שתף קטע נבחר

נתניהו וגנץ דנו בהארכת כהונת הממשלה

השניים נפגשו בלשכת יו"ר הכנסת ודנים בקביעת מנגנון שיאפשר הארכה מעבר לשלוש השנים שסוכמו. בנוסף דנו השניים בשאלה מי יקבל את תיק הבריאות. במוקד המחלוקת: איזה תיקים יקבל גוש הימין בתמורה לוויתור. דרעי הצטרף גם הוא לפגישה. גורם המקורב למו"מ: "אם זה יעבוד טוב - אז למה לא להמשיך?"

יו"ר כחול לבן בני גנץ וראש הממשלה בנימין נתניהו נפגשו הערב (יום ד') בלשכתו של גנץ בכנסת. לפי גורמים בכחול לבן הם שוחחו על מנגנון שיוכל להחליט על הארכת כהונת הממשלה מעבר לשלוש השנים שסוכמו. במהלך הפגישה הצטרף גם השר אריה דרעי. ההערכה היא שלא תתקבל החלטה בטווח הזמן המיידי לגבי הארכת הכהונה - אלא הקמת מנגנון משותף שיעבוד על הסוגייה בהמשך. בתום הפגישה שבו גנץ ונתניהו למליאת הכנסת. אחד הגורמים המעורים בפרטי המשא ומתן אמר: ״אם זה יעבוד טוב - אז למה לא להמשיך?".

חתימה על ממשלת אחדות ()
נתניהו וגנץ. נפגשים כעת בלשכת יו"ר הכנסת

 

 

 

בנוסף דנו השניים על זהות שר הבריאות. בתחילת המשא ומתן להרכבת הממשלה הודיעו בכחול לבן כי הם מוכנים לוותר על תיק החוץ בתמורה לתיק הבריאות, אך נתניהו התעקש לשמור את התיק עבור השר הנוכחי - יעקב ליצמן. מאז, ליצמן הודיע כי הוא מוותר על תיק הבריאות בממשלה הבאה בתמורה לתיק השיכון, ואילו בכחול לבן חזרו בהם מהוויתור על תיק החוץ.

 

בכחול לבן הציעו לוותר על תיק כלכלי תמורת הבריאות, עם רמיזה ברורה על תיק הכלכלה שיועד לעמיר פרץ. עם זאת בליכוד הציגו השבוע דרישה חדשה - לקבל שלושה משרדים ממשלתיים קטנים או את משרד התקשורת עם תיק קטן בנוסף.

 

בליכוד הבהירו כי המינוי של כחול לבן יצטרך להיות בהסכמה עם הליכוד, והשם הבולט נכון לאמש הוא פרופ' יצחק קרייס, מנכ"ל בית החולים תל השומר. בכחול לבן מנסים להוריד את תג המחיר, אך למרות המגעים בין המפלגות עדיין לא הושגה הסכמה סופית על התיק.

פרופ' קרייס. מועמד מוביל לתפקיד שר הבריאות הבא (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
פרופ' קרייס. מועמד מוביל לתפקיד שר הבריאות הבא(צילום: אבי מועלם)

היום אמרו בכחול לבן כי הציעו לליכוד שני תיקים קטנים-בינוניים תמורת תיק הבריאות כמו משרדי המדע, התפוצות והשוויון החברתי. "לא נוותר על תיקי הדגל שלנו כמו התקשורת והתרבות", אמרו שם.

 

עם זאת, גורמים בכחול לבן הוסיפו כי גם תיק התיירות יכול לבוא בחשבון כחלק מחבילת שני התיקים שיינתנו לגוש הימין בתמורה לתיק הבריאות.

 

יש לציין כי לפי ההסכם, במשך כל תקופת החירום שתימשך כחצי שנה, נתניהו יכול לפרק את הממשלה והכנסת תתפזר לבחירות. הסיכום נועד מבחינת נתניהו להוות מעין "תעודת ביטוח" להתערבות של בג"ץ בהסכם. במקרה כזה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר. 


פורסם לראשונה 06/05/2020 19:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים