שתף קטע נבחר

סקר: רוב אזרחי ישראל היהודים מתנגדים לסיפוח שטחים ביו"ש

לפי הסקר שערכה תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", רק 26% תומכים בסיפוח, לעומת 40% שמעדיפים הסכם קבע. רק שליש ממצביעי הליכוד הביעו תמיכה בסיפוח

 

הפגנה של מחנה השלום בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
הפגנת שמאל נגד סיפוח יהודה ושומרון(צילום: מוטי קמחי)

רוב אזרחי ישראל היהודים לא תומכים בסיפוח שטחים ביהודה ושומרון. כך עולה מסקר שמפרסמת היום (רביעי) תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", הפועלת נגד סיפוח או החלת ריבונות על ההתנחלויות.

 

את הסקר ביצע פרופ' קמיל פוקס, פרופ' גלעד הירשברגר וד"ר סיון הירש-הפלר בקרב מדגם של 1,000 נשאלים, מהציבור היהודי בלבד. רק כרבע מהנשאלים (26%) השיבו כי הם תומכים בסיפוח, בעוד 40% מעדיפים הסכם קבע של "שתי מדינות לשני עמים", 22% בעד היפרדות חד-צדדית, ו-13% מעוניינים בהמשך המצב הקיים.

 

נתון מעניין במיוחד נוגע למצביעי הליכוד. רק כשליש מהם (36%) תומכים בסיפוח, לעומת שני שלישים אשר מעדיפים חלופות אחרות: 21% מעדיפים הסכם קבע של "שתי מדינות לשני עמים", 25% היפרדות חד-צדדית, ו-18% את המשך המצב הקיים.

"סיפוח חד צדדי עלול להמיט אסון". מתן וילנאי (צילום: גבי מנשה) (צילום: גבי מנשה)
"סיפוח חד צדדי עלול להמיט אסון". מתן וילנאי(צילום: גבי מנשה)
 

עוד עולה מהסקר כי מרבית היהודים בישראל, כולל רוב מצביעי הליכוד, אינם תומכים בסיפוח בקעת הירדן אם הדבר יפגע ביחסים עם הממלכה הירדנית. רק 28% מוכנים לסכן את השלום עם ירדן למען סיפוח. בקרב מצביעי כחול לבן, 10% בלבד מוכנים לסכן את השלום עם ירדן למען סיפוח, ובקרב מצביעי הליכוד 41%.

 

"הנתונים מוכיחים כי רוב מובהק בציבור מתנגד לסיפוח, ומעדיף פתרונות המבוססים על היפרדות מהפלסטינים", אמר יו"ר תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", סגן הרמטכ"ל והשר לשעבר מתן וילנאי.

 

לדברי וילנאי, "סיפוח חד צדדי, ללא הכנה ראויה וללא היוועצות בגורמי המקצוע, עלול להמיט אסון על ישראל ולייצר תגובת שרשרת אלימה. אנו, ראשי ובכירי מערכות הביטחון לשעבר, קוראים לממשלת ישראל להימנע מסיפוח חד צדדי ולא לאשר מהלך משמעותי ועתיר סיכונים שכזה מבלי שיובא להכרעה במשאל עם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנת שמאל נגד סיפוח יהודה ושומרון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים