שתף קטע נבחר

שבועיים לפתיחת משפט נתניהו: מנדלבליט על הכוונת

בצמרת הפרקליטות מעריכים כי תומכי ראש הממשלה יחריפו את המתקפות על היועמ"ש, בעיקר ברשתות החברתיות, ככל שיתקרב מועד המשפט. גורם בכיר: "מקורבי נתניהו ינסו להפוך את היועמ"ש ממאשים לנאשם"

אביחי מנדלבליט (צילום: דנה קופל)
על הכוונת של תומכי נתניהו. היועמ"ש מנדלבליט(צילום: דנה קופל)

בצמרת הפרקליטות מעריכים כי תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו יחריפו את המתקפות על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ככל שיתקרב מועד משפטו של ראש הממשלה - בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. "מקורבי נתניהו ינסו להפוך את היועמ"ש ממאשים לנאשם", אמר בסוף השבוע גורם בכיר בפרקליטות.

 

 

בית המשפט העליון, שהיה יעד למתקפות מקורבי נתניהו, פסק ביום רביעי שנתניהו יוכל להרכיב את הממשלה. אחרי שהממשלה תקום, יתפנה ה"בייס" של ראש הממשלה, בניצוח מקורביו, ליעד הבא - 24 במאי, מועד תחילת משפטו של נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

"מטרת ראש הממשלה היא להגיע למשפט כאשר מצמידים 'אות קלון' למנדלבליט, כאילו הוא עצמו עבריין, שכפרקליט צבאי ראשי בזמן פרשת הרפז פעל למען הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי. על פי הנרטיב הזה, מנדלבליט יוצג כמי שאינו ראוי להנהיג את התביעה נגד נתניהו", הוסיף הגורם בפרקליטות.

 

 
ביום שישי בערב פרסמה איילה חסון ציטוטים מתוך הקלטה בפרשת הרפז, המתעדת שיחה בין הפצ"ר מנדלבליט ובין הרמטכ"ל אשכנזי ב-2010. על תוכן השיחה הוטל בשעתו, ועדיין קיים גם ברגע זה, צו איסור פרסום. חסון טענה בשידור כי הציטוטים בשיחה מוכיחים את מעורבותו הפסולה של מנדלבליט בפרשה.
 
בסוף השבוע החלה תנועה ערה ברשתות החברתיות מצד ה"בייס" של נתניהו המאמצת נרטיב זה. כך למשל נכתב בציוץ בטוויטר כי "מנדלבליט מחוסל וזה הזמן להתעקש על ביטול המשפט השערורייתי שבושל לנתניהו".
 
בתחילת השבוע שעבר הופץ נגד מנדלבליט סרטון מסית ברשתות החברתיות, אשר זכה לשיתופים בעיקר של פעילי ימין שמתנגדים להליכים המשפטיים נגד נתניהו. בסרטון, שבו מופיעים גם בכירים לשעבר במשטרה, עיתונאים ומשפטנים מוכרים, הובלטה תמונתו של מנדלבליט, ולצדה נכתב "הוא לא יברח מהאמת, היא שתקבור אותו עמוק באדמה", וכן "הפושע החליט לקבור את הצדק".

מליאת הכנסת אישור חוק הרוטציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ה"בייס" שלו מתפנה ליעד הבא. נתניהו(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
 

בצמרת הפרקליטות אמרו כי ברשתות החברתיות, המהוות פלטפורמה חלופית לעיתונות הרגילה המתנהלת תחת מגבלות של אתיקה, מועבר מידע חלקי ומגמתי בניסיון להטות את העובדות ולהעביר את המיקוד להאשמות נגד מנדלבליט במקום להתמקד באישומים נגד נתניהו. "על בסיס זה ח"כים ושרים מסוימים מהליכוד קוראים ליועץ להתפטר", אמרו בפרקליטות. "בשבוע שעבר היה זה ח"כ שלמה קרעי מהליכוד".

 

הם הזכירו כי מנדלבליט התריע כבר בנובמבר 2018. "אני יודע שהמאמצים לעשות דה-לגיטימציה לעבודת פרקליטות המדינה, ולעבודתי כמי שיעמוד בראש התביעה הכללית, רק ילכו ויתעצמו", אמר אז מנדלבליט.

אמיר אוחנה (צילום: אבי מועלם )
אוחנה. ידרוש לפתוח בבדיקת הנעשה בפרקליטות(צילום: אבי מועלם )

גם בליכוד לא פספסו את ההזדמנות ומיד עם צאת השבת החלה המתקפה על היועץ: "הדברים מלמדים עד כמה חמור מצבה של מערכת אכיפת החוק בישראל", אמרה השרה מירי רגב, המקורבת מאוד למשפחת נתניהו, "הגיעה העת לפתוח מחדש את פרשת הרפז ולמצות את החקירה עד תום. הגיע הזמן לנער את מערכות אכיפת החוק, הגיע הזמן שמערכות אכיפת החוק יבינו שהן לא מעל החוק". 

 

במקביל, השר אמיר אוחנה, שיעזוב את משרד המשפטים עם השבעת הממשלה החדשה, הבהיר אמש שאינו מתכוון לפנות את לשכתו בדממה. אוחנה מסר שייפגש הבוקר עם מבקר המדינה מתניהו אנגלמן וידרוש ממנו לפתוח בבדיקת הנעשה בפרקליטות המדינה. "אם מבקר המדינה יימנע מלבצע את הבדיקה, אשקול הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקה כוללת של כל הטענות החמורות המתרבות ונערמות", כתב אוחנה בפוסט שפרסם.

 

דיון נוסף במימון הוצאות המשפט

ביום רביעי הקרוב תתכנס ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה לצורך קיום דיון מחודש בבקשת פרקליטיו של ראש הממשלה לאשר לו לקחת הלוואה לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות. הפרקליטים שפנו בשמו של נתניהו לפני כחודשיים, אומדים את הוצאותיו המשפטיות בינתיים בסכום של 10 מיליון שקל.

 

ועדת ההיתרים אישרה לפני כמה חודשים לנתניהו לקחת הלוואה בסכום של שני מיליון שקל, בתנאי השוק, מהמיליונר ספנסר פרטרידג'. הוועדה בראשות השופטת המחוזית בדימוס חוה מוניץ הודיעה כי לאחר בחינת טיעוני באי כוחו של ראש הממשלה, היא סבורה שהצביעו על שינוי נסיבות משמעותי, לאחר שבקשתו נדחתה בעבר.

המיליונר ספנסר פרטרידג' עם רה
נתניהו עם המיליונר ספנסר פרטרידג', 2004(צילום: דוד רובינגר)

בחודש יוני אשתקד ניתנה החלטת הוועדה למתן היתרים (שפעלה אז בהרכב שונה) במסגרתה נדחתה בקשת ראש הממשלה להתיר לו לקבל מימון להוצאותיו המשפטיות כתרומה מנתן מיליקובסקי, בן דודו, ומחברו הקרוב פרטרידג'. הבקשה נדחתה בין השאר היות שנתניהו לא מסר מידע על מצבו הפיננסי כבקשת הוועדה.

 

עתה סבורה הוועדה ששינויי הנסיבות המשמעותיים באים לידי ביטוי בעצם הגשת שלושת כתבי האישום נגד נתניהו, אליהם צורפה רשימה של מאות עדים ויותר מאלף קלסרים של חומרי חקירה.

 

בימים הקרובים יקבל היועמ"ש החלטה האם להמליץ לבית המשפט לאפשר שידור חי מפתיחת משפטו של ראש הממשלה. מסתמן שהיועץ יתמוך בבקשה, שהוגשה על ידי כלי התקשורת, בשני תנאים: הסכמת הנאשמים בתיק, ובראשם נתניהו, והגבלה לדיונים ששידורם לא יפגע בהליך הפלילי. ההערכה היא שבית המשפט שאליו הופנתה הפניה ישקול את עמדות שני הצדדים בטרם יחליט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, EPA
מנדלבליט ונתניהו
צילום: AFP, EPA
מומלצים