתו של הנציב כי קיים קשר בין העבירות החמורות בהן הורשע לבין התפקיד. במקרה השני, הורה על פסילתו לאחר שהרופא הסתיר את עברו הפלילי מוועדת המכרזים.

ד"ר ברקאי. מאחוריו נערים שהגיעו לצפות בדיון בבית המשפט (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ד"ר ברקאי. מאחוריו נערים שהגיעו לצפות בדיון בבית המשפט(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

לאחרונה התמודד ד"ר ברקאי וזכה במכרז לתפקיד רופא בפיקוח על בריאות התלמיד. "מדובר בתפקיד הכולל עבודה משרדית - פיקוח על מתן השירות בבתי הספר באמצעות איסוף המידע הממוחשב בלשכה המחוזית, ופיענוחו לשם מתן כלים להבנת התהליכים", כתבו השופטים בבית הדין לעבודה... ביקורים בבתי הספר לשם הכשרת מורים בנושאי בריאות שונים (אורח חיים, התמודדות עם לחצים, שימוש מושכל במסכים, מניעת עישון ועוד) השתתפות בישיבות הכנה לקראת שנת הלימודים ומתן מענה לפניות של מנהלים ומורים בנושאים בריאותיים, בנוסף פיקוח על עבודת האחיות. התפקיד אינו תפקיד קליני טיפול, קרי - המשמש בתפקיד זה לא נדרש לבדוק את התלמידים וגם לא לשוחח איתם או לבוא עימם במגע".

 

ועדת הבוחנים קיבלה את כל המידע על עברו הפלילי ובכל זאת בחרה בו לתפקיד פה אחד. חברי הוועדה ציינו כי הוא רופא מנוסה בתחום הקליני והניהולי, "גילה ידע והבנה בתחום המקצועי עם נכונות למידה ושיפור יכולותיו התפקודיות והמקצועיות במסגרת התפקיד... למרות עברו החליטה הוועדה שאין מניעה לאפשר לו לעסוק בתחום".

 

הנציב: "מהורי התלמידים נשללת הזכות הבחירה"

בהמשך נערך לרופא שימוע בפני נציב שירות המדינה וזה דחה את הזכייה במכרז, בניגוד לחוות דעת של היועץ המשפטי של הנציבות. הוא ציין כי העסקתו עשויה לפגוע בתדמית הנציבות והוסיף: היות שכאמור חלק ממטלות התפקיד מבוצעות בשטח בתי הספר ובמהלך יום הלימודים, נשללת מהורי התלמידים, האמונים על שלום ילדיהם הקטינים, הזכות לבחור אם ברצונם לקבל שירות מד"ר ברקאי חרף עברו הפלילי, זאת בניגוד למטופלים בקליניקה פרטית אשר זכות הבחירה בעניין זה נתונה בידם".

עוד הוסיף כי רישיון הרופא של ד"ר ברקאי לא נשלל, ולפיכך הוא רשאי להמשיך ולעבוד באופן פרטי.

 

השופטים, בראשם השופטת הבכירה אורית יעקבס, קבעו כי העובדה שנציב שירות המדינה פעל בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי שלו, ולא נימק את ההחלטה לעשות כן, "פוגע הדבר עד מאוד בסבירות החלטתו".

 

עוד קבעו שורה של עובדות שלטעמם הנציב התעלם מהן, ובהן העובדה כי "מעשיו של התובע, בגינם הורשע, הינם מעשים חמורים ובזויים ביותר אך הם אינם עולים כדי מעשים הכרוכים במגע עם קטינים, כפי שאדם שאינו יודע את הפרטים לאשורם, עלול להתרשם".

 

כן ציינו כי בית המשפט המחוזי קיצר בצורה משמעותית את עונשו של הרופא, כי סיים לרצות את עונשו ואין גורם הטוען כי הוא מהווה סיכון כיום, וכן "העובדה כי אופי העבירות בהן הורשע הנאשם, בזוי ונורא ככל שיהיה, לא כלל מגע פיזי או טלפוני עם קטינים ואף לא ניסיון למגע שכזה, אלא התבצע בד' אמותיו".

 

הם ציינו כי קיים "צורך אנושי ונכון לאפשר לנאשם לתובע לשקם את חייו", וכי התרשמו שהרופא "מתחרט מקרב לב על מעשיו ואף מבין את הדופי שנפל בהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
אברהם ברקאי
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים