שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

בחסות הקורונה: תיעוד שיקום החופים באילת שנחרבו בסופה

בעיר ניצלו את היעדר ההגעה לחופים בצל המגפה ופעלו לפנות את המפגעים הקשים שנוצרו מהסופה באמצע חודש מרץ. מדי יום בוצעו עבודות ניקיון ותחזוקה, ובעיר נערכים לחזרה לפעילות עם סיום המשבר הבריאותי

חצי חצי אילת שיקום חופים חוף (צילום: מאיר אוחיון )
לפני כחודש וחצי והיום. חופי אילת(צילום: מאיר אוחיון )

כחודש וחצי לאחר הסופה שפקדה את העיר אילת והשאירה אחריה הרס רב בחופים, מגיעות לסיומן עבודות לפינוי וסילוק מפגעים ותחזוקת שבר. בשבועות הללו, ניצלו צוותי העירייה את העובדה שהחופים ריקים בצל מגפת הקורונה, ופעלו מדי יום לבצע את עבודות הניקיון והתחזוקה, דבר שסייע למהירות ויעילות העבודה. עם סיום העבודות בימים אלה, החופים כבר מוכנים לתחילת עבודות השיקום.

 

אתמול (ג') עלו הדחפורים לחופים במטרה להמשיך בעבודות השיקום. בהתאם להנחיית ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מנהל את מלאכת השיקום מהנדס העיר, אינג' אסף אריכא, ביחד עם משרד האדריכלים מייזליץ-כסיף האמון על התוכנית לפיתוח רצועת החוף, בשיתוף החברה הכלכלית לאילת (חכ"א) ובסיוע החברה להגנת ים המלח. החברה נבחרה על ידי משרד התיירות והאוצר להוציא לפועל את התכנית הלאומית לפיתוח חופי אילת.

משקמים את החופים באילת (צילום: מאיר אוחיון )
באילת ניצלו את משבר הקורונה לשיקום החופים(צילום: מאיר אוחיון )
 

משקמים את החופים באילת (צילום: מאיר אוחיון )
נערכים לפתיחת העסקים עם סיום משבר הקורונה(צילום: מאיר אוחיון )

משקמים את החופים באילת (צילום: מאיר אוחיון )
משקמים את החופים באילת(צילום: מאיר אוחיון )

עיריית אילת ראתה במשבר הזדמנות ליצירת תשתית ציבורית טובה יותר ובמסגרת זו, אף תומכת במפעילי החופים ומסייעת להם לשוב ולהיות ערוכים לפתיחת העסקים עם סיום משבר נגיף הקורונה.

 

כזכור, ב-13 במרץ, התעוררה אילת להרס רב לאורך רצועת החוף מטאבה לעקבה. הסופה שהגיעה ממצרים והשתוללה באילת במשך יומיים, השאירה אחריה נזקים כבדים בחופים הנאמדים בכ-100 מיליון שקלים.

 

באזור החוף הצפוני והמזרחי נפגעו כתוצאה מהרוחות והגלים הגבוהים, כלל תשתיות החוף כולל חגורות סלעים שנועדו למניעת סחף חול. החול שבחוף נשטף, מקלחות, ברזיות, שמשיות, אשפתונים רבים, קירות הפרדה בחוף הדתי, מערכות חשמל ואבטחה, ניזוקו. כך גם המשטחים המרוצפים באריחי ריצוף או אבן, משטחי בטון וכן משטחי דק.

הנזקים באילת בעקבות מזג האוויר הסוער (צילום: סיוון סולוביאק)
הנזקים באילת בעקבות מזג האוויר הסוער במרץ(צילום: סיוון סולוביאק)

אילת (צילום: מאיר אוחיון )
כסאות, מבנים וסככות נהרסו ושוקמו(צילום: מאיר אוחיון )

מבני מנהלה של העירייה, סוכות המציל שלאורך החוף, גשרונים, מעבירי מים ועוד, נפגעו גם הם. לאורך החוף הדרומי נפגעו משטחי חניה שקרסו, מזחים, מתקני חוף הכוללים מקלחות, סככות הצללה, אשפתונים, שילוט ועוד. כמו כן, ניזוק קו התחום הימי שהיה במקום וכן גדרות למניעת כניסת רוחצים באזורים המוכרזים כשמורה והאסורים ברחצה.

 

גם המרינה נפגעה באופן קשה מעוצמת הגלים והרוחות, סלעים המרכיבים את המזח הראשי התנתקו ממקומם ונפלו לתוך הים עד כדי חסימת נתיב השיט והכניסה למרינה, מערכות החשמל המים והביוב שבמרינה כמו גם מערכות אבטחה ניזוקו גם הן. מזחי העגינה התפרקו, כמו גם מבני עזר הבנויים בתוך המרינה.

 

בשבועות האחרונים פועלים כאמור יחידות העירייה וקבלנים בשירותה, לביצוע עבודות הפינוי והסילוק - כולל ניקיון, שיקום גינון ותחזוקת שבר, ולמעשה מכינים את השטח לתחילת עבודות השיקום שיבוצעו ע"י החברה להגנת ים המלח תחת ניהול מהנדס העיר אריכא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
שיקום בחסות הקורונה
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים