שתף קטע נבחר

מרדפים במדבר ממצלמות הקסדה: תיעוד יחידת האופנועים בדרום

תופעת בריונות הכביש בנגב הובילה את המשטרה להקים את יחידת היס"מ הרכובה "יואב", הכוללת 15 אופנועים הפועלים בכבישים ובצירי עפר. בזכות זמינותם הם מסייעים גם באירועים אחרים. צפו בתיעוד ממצלמות השוטרים

 

 

בניסיון להתמודד עם בריונות הכביש ולהגביר את אכיפת עבירות התנועה באזור הדרום, מפעילה משטרת ישראל בשנה האחרונה את יחידת האופנועים "יואב". מדובר ב-15 אופנועים המופעלים על ידי שוטרי יס"מ, ואף שהם מותאמים לצירי עפר ולשטח מדברי, בשל נגישותם נותנים הרוכבים מענה גם לעבירות אחרות, ומסייעים לשוטרים הכחולים באירועי אלימות, התפרעויות, מאבק בבנייה הבלתי חוקית ועוד. צפו בסרטון המתועד ממצלמות הקסדה של רוכבי היחידה.

 

בחודשים האחרונים נתפסו ונעצרו על ידי היחידה כמה אופנועי שטח וכלי רכב אחרים שביצעו עבירות תנועה חמורות על הכבישים, וחלקם ניסו להימלט לדרכים צדדיות שבהן ניידות משטרה יתקשו בדרך כלל לתפקד.

 

למשל, ב-7 באפריל השתולל רוכב אופנוע במרכז ביג בבאר שבע ולאחר מכן החל בבריחה לכיוון כביש 40. רוכבי היחידה נסעו בעקבותיו גן כשירד לשטח החולי ושם עצרו אותו. כמה ימים לאחר מכן, ב-13 באפריל, נעצר רוכב טרקטורון שנסע בצורה מסוכנת בעיר רהט וסיכן את התושבים. למחרת נתפסו בעיר שני אופנועים שהשתוללו ברחובות. אחד האופנועים נגנב כחודש לפני כן מנתיבות. ב-17 באפריל נעצרו על ידי רוכבי "יואב" שלושה רוכבי אופנוע שהתפרעו בתוך באר שבע. השבוע נעצר רוכב אופנוע שנסע באור אדום בצומת שוקת ונמלט ליישוב לקיה, שם נתפס.

 

מרדף בדרום: מתוך התיעוד 

יחידת יואב (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

יחידת יואב (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )
 

 

 

"המכנה המשותף לכלל האירועים הוא נהיגה ללא רישיון, לרוב בצורה בריונית ומסוכנת, והתגרות בכוחות המשטרה", מסביר מפקד יחידת "יואב", רב-פקד כתר צורן. לדבריו, היחידה יכולה לפעול בשטח בנוי, בכבישים ובצירי עפר. הפריסה שלהם בצירים המרכזיים בנגב מעניקה יכולת למענה מיידי, מהיר וגמיש במגוון רחב של אירועים.

 

"לאחרונה גברה תופעת אופנועי השטח שעולים על הכביש ומשתוללים, וזה גורם גם לתאונות", הוא מוסיף. "היה מקרה שבו רוכב אופנוע הרים גלגל ונכנס ברכב. היו שם אמא ותינוק ברכב והתינוק כמעט נפגע. תוך שתי דקות מהאירוע היינו שם ומיד זיהינו את האופנוע ורדפנו אחריו בשטח".

 

רפ"ק צורן טוען שתופעת הירי בכבישי הדרום, שתועדה פעמים רבות, ירדה מעט בשנה האחרונה: "אנחנו מספקים לאזרחים במצוקה מענה מהיר. בין אם זה על עבירות בריונות חמורות, נהגים שמשתוללים על הכביש או כל אירוע אחר. המטרה להעלות את תחושת ביטחון למשתמשי הדרך".

 

כאמור, מדובר על יחידת יס"מ לכל דבר שמעורבות בתחומים אחרים מעבר לאכיפת תנועה. "לרוב, אכיפה של בנייה בלתי חוקית גוררת התפרעויות וידויי אבנים, ואנחנו מסייעים במקרים האלו מכיוון שאנחנו זמינים בשטח ומיומנים בנושא", אומר צורן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
תיעוד ממצלמת קסדה של שוטר "יואב"
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים