שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

בן דויד: "בל"ג בעומר הגננות בחופש"; באב"ד: "היא עושה עוול לילדים ולהוריהם"

יומיים לפני החופשה הבאה בלוח השנה העברי, הבהירה מזכ"לית הסתדרות המורים בריאיון לאולפן ynet כי הגננות לא יתנדבו לעבוד בל"ג בעומר: "באוצר איימו עליי, רוצים לעשות דברים בכפייה". מנכ"ל משרד האוצר: "כל ההורים בישראל יידעו שבגלל יפה בן דויד הם נשארים עוד יום אחד בבית"

 

מערכת החינוך חוזרת לשגרה בצעדים איטיים, נציגי עובדי ההוראה והממשלה ממשיכים להתכתש בסוגיית החופשה: מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד אומרת כי עובדי ההוראה שאותם היא מייצגת בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים יהיו בחופש ביום שלישי הקרוב, ל"ג בעומר. "אין התנדבות בל"ג בעומר, זה יום חופש כפי שנקבע בהסכם", קבעה הבוקר (יום א') בן דויד בנחרצות בריאיון לאולפן ynet. מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד השיב: "היא עושה עוול למורים, גננות, הורים ותלמידים".

 

ילדי הגנים חזרו: "החיבוק הוא הכרחי"

 

ברקע החזרה המדורגת של בתי הספר היסודיים (בינתיים בכיתות א'-ג') וגני הילדים (בינתיים ברוטציה של שלושה ימים בלבד בשבוע לכל ילד), הציעה בן דויד לגננות ביום שישי להפעיל את גני הילדים בל"ג בעומר, אולם בעקבות ביקורת פנימית היא חזרה בה מהקריאה לגננות והנחתה אותן לא להתנדב ביום שלישי הקרוב. בעקבות כך החריף העימות בין הסתדרות המורים למשרד האוצר.

שי באב
באב"ד ובן דויד. עימות חריף לקראת ל"ג בעומר(צילום: אלכס קולומויסקי, עידן ארבל)

"הייתה פנייה של גננות אליי שביקשו להתנדב כי מדובר ביום חופשה לפי הסכם, ואמרו לי 'יפה, אנחנו מבקשות כיסוי ביטוחי', כי כשאתה מתנדב - אתה חייב כיסוי ביטוחי מלא'", אמרה בן דויד, "ואני אמרתי מי שרוצה להתנדב - שתבוא עליה הברכה ומי שלא - זו זכותה. יש הסכם קיבוצי והגננות מוגנות לפי ההסכם הזה".

 

במקביל הודיעו כמה רשויות מקומיות כי בכוונתן לפתוח ביום שלישי את גני הילדים העירוניים, על מנת שעובדות הרשויות, כמו סייעות וגננות משלימות, יוכלו לתת מענה לילדים ולהוריהם. "אמרתי לגננות - תקבלו החלטה יישובית", ציינה בן דויד, "יש ועד גננות בכל יישוב, וכל ועד יקבל החלטה אם כן או לא להתנדב כדי שלא יופעל על ההגנות לחץ מההורים. כשפרסמנו את זה - מנכ"ל משרד החינוך, שהוא באמת אדם מאוד מקצועי, אמר לי 'יפה, אני אדאג לכיסוי ביטוחי'.

 

"אבל ביום שישי אני מקבלת בוואטסאפ מכתב מסגן הממונה על השכר שאומר לי 'תקשיבי, אנחנו מבקשים שכל מערכת החינוך תעבוד בל"ג בעומר ואנחנו נתקזז איתכם בהמשך'. על מה נתקזז? 'לא נתקזז על תשעת הימים שאותם אתם כבר נותנים (במהלך חודש יולי הקרוב), אלא על עוד ימים שתיתנו'. הם מדברים בעצם על עוד יום מעבר לתשעת הימים שהסכמנו לתת בחופש הגדול. יכול להיות שההורים ישבו בבית, אבל הגננות והמורים לא ישבו. הם עבדו מהבית ועבדו יותר קשה".

 

- אז אמרו לכם לתת גם את ל"ג בעומר בנוסף?

"זה מה שהוא אמר, זאת הפעם הראשונה שאנחנו שומעים את הדברים האלה. זאת הכוחנות והבריונות של אנשי האוצר. מנכ"ל משרד האוצר ביקש מעוד כמה משרדי ממשלה שתהיה לו זכות לתת שעות נוספות לשלם שעות נוספות לאנשי האוצר שנמצאים במשרדו ועובדים מהבית. למורים ולגננות לא ביקשו על ההשקעה הרבה. אי אפשר לנצל את המסירות, את הלב הרחב ואת הנתינה האינסופית של ציבור עובדי ההוראה".  

חזרה לגנים ביקנעם: גן גוונים (צילום: דוברות עיריית יקנעם)
גן ילדים שנפתח בחזרה ביקנעם, הבוקר(צילום: דוברות עיריית יקנעם)

- אבל בכל זאת יש רוטציה בגני הילדים, וכבר אחרי יומיים יש חופש.

"חברים תקשיבו טוב, גם לי יש נכדה בגן וזה חל עליה אותו דבר והבת שלי לא מתלוננת. משבר הקורונה נפל על כולנו, אבל משרד האוצר ידע שיש ל"ג בעומר. זה לא דבר שהם לא ציפו לו. אז שיבואו בידיים נקיות, בנפש חפצה ולא בכוחנות. הם תמיד באים בבריונות, 'אנחנו נכופף'".

 

- אבל ההורים שמעו שגננות מוכנות להתנדב ויפה בן דויד מתערבת.

"אני יצאתי בקריאה לגננות שרוצות להתנדב כדי שיהיו רגועות מבחינת הכיסוי הביטוחי. הגננות באו בקריאה, לא כולן, להתנדב. אני סידרתי את כל מה שהיה צריך ואחרי שראיתי את ההתנהלות של האוצר שניסה לעשות שימוש ציני במשהו באמת אצילי - אמרתי שאי אפשר לחייב אנשים להתנדב. אחרי שיש רצון להתנדבות אתה בא לעשות משהו בכפייה?

 

"ההצעה שאנחנו הצענו ונדחתה על הסף על ידי האוצר זה פשוט לקזז את היום הזה (של ל"ג בעומר) מתשעת הימים שאנחנו צריכים להחזיר ביולי. הם ירדו מזה ובזה זה נגמר. לא כל דבר נמדד בכסף. המורים זה לא עניין של 'תשלמו לנו, נעבוד'. לא דרשנו תשלום, דרשנו קיזוז על היום הזה בגין תשעת הימים שאנחנו צריכים להחזיר.  

 

"משרד האוצר מנסה לנצל את התקשורת ומסית, מנסה לפלג ושכל הזמן יהיה סכסוך. 'בואו נסית נגד הסתדרות המורים', 'בואו נסית נגד יפה בן דויד'. אני הכנתי את עצמי לתפקיד, האוצר היה רגיל לכופף את עובדי ההוראה, ניצל את המסירות שלהם ואת הנתינה האינסופית.

 

"באתי ואמרתי 'חברים, בהתנהלות הזאת אנחנו לא נמשיך'. באוצר איימו עליי שאם אני לא אלך איתם בכל הדברים שהם רצו, בכל התנאים, הם ילכו לי על הראש. זה מה שאמרו לי, שישימיצו אותי ושהם יסיתו את ההורים נגדי. הגורמים הבכירים ביותר באוצר עשו את זה ויש עדים לכך. אז אני מודיעה להם שזה לא מפריע לי ולא מזיז לי".

חזרה לגנים באופקים: גן כלנית (צילום: חיים הורנשטיין)
גן כלנית באופקים. "הצענו לקזז את ל"ג בעומר מתשעת הימים ביולי"(צילום: חיים הורנשטיין)

בן דויד אמרה עוד בנושא: "כשישבנו בישיבה הראשונה עם מנכ"ל משרד האוצר, עם יו"ר אגף התקציבים, עם הממונה על השכר ועם הסגן שלו, הם דיברו כל כך לא יפה על המורים. כשהרמתי את קולי וזעקתי את הזעקה של המורים, קם יו"ר אגף התקציבים ועזב את החדר באמצע הישיבה. מה שהם אומרים - 'אנחנו מעריכים את צוותי ההוראה' - זה מהפה החוצה. בתכל'ס אנחנו לא רואים את הנכונות שלהם".

 

- ואיפה הנכונות שלכם?

"לא תמצאי בשום מקום במדינה, בשום ארגון במדינה, את הנכונות של עובדי ציבור ההוראה לתת יותר ממה שנדרש. נכון שהייתה פנייה של גננות, אז אתם באים ומנסים לעשות בזה שימוש ציני? הרי משבר הקורונה נחת על כולנו, אבל ל"ג בעומר לא נחת על כולנו, הוא קבוע בחופשות. הם מחכים תמיד לרגע האחרון ואז מפנים את כל האש עלינו".

 

- אני מניחה שאת מרגישה שהפכת לאישה קצת שנואה בחודשיים האחרונים.

"אני רוצה לומר לך ולהפתיע אותך שכשאני נוסעת ופוגשת אנשי ציבור - הם אומרים לי 'תקשיבי יפה, אנחנו מעריכים את הלחימה שלך, את המאבקים שאת מנהלת למען ציבור עובדי ההוראה והלוואי שגם אנחנו היינו זוכים שיהיו לנו יו"רים כמוך שיילחמו'. אני אמשיך להילחם על כבודם ועל מעמדם של ציבור עובדי ההוראה גם במחיר האישי שלי".

 

- אז בשורה התחתונה חופש ביום שלישי.

"בשורה התחתונה יש לנו הסכמים ואנחניו מכבדים את ההסכמים. מי שחתם את ההסכמים איתנו - שיכבד. לנוכח ההתנהגות של האוצר החלטנו שלא תהיה התנדבות בל"ג בעומר".

 

מנכ"ל משרד האוצר באב"ד, שהתראיין אף הוא לאולפן ynet, הדף את טענותיה של בן דויד: "אף אחד לא מאיים עליה, אני מצטער שבכל פעם היא נוקטת בשיטות האלה. אנחנו באמת לא מצליחים להבין למה בכל פעם יש בלגן רק איתה. מול כל ההסתדרות ושאר הגורמים אנחנו מצליחים להגיע להבנות, ורק איתה כל פעם מתחיל בלגן מחדש.

 

"כל מה שביקשו לעשות זה ללמד בל"ג בעומר. אמרנו, נשב אחרי זה, אנחנו לא הולכים לשום מקום. אנחנו נמצאים כאן, גם הם נמצאים. יש עשרות נושאים שפתוחים בין נציגות המורים לבין משרד האוצר. הנושא של הקיזוז לא ירד מסדר היום. נציגות המורים לא נתנה משרה מלאה בכל הימים מפסח ועד 1 במאי, ולכן היה דיבור על מה יקרה בחופש. רצינו להגיע להבנות מסוימות מול המורים, ולצערי זה כל פעם נגרר בצורה אחרת".

 

- יפה בן דויד טוענת שחלק מהמורות והגננות רצו להתנדב בל"ג בעומר, אבל למחרת היא קיבלה מכתב ממשרד האוצר שאומר 'עכשיו אנחנו רוצים שכולם יתנדבו'.

"בסדר, אלה השיטות הרגילות שלה. אנחנו לא צריכים לבקש שהמורים יתנדבו. בעינינו, זה חשוב שיהיו לימודים בל"ג בעומר. גם ההורים, גם המורים וגם התלמידים סבלו מספיק במהלך המשבר הזה.

 

"היו שבועות שלמים בלי בית ספר, זה השאיר את ההורים ואת הילדים בבית וגם גדע את הקשר בין המורים והגננות לאותם ילדים. צריך להתקדם, צריך להבין שבסיטואציה הזאת קודם מלמדים בל"ג בעומר ואחר כך מתווכחים עם האוצר. בעיניי, לא ראוי שככה נציגת המורים מתנהלת.

 

- שואלים הורים, למה לא לשלם להם את יום החופש הזה וזהו?

"שוב, היו תקופות ארוכות מאחרי פסח ועד 1 במאי שהמורים היו הסקטור היחיד שגם אם הוא עבד ועשה את הלימוד מרחוק, שהוא מאוד חשוב ומאוד ראוי, זה נעשה באופן דיפרנציאלי ולא כמשרה מלאה. ועל הדבר הזה יפה בן דויד החליטה שהיא לא מוכנה לדבר ולא נותנת מענה. לתחושתי, בצורה שהיא מנהלת את המשא ומתן הזה - היא עושה עוול מאוד גדול למורים, לגננות, להורים ולתלמידים וחבל".

חזרה לגנים באופקים: גן כלנית (צילום: חיים הורנשטיין)
גן כלנית באופקים. "קודם מלמדים בל"ג בעומר ואחר כך מתווכחים"(צילום: חיים הורנשטיין)

- מישהו במשרד האוצר תרם יום חופש?

"בוודאי, ולא רק מישהו. אלפי עובדים במשרד האוצר היו בקונסטלציה שבמסגרתה הם נתנו יום חופשה על חשבונם וקיבלו רק חלק של השכר מהמעסיק. הסקטור היחיד שלא הסכים להתגמש ועשה דין לעצמו במגזר הציבורי זה היה הסקטור שאותו מייצגת יפה בן דויד. היא צריכה ללמד בל"ג בעומר ואחר כך לבוא ולהגיד לאוצר מה היא חושבת שמגיע".

 

- בן דויד אומרת שידעתם שיש ל"ג בעומר ונזכרתם בעניין רק בסוף השבוע שקדם לו.

"זה ממש לא נכון. אנחנו בוויכוח פתוח מאחרי פסח. היא זאת שלא הגיעה איתנו לשום הסכמות מאחרי פסח. הרי אם כל הטענות שלה צודקות והיא לא צריכה לתת שום דבר, אז למה היא נתנה את אותם תשעה ימים ביולי עד פסח? היא החליטה שהיא נותנת אפס ולא נותנת יותר שום דבר ומבחינתה זה לא מעניין".

 

- אתה חושב שאפשר עוד להגיע לאיזשהו הסדר עד יום שלישי?

"אני לא יודע, אני מקווה מאוד שהיא תתעשת ולא תשאיר את ההורים בבית. אם זה יקרה, כל ההורים במדינת ישראל יידעו שבגלל יפה בן דויד הם נשארו עוד יום אחד בבית. בצבא אומרים 'לכל שבת יש מוצאי שבת', תמיד בסוף באים אלינו ואחר כך מבקשים מהאוצר 'תעזרו לנו פה', 'תעזרו לנו שם'".

 

- זה נשמע כאילו אתה קצת מאיים עליה.

"אני לא מאיים עליה. אין התנהלות שבה באים למדינה ואומרים למדינה 'אנחנו נעשה מה שאנחנו רוצים', 'אנחנו נלמד מתי שבא לנו'. לא כתוב בהסכמים שמפסח ועד 1 במאי הם צריכים להיות בבית וללמד לימוד מקוון".

 

- אז אתה אומר שהלימוד המקוון לא היה 100 אחוז משרה?

"לא רק אני אומר. הלימוד המקוון, בסופו של דבר, בוודאי בגילים הנמוכים ובוודאי גם בחלק מכיתות היסודי, לא היה 100 אחוז משרה. כולם יודעים. לשם היא גוררת את זה. המורים עושים עבודת קודש ועושים את מה שיפה הכווינה אותם. מבחינתם הם קיבלו הנחיות ומילאו את ההנחיות.

 

"היא הסכימה לתת תשעה ימים ביולי, למה? ופתאום אפס, למה? תשאלו אותה את השאלות האלה. מכל הנציגויות היא היחידה שלא נרתמת במשבר. אין לנו שום דבר רגע להגיד על המורים ועל הגננות, לצערנו הנציגות והיא עושים עוול בהתנהלות שלהם".

 

הנהגת ההורים: "מצפים ללימודים בל"ג בעומר בכל מחיר"

סיגל שפיץ-טולדנו, יו"ר ועד הגנים בהנהגת ההורים הארצית, אמרה כי היא דוחה את הטענות על כך שההורים דורשים מהמורים והגננות לעבוד ללא שכר – וכי עמדת ההנהגה מתמקדת בביטול החופש בל"ג בעומר.

 

"זו דרישה מאוד מאוד פשוטה, והרבה גננות ומורים ברחבי הארץ מסכימים איתנו", אמרה שפיץ-טולדנו. "גם ככה אין מדורות, לא חוגגים את ל"ג בעומר".

 

מנגד, לריסה למשוב, מורה שמתנגדת לעבודה בל"ג בעומר, אמרה כי משרד האוצר מנסה לסכסך בין המורים לארגוני ההורים. "היו צריכים לחשוב על זה קודם, במקום להכפיש את המורים", טענה למשוב. "במשרד האוצר רוצים להוציא את המורים אשמים בהכול. אנחנו אשמים בזה שסגרו את בתי הספר?".

 

שפיץ-טולדנו השיבה לדברים ואמרה שהיא מסכימה עם למשוב על כך שהמערכת לא הייתה מוכנה לחידוש הלימודים, אך הגננות, בעיניה, עבדו פחות מהמורים. "אני מצפה מהסתדרות המורים והגננות להיות יותר גמישות ולא לצאת בקריאה להתנדב, זה מה שהכעיס את ציבור הגננות. הרבה היו מוכנות להתנדב, וכשיצאה הקריאה מצד הארגון שמגן עליהן - התחיל כל הרעש".

 

היא ציינה כי ארגוני ההורים לא מעוניינים להתערב בהסכמי השכר, אך מצפים שאנשי החינוך "ייכנסו מתחת לאלונקה", כלשונה, וש"יהיו לימודים לא משנה באיזה מחיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עידן ארבל
באב"ד ובן דועד
צילום: אלכס קולומויסקי, עידן ארבל
מומלצים