שתף קטע נבחר

צילום: נדב אבס, יריב כץ

יש הסכם: רוב מעונות היום המפוקחים ייפתחו ביום א'

עשרות אלפי פעוטות במעונות היום ובמשפחתונים המפוקחים יחזרו למסגרות ביום א', לאחר הסכמה בין רוב הארגונים המפעילים אותם למשרדי האוצר והרווחה. בכל קבוצה: עד 17 פעוטות. טרם הושגה הסכמה לגבי הגנים הפרטיים

Детский сад в Тель-Авиве. Фото: Белла Арбив ()
מעון יום של נעמת בתל אביב. עד 17 ילדים בכל קבוצה

משרדי העבודה והרווחה והאוצר הגיעו הלילה (בין שלישי לרביעי) להסכמה עם הארגונים המפעילים את רוב מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים לגיל הרך על החזרתם לפעילות ביום ראשון הקרוב. בהסכם נקבע מתווה להפעלת הפעוטונים תחת מגבלות הקורונה ולפיצוי כספי עבור התקופה שבה לא פעלו, במשך כמעט חודשיים, בהוראת המדינה. במעונות ובמשפחתונים שישובו לפעול ביום ראשון עשרות אלפי פעוטות.

 

על-פי פרטי ההסכם, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הפעילות במעון תהיה בקבוצות קבועות של עד 17 פעוטות בכל קבוצה. במידה שהביקוש למעון יעלה על ההיצע, ניתן יהיה לנייד פעוטות בין מסגרות לגיל הרך, אך לא יתאפשר ניוד מארגון לארגון. הורה שיהיה מעוניין להעביר את ילדו לארגון אחר יפעל בהתאם לפרוצדורה שבשגרה.

 

 

פתיחת הקבוצות תתבצע בהתאם לביקוש. במידה שלא יהיה לדוגמא ביקוש לכיתת תינוקות (עד גיל 15 חודשים), ניתן יהיה לפתוח כיתת פעוטות (24-16 חודשים) או בוגרים (32-25 חודשים). כמו כן, ניתן יהיה לקלוט ילדים בקבוצות רב גילאיות. בכיתות התינוקות והפעוטות יהיו שלוש מחנכות ואילו בכיתת הבוגרים שתי מחנכות. בקשתם של הארגונים למחנכת מחליפה נוספת נדחתה.

 

הארגונים המפעילים את מעונות היום (ויצו, נעמת, אמונה, נשי חרות, החברה למתנ"סים, נאות מרגלית, בית יעקב, איגוד מעונות יום ועוד) מסרו כי מדובר ב"מתווה ברור וישים, שיאפשר להפעיל את המעונות תוך שמירה על שלומם ובריאותם של הילדים והצוותים. על-פי ההסכם הממשלה תישא בעלות הפעלת המעונות במתכונת המיוחדת. אנחנו מביעים סיפוק מכך שנמנעה הטלת עלויות נוספות על ההורים".

 

הפגנת ארגוני הגנים הפרטיים והגננות מול משכן הכנסת בזמן כינוס ועדת העבודה והרווחה (צילום: עמית שאבי)
עוד אין הסכמה בנוגע לגנים הפרטיים. הפגנת גננות מול הכנסת(צילום: עמית שאבי)

עם זאת, ארגון א.מ.א, המייצג את מעונות היום המפוקחים שמופעלים על ידי יזמים פרטיים, אינו מקבל את ההסכם והודיע שנכון לעכשיו, המעונות המפוקחים הפרטיים שהוא מאגד לא ייפתחו ביום ראשון.

 

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה לאחר ההגעה להסכם כי "לאחר כמעט חודשיים מורטי עצבים אני שמחה על הסיכומים שהושגו אשר מאפשרים סוף סוף להחזיר את הפעוטות למעונות היום, להוריהם לשוב לעבודה ולמשק להתחיל לחזור לשגרה, גם אם היא לא לגמרי מלאה".

 

עם זאת, יש לציין כי טרם נחתם הסכם דומה שיאפשר את פתיחת הגנים הפרטיים. אותם גנים דורשים ממשרד הבריאות לגבש הנחיות ברורות לחזרה לשגרה, לצד פיצוי על ההפסדים שנגרמו להם בחודשים האחרונים. אתמול אמרה מנכ"לית ארגון גני הילדים הפרטיים ד"ר שולמית ביסמנובסקי בריאיון לאולפן ynet כי "צריך לתת רשת ביטחון לגנים בשביל פתיחה מחודשת, כי אם הגנים ייפתחו ביום ראשון ובתוך יומיים נראה אירוע קורונה בגן ילדים פרטי, ואז כל הגן יידרש בהסגר של שבועיים".

 

היא הוסיפה כי "אין היגיון בדבר הזה משום שכשגן עירוני ייסגר או בית ספר יסודי ייסגר, המדינה תשלם לעובדים את הכסף - אבל מי ישלם במקרה כזה לעובדים בגני הילדים הפרטיים? מי ישלם שכר דירה? אי אפשר להפיל את האחריות, לא עם ההורים ולא על הגננות". 

 

מפורום הגנים הפרטיים נמסר כי "מסתמן כי הגנים הפרטיים סיימו את שנת הלימודים. משרד האוצר בוחר להמשיך ולהפקיר את הגנים הפרטיים שמטפלים ב-350 אלף ילדים. ללא כניסה למשא ומתן רציני עוד היום, לא ייפתחו ביום ראשון 10,000 גנים פרטיים".

 

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס אמר כי "הבטחנו וקיימנו. כפי שהוחלט בדיון על מערכת החינוך בראשות ראש הממשלה ב-1 במאי ובהתאם למתווה, מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים ייפתחו ביום ראשון, 10 במאי. פתיחת המעונות היא צעד חשוב והכרחי בדרך להחזרת הכלכלה והמשק לשגרה ותאפשר לכמיליון הורים לחזור לעבודה".

 

"אני מודה לצוותי המשא ומתן, בראשות מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן, שיחד עם אנשי האוצר ומפעילי המעונות, הגיעו להסכמות", אמר השר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים