שתף קטע נבחר

בפתח שבוע מדיני: פומפאו יגיע ביום השבעת הממשלה

מזכיר המדינה ידון עם ראש הממשלה על סוגיות איראן, הסיפוח ביהודה ושומרון ועל מעורבות סין במכרזים בישראל

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו יגיע ביום רביעי לביקור בזק של כמה שעות בישראל שבמהלכו ייפגש בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם יו"ר הכנסת בני גנץ ועם ראש המוסד יוסי כהן שיהיה נוכח בחלק מהפגישה בין נתניהו לפומפאו.

 

ביקורו של פומפאו לא צפוי להשפיע על מועד ההשבעה של הממשלה החדשה שעדיין מתוכנן להתקיים ביום רביעי. זהו ביקורו הראשון של פומפאו מחוץ לארה"ב מאז פרוץ משבר הקורונה וגם הביקור הראשון של מדינאי זר בישראל מאז פרוץ המשבר. הוא ביקש להיפגש גם בנפרד עם ראש המוסד כדי לדון במגוון נושאים. בין השניים נרקמו יחסים מיוחדים מהתקופה שבה כיהן פומפאו כראש ה-CIA.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו (צילום: קובי גדעון / לע
ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה מייק פומפאו(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

 

לפי הודעת משרד החוץ האמריקאי, פומפאו ידון עם נתניהו וגנץ על המאמצים של ישראל וארה"ב להילחם במגיפת הקורונה, כמו גם בנושאים שנוגעים לביטחון אזורי וקשורים להשפעתה המזיקה של איראן. "המחויבות האמריקנית לישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר תחת מנהיגותו של הנשיא טראמפ. ארה"ב וישראל יתמודדו יחד עם איומים על הביטחון והשגשוג של עמינו. בזמנים מאתגרים אלה, אנחנו עומדים לצד חברינו, וחברינו עומדים לצדנו".

 

על פי סיכום בין ישראל לארה"ב, פומפאו לא יהיה מחויב להיכנס לבידוד עם בואו לישראל וגם לא אנשי הצוות שמלווים אותו. סגן ראש מחלקת הבריאות במחלקת המדינה, ד"ר וויליאם וולטרס, אמר שכל מי שיעלה על הטיסה עם פומפאו יעבור בדיקות קורונה לפני ההמראה, ייבדק על ידי רופאים לפני הטיסה וכולם יקפידו על מסכות. תנועותיו של פומפאו בישראל יהיו מבוקרות ומלבד הפגישות שיקיים עם נתניהו וגנץ והנסיעה מנתב"ג וחזרה - הוא לא יסתובב בישראל.

 

עוזר שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון דיוויד שנקר אמר בתדרוך לכתבים כי ממשלת ישראל היא זו שיזמה את הביקור והזמינה את פומפאו להגיע עוד לפני שהיה ידוע מתי תושבע הממשלה החדשה בישראל.

 

פומפאו ינסה להגיע לתיאום עם ישראל בכמה נושאים בוערים בהם התבססות איראן בסוריה. הוא מגיע כאשר ישראל, לפי פרסומים זרים, הכפילה את כמות התקיפות שלה נגד יעדים איראניים בסוריה וגורם ביטחוני בכיר אף אמר שאיראן מצמצמת את נוכחותה בסוריה. ייתכן שהאמריקנים רואים גם הם שעת כושר בעת הזאת להחלשת השפעתה השלילית של איראן באזור.

Israel's UN envoy Danny Danon  ()
השגריר דני דנון במועצת הביטחון

במקביל, על רקע שיגור הלוויין האיראני "נור" והעברת נשק מתקדם מאיראן למדינות במזה"ת, פנה שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, למועצת הביטחון בדרישה לדון בצבר הפעולות האיראניות האחרונות ולגנותן. במכתבו טוען השגריר הישראלי כי פעולות אלו מהוות הפרה של החלטת 2231 של המועצה, הנגזרת מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות.

 

איך ייראה הסיפוח?

על פי ההסכם הקואליציוני אמור נתניהו להתחיל בהליך הסיפוח של בקעת הירדן וההתנחלויות מחודש יולי הקרוב. ישראל וארה"ב הקימו ועדת סיפוח שהחלה בעבודתה שהוקפאה בשל הקורונה. גורמים באזור מתריעים בפני האמריקנים שמהלך סיפוח נרחב עלול לפגוע ביציבות האזור ולפגוע בשלום עם ירדן. ולכן סביר שפומפאו מבקש להגיע להסכמה עם נתניהו כיצד ייראה מהלך הסיפוח וכיצד להבטיח שלא יפגע במאמצים שלהם לחדש את המשא ומתן על בסיס "תוכנית המאה" של טראמפ. פומפאו הוביל בשנה שעברה שינוי במדיניות האמריקנית כלפי ההתנחלויות, כאשר הצהיר שארה"ב לא רואה בהן יותר בלתי חוקיות לפי החוק הבינלאומי.

 

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן אמר שישראל מתכוונת לספח רק שבריר של הגדה המערבית וכי תחת תוכנית טראמפ הפלסטינים יכפילו את השטח שבו הם מחזיקים. הממשל האמריקני דורש מנתניהו להקפיא את הבנייה בשטחי C שמיועדים למדינה הפלסטינית ובכלל זה להגביל את הרחבת הבנייה בהתנחלויות המבודדות שממוקמות בשטחי המדינה הפלסטינית העתידית, כך שלא יוכלו לבנות מחוץ לגבולות היישובים הקיימים.

 

פומפאו צפוי להעלות בביקורו גם את דאגת הממשל מהמעורבות הגוברת של סין במכרזים בישראל כמו המכרז להקמת מתקן להתפלת מים בחוף פלמחים שבו משתתפת חברת האצ'יסון הסינית.

 

ראש הממשלה שוחח ביום שישי עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ובירך אותו ואת העם הרוסי לרגל יום הניצחון על גרמניה הנאצית שחל בשבת. המנהיגים דנו בהתפתחויות האחרונות באזור ובמצב בסוריה. כמו כן החליפו דעות בעניין ההתמודדות עם מגפת הקורונה ועידכנו על הצעדים הנעשים לבלימת התפשטות המגפה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
נתניהו ייפגש עם מייק פומפאו
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים