שתף קטע נבחר

התנה השכרת דירה לזוג גאה בכך שלא יקיימו "מסיבות יום הגאווה" בחצר

זוג שביקש לשכור דירה בראשל"צ התבקש ע"י הבעלים לא לתלות דגל גאווה או לערוך "מסיבות של הקהילה" בחצר הדירה, לטענתו כדי להימנע מחיכוך עם שכנים חרדים: "מנסיון העבר היו התנכלויות לנכס". ל-ynet אמר: "אין לי בעיה עם הומואים, עובדה שכמעט חתמנו. רציתי למנוע את הסכנה"

 

 

מימין תומר קניזניץ ובן זוגו טל ()
תומר קניזניק (מימין) וטל עגמי

בעלי דירה בראשל"צ התנה את השכרתה לבני זוג גברים בכך שלא יתלו בחוץ את דגל הגאווה ולא יקיימו "מסיבות של הקהילה", לדבריו כדי להימנע מעימות מול השכנים החרדים והמסורתיים בבניין.

 

בני הזוג הם טל עגמי ותומר קניזניק, שסיפרו ל-ynet: "מעולם לא הרגשתי שדרכו עליי כמו בסיטואציה הזו. לצערי גיליתי שאין משהו שאני יכול לעשות מבחינה משפטית, כי אין חוק ואין תקדים". מנגד אמר בעל הדירה בתגובה: "רציתי למנוע את הסכנה הצפויה מהדיירים החרדים. מניסיון העבר, חרדי רצח את שירה בנקי".

 

קניזניק מספר שכבר כשהגיע עם בן זוגו לראות את הדירה שאל אותם הבעלים למה עזבו את "עיר הבירה" (תל אביב). "כבר אז הרגשתי שהוא פחות רוצה זוג גאה", סיפר. בהמשך המו"מ על החוזה הוא הכניס סעיף שלפיו השניים לא יערכו "מסיבות של הקהילה" בחצר הבניין.

התכתבות עם בעל הדירה ()
התכתבות עם בעל הדירה

בתכתובות ווטסאפ בין הצדדים הדברים נאמרים בבירור. השניים ביקשו הבהרה בקשר לסעיף, ובעל הדירה ענה: "אני חושש שתהיה אי נוחות עם ה-10 אחוז מסורתיים בבניין אם יהיו מסיבות נוסח יום הגאווה החשופות בחצר".

 

קניזניק ענה לו: "אני מתנצל, אבל אני מתקשה להבין מושגים כגון מסיבות נוסח יום הגאווה. אם הכוונה שלך שמישהו יקיים יחסי מין אצלי בחצר - זאת מחשבה הזויה. האם אני אשים דגל בחלון ביום הגאווה? כן. חד משמעית".

 

בתגובה הדגיש בעל הדירה כי לו אישית אין בעיה עם זוגות בני אותו מין, אבל הוא החליט שהעסקה לא תמומש כי הוא רוצה להימנע מחיכוכים עם "אוכלוסייה פחות טורלרנטית".

 

בתגובה לפניית ynet אמר בעל הדירה: "רציתי למנוע את הסכנה הצפויה מהדיירים החרדים. מניסיון העבר, חרדי רצח את שירה בנקי. ומניסיון העבר היו התנכלויות גם לנכס, כגון ניפוץ שמשות, דלתות, השלכת צואה, לרסס קירות ועוד. לי אישית אין כל בעיה להשכיר להומואים. עובדה שהחוזה עמד בפני חתימה. רק ביקשתי מהם לא להחצין את השתייכותם לקהילה כדי לא לסכן את עצמם ואת הנכס. ציינתי שיש מסורתיים הארד-קור ונתקלתי בתגובה ילדותית שלפיה 'חד-משמעית יונף דגל הגאווה'.

 

"כל אדם שעיניו בראשו מבין שבעיני חרדי דגל כזה בבניין הוא כצלם בהיכל. בתל אביב לא תהיה סכנה כזו כי אין כמעט חרדים בשכונות חילוניות. עובדה שרצח שירה בנקי התבצע בעיר הכי חרדית - ירושלים. לא מיותר לאזכר את סיסמת ההימנעות מתאונות: בכביש אל תהיה צודק תהיה חכם".

 

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, מסר בתגובה: "לא יתכן שבעל דירה יחליט להפלות זוג בהשכרת דירה רק בשל נטייתם המינית. בזמן שהחושך, האפליה והלהט"בופוביה ממשיכים להתקיים בישראל 2020, החובה של כולנו היא להמשיך במאבק לשוויון ולדרוש את הזכויות הבסיסיות של כולנו. נמשיך ללוות את הזוג ולדאוג שלא יעברו לסדר היום על אירועים כאלה ושהם יטופלו על ידי כל הגורמים הרלוונטיים. אנחנו מבקשים מכל מי שחווה להט"בופוביה לפנות למרכז הדיווח של האגודה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים