שתף קטע נבחר

דיווח: איראן אחראית למתקפת הסייבר על מתקני המים בישראל

רשת "פוקס ניוז" מדווחת כי מאחורי מתקפת הסייבר על מתקני מים בארץ שעליה פורסם לראשונה ב-ynet עומדת טהרן. לפי הדיווח, איראן השתמשה בשרתים אמריקניים לצורך המתקפה

 

מתקן טיהור שפכים מט
מתקן טיהור שפכים בשדרות(צילום: רועי עידן )

רשת פוקס ניוז האמריקנית דיווחה היום (חמישי) כי איראן הייתה אחראית למתקפת סייבר נרחבת על מתקנים של תאגידי מים וביוב בחודש שעבר. לפי הדיווח, לטובת המתקפה השתמשה טהרן בשרתים אמריקניים. על החשד למתקפה פורסם לראשונה ב-ynet.

 

גורם במשרד האנרגיה האמריקני, שממונה על תשתיות הסייבר בארצות הברית, אמר בתגובה כי ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ מחוייב להגנה על ארה"ב ועל בעלות בריתה מפני מתקפות מסוג זה. הוא סירב להרחיב על מתקפה הנוכחית, ורק אמר כי החקירה לגביה בעיצומה.

 

 

מתכתובת שהגיעה לידי ynet בשבוע שעבר התברר כי הותקפה שורת מתקנים - מצפון הארץ ועד לדרומה. מהפרטים שהותר לפרסם לא ברור אם הייתה השתלטות על מערכות תפעול, או ששובשה פעילות משאבות.

 

לתאגידי המים והביוב ניתנה הוראה לפעול באופן מיידי להחלפת סיסמאות לתפעול המתקנים, "בדגש על מערכות תפעוליות ובפרט במערכות הוספת כלור לבארות". באתרים שבהם לא ניתן להחליף את הסיסמאות נקראו המפעילים לשקול לנתק את המערכות מהאינטרנט.

 

על פי התכתובת, המקרים התרחשו בימים שישי ושבת, 25-24 באפריל, וזוהו על ידי מערך הסייבר. מנהל אגף מים, ביטחון חירום וסייבר ברשות המים, דניאל לקר, כתב לאבי עזר ממערך הסייבר: "קיבלנו מספר דיווחים על חשש לתקיפות סייבר במערכות O.T בקרב ספקי המים והביוב. אציין כי באף אחד מן האירועים לא אירע נזק תפעולי המשפיע על אספקת המים או סילוק הביוב לצרכנים".

 

 

במכתב למנהלי תאגידי המים נמסרה שורת הוראות להתמודדות עם המתקפה: "אבקש לדווח מיידית על אודות כל שיבוש, בין אם תפעולי או אחר, אשר נחווה אצל ספק המים למרחב הרלוונטי. יש לוודא החלפת סיסמאות יזומה על כלל הממשקים החשופים לרשת האינטרנט, בדגש על מערכות תפעולית ובפרט במערכות הוספת כלור לבארות. במקומות שבהם לא ניתן לאכוף סיסמה, יש לבחון אפשרות ניתוק מרשת האינטרנט ו/או הקשחת החיבור אל הסביבה התפעולית. ספקים המפעילים באר למי שתייה מתבקשים להשיב ולעדכן על ביצוע ההנחיה באופן מיידי".

 

גורם שקשור לאירוע אמר כי "מדובר במחדל של רשות המים שלא הצליחה להגן על האתרים".

 

תחילה נמסר מרשות המים כי "נושא ניסיונות תקיפות הסייבר אינו חדש, והוא מטופל כל העת על ידי גורמי המקצוע המתאימים". כמה שעות לאחר החשיפה ב-ynet פרסמה רשות המים הודעה רשמית: "רשות המים ומערך הסייבר הלאומי מעדכנים כי לאחרונה זוהה ניסיון למתקפת סייבר על מערכות שליטה ובקרה במגזר המים. ניסיון התקיפה טופל על ידי רשות המים ומערך הסייבר הלאומי. יודגש כי לא הייתה כל פגיעה באספקת המים והיא התנהלה ומתנהלת כסדרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים