שתף קטע נבחר

מטס בלונדון, הצדעה בחיפה: "ניצחנו את הנאצים, ננצח גם את הקורונה"

באירופה צומצמו טקסי הזיכרון לציון 75 שנה ליום הניצחון על הנאצים, בחיפה שיירת מכוניות ואופנועים עברה בין בתי הדיור המוגן בהם מתגוררים הווטרנים. בבית אבות בנהריה קיבל מכתב ברכה זקן הווטרנים גרגורי חייקין, בן 100, שנלחם בקרבות בלנינגרד

 

 

מציינים את הניצחון על גרמניה הנאצית - מהבית: בזמן שבאירופה עדיין נאבקים מול אויב אחר לגמרי, נגיף הקורונה, ציינו היום (ו') ביבשת וברחבי העולם את הניצחון באירופה על הנאצים לפני 75 שנה. הגרמנים, יש לציין, נכנעו פעמיים. ב-8 במאי בפני צבאות המערב - ארצות הברית ובריטניה - ולאחר חצות, ב-9 במאי, בפני הסובייטים.

 

בפריז נשיא צרפת עמנואל מקרון השתתף בטקס זיכרון מצומצם בשאנז אליזה, בטקס בברלין קנלצרית גרמניה אנגלה מרקל והנשיא פרנק וולטר שטיינמאייר שמרו על הוראות "הריחוק החברתי" ובוושינגטון הניחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ורעייתו מלניה זרי פרחים בטקס שגם הוא לבש אופי שונה עקב המצב. צפו במפגן אווירי בלונדון.

  (צילום: EPA, MOD/CROWN)
"החצים האדומים" בלונדון(צילום: EPA, MOD/CROWN)

  (צילום: AP)
דגל ברית המועצות בברלין(צילום: AP)

  (צילום: EPA)
טראמפ ורעייתו בוושינגטון(צילום: EPA)

גם ברחבי הארץ ציינו את יום הניצחון על גרמניה הנאצית המצוין ב-9 במאי במדינות הגוש הסובייטי ויום לפני כן במערב. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "בירכתי אותו ואת העם הרוסי לרגל יום הניצחון על גרמניה הנאצית שיחול מחר. דנו בהתפתחויות האחרונות באזור ובמצב בסוריה ובעניין ההתמודדות עם מגפת הקורונה", אמר נתניהו.

 

בחיפה מתקיימת מדי שנה תהלוכה לרגל ה-9 במאי ברחובות שכונת הדר. השנה הותאם האירוע להנחיות משרד הבריאות ואת המצעד החליפה שיירת הצדעה רכובה, שכללה מכוניות ואופנועים. את השיירה הוביל סגן ראש העירייה לזר קפלון, ואיתו נציגי הקונסוליות מרוסיה, אוקראינה, בלארוס וקזחסטן.

 

השיירה יצאה מצומת "מקסים" ועברה בין מקבצי דיור מוגן ברחבי העיר, בהם מתגוררים כ-2,500 לוחמים ותיקים. עם הגעת השיירה למתחמי הדיור קיבלה את פניהם תזמורת, שניגנה שירי מסורת וניצחון להנאתם של הדיירים, שנופפו בשמחה ובהתרגשות מחלונות דירותיהם. על פי המסורת, קיבלו הווטרנים, ותיקי הצבא האדום, פרחי ציפורן אדומים לאות תודה על תרומתם לניצחון על הנאצים.

  (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
מצדיעים לווטרנים בחיפה(צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

  (צילום: אייל מן)
האירוע בכרמיאל(צילום: אייל מן)
 

במקביל לשיירת ההצדעה ערכו לאורך היום נציגי "הרשות לקליטת עלייה" של עיריית חיפה ביקורים בבתיהם של 75 וטרנים המתגוררים בעיר, והעניקו להם שי אישי לאות הוקרה על פועלם בזמן המלחמה.

 

גם בנוף הגליל נערכו מופעים בכניסות לבתי האבות ומקבצי הדיור בהם מאות וטרנים. רבים מהם לבשו את המדים עטורי המדליות ויצאו לרחבת הכניסה של בתי האבות על מנת להשתתף באירוע לו הם מחכים כל השנה. "ניצחנו את הנאצים, אנחנו לא מפחדים מהקורונה", אמר לב לפידוס בן 94, יו"ר ארגון הוטרנים בנוף הגליל.

 

מאיר אלשטיין, בן 95 המרותק לכסא גלגלים, לבש את מדי הצבא האדום עטורי המדליות: "הייתי תותחן בצבא האדום, נלחמתי בקרבות קשים בחזית במזרח רוסיה שבה אבדו לי חברים טובים שלי. אם ניצחנו את הנאצים גם את הקורונה ננצח". עובדי העירייה הגיעו לבתיהם של הווטרנים שאינם מתגוררים בבתי האבות, וחילקו להם פרחים ואיגרת ברכה מראש העירייה, רונן פלוט, ומועצת העיר.

  

בכרמיאל נערך טקס מצומצם בסמוך לאנדרטת משואה לתקומה בכניסה לעיר. בטקס השתתפו ראש העירייה משה קונינסקי, ממלאת מקומו טניה מזרסקי, נערי פרויקט סלה ממרכז הקליטה בכרמיאל ומדריכי קיבוץ המחנכים. הם הניחו זר באנדרטה, ובהמשך עברו בין מקבצי הדיור ובבתי האבות בעיר, בהם גרים יוצאי ברית המועצות בכדי לציין יחד אתם את יום הניצחון. "אנחנו גאים בווטרנים המתגוררים בכרמיאל, והיו חלק מההתיישבות בגליל", אמר קונינסקי.

  (צילום: עמיגור)
גרגורי חייקין. בן 100(צילום: עמיגור)

  (צילום: דוברות עיריית נוף הגליל)
בוריס מובסוביץ', בן 94 מנוף הגליל(צילום: דוברות עיריית נוף הגליל)

  (צילום: דורון אורגיל)
טקס זיכרון בערד(צילום: דורון אורגיל)

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', מסר את ברכתו לווטרנים שבעירו: "בזכות מסירותם ועוז רוחם כולנו יכולים לחיות בעולם חופשי. וטרנים יקרים, אתם מופת להקרבה ולנחישות. ניצחונכם הוא ניצחון רוח האדם". גם בערד נערך טקס זיכרון ליום הניצחון על גרמניה הנאצית.  

  

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, שלח מכתב ברכה לווטרנים המתגוררים בבתי האבות של עמיגור, השייכים לסוכנות. הרצוג כתב: "אני עצמי בנו של וטרן: אבי, חיים הרצוג, לחם כקצין בצבא הבריטי בקרבות מלחמת העולם השנייה בנורמנדי ובגרמניה והיה ממשחררי מחנה הריכוז ברגן בלזן. אבי סיפר לי שהרגעים המרגשים ביותר עבורו במהלך המלחמה היו המפגשים עם החיילים היהודים של הצבא האדום. כ-500 אלף יהודים לחמו בשורותיו, ובכל צבאות בעלות הברית לחמו מיליון וחצי יהודים".

 

בבית האבות "גלעד" בנהריה קיבל את המכתב זקן הווטרנים, גרגורי חייקין, יליד 1919, שכבר חצה את גיל 100. חייקין השתתף בשורות הצבא האדום בקרבות בלנינגרד, נפצע ושב להילחם עד סוף המלחמה. הוא עלה ארצה ב-1990. יחד איתו גרים במקום שני וטרנים נוספים, בני יותר מ-95.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות עיריית נוף הגליל
בוריס מובסוביץ' מנוף הגליל
צילום: דוברות עיריית נוף הגליל
מומלצים