שתף קטע נבחר

בעקבות זעקת הרופאים המתמחים: פיילוט לתורנות מקוצרת בחודש הבא

הקץ למשמרות של 26 שעות? בבית החולים שיבא החליטו להיענות, לפחות חלקית, לדרישות הרופאים המתמחים ולנסות לקצר את התורנויות ל-21 שעות: "רוצים לבוא לקראתם". נציגי המתמחים מתעקשים על קיצור ל-12 שעות ומכנים את התוכנית "בדיחה": "לא עשינו בכך כלום"

הפגנת מתמחים בכיכר הבימה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי )
הפגנת המתמחים בכיכר הבימה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

אחרי שאלפי מתמחים ומתמחות התאספו במוצאי שבת בכיכר הבימה בתל אביב על מנת לדרוש את קיצור התורנויות שלהם בבתי החולים, נראה כי התוצאות בשטח עתידות להופיע כבר בשבועות הקרובים: בישיבה שהתקיימה אתמול (א') במרכז הרפואי שיבא בתל השומר הוחלט על פיילוט חדש שמטרתו קיצור שעות התורנות של המתמחים.

 

התוכנית, שאמורה לצאת לדרך כבר ביוני, תתקיים תחילה רק בחלק ממחלקות לילדים ובלפחות מחלקה פנימית אחת בשיבא. בשלב הראשוני, שילווה בתיעוד, בבקרה ובמחקר התוצאות בזמן אמת, תקוצר המשמרת של המתמחים בחמש שעות: מ-26, כפי שנהוג כיום, ל-21 שעות.

 

 

התוכנית גובשה בימים האחרונים על רקע מחאת המתמחים, שמצוקתם פורסמה גם ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", הדורשים כעת לשמר את סדרי העבודה שהיו נהוגים בתקופת הקורונה - אז עבדו במשמרות של 12 שעות, במטרה להפריד ביניהם מחשש להדבקה. עכשיו ארגון "מרשם", שמוביל את המחאה, דורש להמשיך במתכונת 12 השעות.

 

בשיבא טוענים כי הם מבקשים "לבוא לקראת המתמחים" וגיבשו לשם כך מה שהוגדרה כ"נוסחה חדשה שבה נוכל לאפשר גם רווחה גדולה יותר ולשנות את משך התורנות, כל זמן שהמטופל במרכז". עם זאת, פרופ' ארנון אפק, המשנה למנכ"ל שיבא ויו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, מבהיר: "יש להדגיש כי קיצור משך התורנות אינו מתאים לכל מחלקות בתי החולים. אנחנו מאוד מכבדים את המתמחים וראינו איך הם תיפקדו בזמן הקורונה. אנחנו רוצים לבוא לקראתם, אבל עם כל הרצון הטוב אנחנו עומדים על העקרונות של מערכת הבריאות".

ד
"מודל של 21 שעות זו בדיחה". ד"ר ריי ביטון

לפי הפיילוט המסתמן, במחלקות שישתתפו בתוכנית הפיילוט יגיעו המתמחים בשעה 11 בבוקר, לעומת 7 כפי שנהוג כיום. לא ברור עדיין אם ומתי יתרחב הפיילוט למחלקות נוספות בבית החולים שכן כל שינוי מערכתי של שעות התורנויות בבתי החולים יתאפשר רק לאחר שהנושא יעוגן בהסכם קיבוצי חדש עם הרופאים.

 

המתמחים לא ממהרים לאמץ את הפשרה. "אנחנו לא היינו מציעים מודל של 21 שעות כי זו בדיחה", אמרה ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון הרופאים המתמחים. "התורנות היא באופן רשמי 24 שעות, אבל היא מתמשכת לעוד שעתיים לפחות לצורך העברת המחלקה למשמרת הבאה. בפועל אנחנו מגיעים בקלות ל-26 שעות, ולכן מה שיקרה בתורנות של 21 שעות זה שנגיע בקלות ל-24 שעות ולכן לא עשינו כלום בכך".

הפגנת מתמחים בכיכר הבימה בתל אביב (צילום: תומי הרפז )
(צילום: תומי הרפז )

הפגנת מתמחים בכיכר הבימה בתל אביב (צילום: תומי הרפז )
(צילום: תומי הרפז )

לא רק בשיבא התייחסו למחאה: פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר אתמול בוועדת הקורונה של הכנסת כי בקרוב תחל גם ההסתדרות הרפואית בפיילוט שמטרתו קיצור התורנויות. לדבריו, הפיילוט, שאמור להתקיים בבתי חולים במרכז ובפריפריה, ישאף להביא לקיצור משמעותי בהרבה מזה שמתוכנן בשיבא בתורנויות המתמחים - עד הורדתן ל-12 שעות. "קבוצה אחת תעשה משמרות מקוצרות לאורך שבוע והשנייה בשבוע לאחר מכן, וכן הלאה", הסביר. "בכל חמישה שבועות תתחלף הקבוצה".

 

עם זאת, גם לגבי מתווה זה ארגון המתמחים מגלה ספקנות. "כבר ב-2011 הם התחייבו שבתוך שנה הם יוציאו אותו לאור. עברו עשר שנים ולא קרה דבר", אמרה ד"ר ביטון. "לא נברך עד שלא נראה את המציאות משתנה". ארגון המתמחים מקדם מספר מודלים חלופיים לפיהם, למשל, המשמרת תקוצר ל-16 שעות בשלב ראשוני, כך שלמעשה המתמחה לא ישהה בבית החולים בבוקר שלפני התורנות ויגיע לעבודה בשעה 16:00 וישהה שם עד הבוקר למחרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחאת המתמחים בכיכר הבימה בת"א
צילום: מוטי קמחי
מומלצים