שתף קטע נבחר

טראמפ: אנשים ימותו, אבל אמריקה חייבת להיפתח

על רקע ההערכה שעוד עשרות אלפי אמריקנים ימותו בגלל ההקלות בהגבלות אמר הנשיא: "אנשים ייפגעו בצורה קשה, אבל חייבים לפתוח". גם בביקור במפעל לייצור מסכות טראמפ בחר שלא לעטות מסכה - והרכיב משקפי מגן

 

 

דונלד טראמפ הודה שיהיו אמריקנים שישלמו בחייהם את המחיר על פתיחת הכלכלה, אך הדגיש שאמריקה "חייבת להיפתח". הנשיא הגיע הלילה לביקור במפעל לייצור מסכות בפיניקס באריזונה - הנסיעה הראשונה שלו מחוץ לוושינגטון מאז הטלת הסגר.

 

כשטראמפ נשאל אם הסרת ההגבלות על שמירת המרחק, ופתיחת הכלכלה, יובילו למספר גבוה יותר של מתים השיב הנשיא: "יכול להיות שיהיו כמה. בגלל שלא תהיו כלואים בדירה או בבית או איפה שזה לא יהיה. אני לא אומר שהכול מושלם. האם יהיו אנשים שייפגעו בצורה קשה? כן. אבל אנחנו חייבים לפתוח את המדינה שלנו, ולעשות את זה בקרוב". לפני שיצא לאריזונה אמר טראמפ שאזרחי ארה"ב "צריכים להתייחס לעצמם בתור לוחמים".

דונלד טראמפ ביקר ב מפעל לייצור מסכות פיניקס אריזונה ארה
טראמפ במפעל בפיניקס, אריזונה(צילום: רויטרס)
 

דונלד טראמפ ביקר ב מפעל לייצור מסכות פיניקס אריזונה ארה
(צילום: AFP)

עד כה מתו יותר מ-70,000 אמריקנים מנגיף הקורונה, וההערכה היא שעוד עשרות אלפים ימותו. לפי תחזית מעודכנת שפורסמה השבוע עד אוגוסט יגיע מספר המתים בארה"ב ל-135,000 - בגלל ההקלות בהגבלות. בבית הלבן הטילו ספק בתחזית הזאת.

 

לקראת הביקור במפעל של "האניוול", שמייצר מסכות N95 לצוותים הרפואיים ולשירותי החירום, תהו בארה"ב אם טראמפ יחרוג מהרגלו ויעטה מסכה. כשטראמפ עזב את וושינגטון הוא אמר שהוא עשוי לעשות זאת, אך בביקור עצמו בחר להרכיב משקפי מגן.

דונלד טראמפ ביקר ב מפעל לייצור מסכות פיניקס אריזונה ארה
(צילום: AFP)
 

דונלד טראמפ ביקר ב מפעל לייצור מסכות פיניקס אריזונה ארה
(צילום: AP)

גם ראש הסגל של טראמפ מרק מדוז ודריוס אדמצ'יק, יו"ר "האניוול", לא היו עם מסכות. שלט במפעל מבקש מהעובדים "לעטות מסכות כל הזמן". העובדים שהקשיבו לדברי הנשיא במפעל עטו מסכות והקפידו לשמור מרחק אחד מהשני.

 

בתחילת אפריל קרא הממשל הפדרלי לאמריקנים לעטות מסכות, גם אם הם לא סובלים מתסמינים כלשהם. מומחים בבית הלבן, והגברת הראשונה מלניה טראמפ, ביקשו מהאמריקנים לעשות זאת ואמרו שמדובר בצעד הכרחי לבלימת התפשטות הקורונה.

דונלד טראמפ ביקר ב מפעל לייצור מסכות פיניקס אריזונה ארה
(צילום: רויטרס)
 

הנשיא האמריקני הביע הסתייגות מהמסכה, ואמר בחודש שעבר שלדעתו מדובר בבחירה "לא נשיאותית". הוא טען שההחלטה לעטות מסכה, בזמן שהוא "מברך לשלום נשיאים, ראשי ממשלה, דיקטטורים, מלכים ומלכות", לא מתאימה לו.  

 

הסגן של טראמפ, מייק פנס, עורר סערה לפני שבוע כשהצטלם ללא מסכה במהלך ביקור בבית חולים במינסוטה. פנס הודה ששגה. "לא חשבתי שזה הכרחי, אבל הייתי צריך לשים מסכה", אמר פנס ביום ראשון. הבית הלבן אמר שבגלל שבכירי הממשל ואורחיהם נבדקו ולא אובחנו כחולי קורונה הם בדרך כלל לא צריכים לעמוד בהנחיות שתקפות לכלל הציבור.

דונלד טראמפ ביקר ב מפעל לייצור מסכות פיניקס אריזונה ארה
(צילום: AFP)
 

עם זאת מאחורי הסוגיה עומדת מחלוקת פוליטית, כחצי שנה לפני הבחירות לנשיאות: סקרים הראו שהדמוקרטים מאמינים שהמסכות הן חלק מהאחריות המשותפת למאבק בנגיף, אך יש רפובליקנים שמאמינים שמדובר באיום ממשלתי על חופש הפרט.

 

תומכי טראמפ, שמחו במדינות ברחבי ארה"ב על הסגר שמשבית את הכלכלה, לא עטו מסכות בהפגנות. חלקם גם הגיעו חמושים למחאות. באותן הפגנות טענה שחזרה על עצמה היא שהמגפה היא "הונאה".

עובדי מפעל לייצור מסכות בזמן ביקור דונלד טראמפ פיניקס אריזונה ארה
(צילום: רויטרס)
 

בביקור במפעל שיבח טראמפ את העובדים שמייצרים את המסכות. הוא לא סיפק הצהרות שקשורות לבטיחות ובריאות הציבור, והתמקד במדיניות החזרה לשגרה ואמר שהגיעה העת להביט קדימה. טראמפ אישר שהבית הלבן מתכוון לפרק את כוח המשימה המיוחד שהוקם כדי להיאבק בקורונה. ההערכה היא שפעילות הצוות תופסק עד תחילת יוני. טראמפ הוסיף שלמרות הפירוק שניים מהמומחים המובילים בצוות, ד"ר אנתוני פאוצ'י וד"ר דברה בירקס, ימשיכו להיות מעורבים בטיפול במשבר הקורונה.

 

הבחירה של טראמפ לנסוע דווקא לאריזונה לא הייתה מקרית: בבחירות 2016 טראמפ ניצח את הילרי קלינטון באריזונה, אך הסקרים האחרונים במדינה הראו שהמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן מוביל על הנשיא הרפובליקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טראמפ במפעל בפיניקס, אריזונה
צילום: רויטרס
מומלצים