שתף קטע נבחר

כפי שנחשף ב-ynet: מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב פורש

משה בר סימן טוב שיגר לראש הממשלה ולשר הבריאות מכתב ובו כתב על רצונו לסיים את תפקידו. "הצעדים המוקדמים שנקטה ישראל מאפשרים כעת חזרה מהירה לשגרה ויביאו לשיקום כלכלי מהיר", כתב בר סימן טוב שיישאר בתפקיד עד שיימצא לו מחליף

תמונת משה בר סימן טוב (צילום: אוראל כהן)
מנכ"ל משרד הבריאות המתפטר משה בר סימן טוב(צילום: אוראל כהן)

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שיגר היום (שלישי) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וכתב, כפי שנחשף אתמול ב-ynet, כי ברצונו לפרוש מהתפקיד. "אני גאה בשנותיי כמנכ"ל ובפרט בהתמודדות עם משבר הקורונה. אני אשאר את הזמן הנדרש לצורך העברת מקל מסודרת", כתב.

 

למכתב ההתפטרות המלא - הקליקו

מי יהיה השר ומי יהיה המנכ"ל הבא? 

 

"בימים אלה אנו נמצאים בתקופה של חזרה לשגרה בצל הקורונה, ויותר ויותר פעילויות כלכליות, קהילתיות ואישיות חוזרות", כתב בר סימן טוב. "לאחרונה הציגה הממשלה מפת דרכים לחזרה מלאה לשגרה, בכפוף למצב התחלואה. עם כינונה של הממשלה אבקש להודיע על פרישתי מתפקיד מנכ"ל המשרד. שירות מדינת ישראל היא הזכות הגדולה ביותר שיש. לאחר כמעט 20 שנים בשירות הציבורי, מתוכם 5 שנים כמנכ"ל משרד הבריאות, הגיעה העת להמשיך הלאה.

 

"בהזדמנות זו, אבקש להודות לכם על ההזדמנות שנתתם לי בניהול מערכת הבריאות בחמש השנים האחרונות ובניהול משבר הקורונה בפרט. עוד אבקש להביע את הערכתי הרבה על אופן ניהול משבר הקורונה על ידים. בתחילת המשבר שמנו לעצמנו מספר יעדים - הראשון הוא שכל אדם הנזקק לטיפול, ובפרט הנשמה, יקבל את הטיפול המצוין שהמערכת יודעת לתת. השני - שמדינת ישראל תהיה בקבוצת המדינות שמתמודדות היטב עם המשבר".

 

 

"אלפי חיי אדם ניצלו"

בר סימן טוב הוסיף וכתב: "עמדנו בשני יעדים אלה בהצלחה. מדינת ישראל הוכיחה חוסן לאומי רב בהתמודדות עם המשבר ובתוכה, מערכת הבריאות הישראלית הפגינה את מצוינותה ויכולותיה יוצאות הדופן. כך גם עובדות ועובדי משרד הבריאות המסורים שנרתמו למשימה ועשו לילות כימים למען בריאות הציבור.

 

"העובדות מדברות בעד עצמן: לא הייתה תמותה עודפת בישראל כתוצאה מהקורונה, אלפי חיי אדם ניצלו כתוצאה מהתנהלות מופתית של הציבור הישראלי ומדיניות נכונה שקבעת מתחילת הדרך. די לנו להביט לעיר ניו יורק או למדינות דומות לנו באירופה שסופרות אלפי מתים ונאלצות לקבוע סדרי עדיפויות בטיפול בחולים הקשים והמונשמים.

 

"ככל שחולף הזמן מתברר גם, כי כפי שאמרנו בתחילת הדרך, אין מדובר ב'בחירה' בין כלכלה לבין בריאות. כל המדינות נפגעו כלכלית בצורה דומה, אך אלו שהגיבו מהר, הצליחו להציל את חייהם של רבים מאזרחיהן. לשמחתנו, הצעדים המוקדמים שנקטה ישראל מאפשרים כעת חזרה מהירה לשגרה ויביאו לשיקום כלכלי מהיר.

 

"אל לנו לקבל הישגים אלה כמובנים מאליהם. המלאכה עדיין לא תמה. מדינת ישראל קנתה זמן יקר לצורך היערכות לגל תחלואה שני אפשרי ומערכת הבריאות מתמודדת עם עומסים גבוהים מדי גם בימי שגרה. עלינו לנצל תקופה זו כדי להמשיך ולשפר את היערכות המערכת ולחזק את המערכת לכל האתגרים שנכונו לה. למותר לציין כי אני נכון להישאר בתפקידי את הזמן שיידרש לצורך ''העברת מקל' מסודרת. לסיום, אבקש להודות לשר ליצמן על שנתן לי את ההזדמנות ומינה אותי לתפקיד. אני סבור כי שנות כהונת השר ליצמן ייזכרו כשנים של עשייה רבה לביצורה וקידומה של מערכת הבריאות בישראל למען כלל תושבי המדינה".

50 ()
משה בר סימן טוב בהצהרה לתקשורת עם ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות ליצמן
 

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בתגובה: "אני מבקש להביע הערכתי הגדולה לידידי משה בר סימן טוב, שהודיע לי על סיום תפקידו כמנכ”ל משרד הבריאות. בשיחתי עמו היום שיבחתי אותו על עבודתו הנפלאה, השקעתו הרבה וההישגים הרבים למערכת הבריאות שנזקפים לזכותו, כמי שהיה שותף מלא ופעיל איתי כשר הבריאות, במשך חמש שנים רצופות ואינטנסיביות.

 

"ראייתו המקצועית, יכולות הניהול ובעיקר ההבנה העמוקה של בר סימן טוב עם צורכי מערכת הבריאות, הם נכסים מהותיים, שתרמו לקידום וחיזוק הרפואה הציבורית בשנים האחרונות. הוקרתי והערכתי למנכ”ל היוצא שניהל נכון ובאופן מעורר השתאות את משבר הקורונה. לאורך התקופה נדרשנו להכרעות לא קלות, כדי להוביל את מדינת ישראל לניצחון במאבק בנגיף קורונה. בעזרת השם, ובזכות תושייתו ואמות המידה המקצועיות שגילה ברסי, צלחנו עד כה את המשבר, בתקווה שכך יהיה גם בהמשך עד שנגיע בקרוב לנצחון מלא. אני מאחל למשה בר סימן טוב הצלחה רבה בהמשך הדרך".

 

Моше Бар Симан-Тов на встрече с министрами. Фото: Коби Гидеон, ЛААМ ()
בר סימן טוב במהלך ישיבת ממשלה

המנכ"ל המתפטר זכה לשבחים על תפקודו בתחילת משבר הקורונה בעקבות החלטות שונות שקיבל. ואולם לאחרונה הוא ספג ביקורת מצד שרים בממשלה, גורמים במשרדו וגורמי בריאות אחרים בנוגע להתנגדותו לשחרור מהיר של המשק כחלק מאסטרטגיית היציאה. בנוסף, שרים מתחו ביקורת על בר סימן טוב בשל פרסום הנחיות חדשות שעדיין לא קיבלו את אישור הממשלה.

 

בר סימן טוב, לשעבר בכיר במשרד האוצר, מונה למנכ"ל משרד הבריאות ב-2015. בכתבת פרופיל עליו, שפורסמה לאחרונה ב"ידיעות אחרונות", טענו שורה של שרים בממשלה, בכירים בעבר ובהווה במערכות הבריאות והאוצר, חוקרים ומדענים, כי מאחורי החזות השלווה והקול המרגיע יש דמות קצת יותר מורכבת. אדם רב-כישרונות, אבל גם אגרסיבי, תאב כוח וסמכות, יהיר ולעיתים קרובות נקמן. חלקם הזהירו כי התנהלותו מאחורי הקלעים מקשה לעיתים על התמודדות המדינה עם משבר הקורונה. מנגד אמרה בכירה לשעבר במשרד כי בר סימן טוב "אדם נעים הליכות, מקצועי, חכם, שמבין טוב איך פועלת המערכת". 

 

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, אמר בתגובה להתפטרות: "אני מצדיע להחלטתו האמיצה של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לפרוש מתפקידו כמנכ"ל. אמנם בתקופת הקורונה היינו ברי פלוגתא לא פשוטה שהבשילה גם לרמות האישיות, אבל אני חייב לציין כי בתנאים שהיו בזמן אמיתי עשה משה כל מה שיכול היה לעשות, כמי שאינו רופא, כדי למנוע אסון רפואי בסדר גודל כפי שסברו הרופאים בסביבתו. לא שכחתי לרגע את תמיכת משרד הבריאות ואת תמיכתו האישית בי ובהדסה בתקופות קשות. אני רוצה לאחל כולנו יציאה מהירה מהמשבר הכלכלי העצום שבו אנחנו נמצאים ולבר סימן טוב הצלחה רבה בדרכו החדשה".

 

מנכ"ל קופת החולים לאומית ניסים אלון כתב לבר סימן טוב לאחר ההודעה על פרישתו: "ניהלת את משבר הקורונה למופת. מזלנו הגדול שאדם כמוך עם ביטחון עצמי, ועמוד שדרה היה במקום הנכון ובזמן הנכון. כל הכבוד, ובהצלחה ביעד הבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים