שתף קטע נבחר

שיחת מנדלבליט-אשכנזי הגנוזה: מתי ידעו שזו "האזנת סתר"?

ספיחי פרשת הרפז: בניגוד לכאורה לתגובת הפרקליטות הרשמית, מייל שעליו דווח אמש מעיד כי בכירי הפרקליטות ידעו זמן רב לפני חקירת מנדלבליט על נסיבות ההקלטה

העימות סביב "פרשת הרפז" ניצת מחדש בימים אלה, וההתנהלות בעת החקירה שוב מעלה סימני שאלה: אמש (יום א') פרסמה אילה חסון בחדשות רשת מייל פנימי שמעלה תהיות בנושא עיתוי הגדרת הקלטת שיחה בין אביחי מנדלבליט, היום היועץ המשפטי לממשלה ואז הפרקליט הצבאי הראשי, לבין הרמטכ"ל גבי אשכנזי, כ"האזנת סתר" שלא ניתן לחקור באמצעותה.

 

בתגובה לפרסום בסוף השבוע, הפרקליטות מסרה כי "במהלך חקירתו של מנדלבליט בזמן השמעת השיחה התברר לראשונה כי על אף שאשכנזי הורה למזכירתו להפסיק את ההקלטה האוטומטית, הוראה שהפכה את השיחה להאזנת סתר, הורתה הפרקליטה המלווה טוני גולדנברג שלא לעשות שימוש בהקלטה ולשים את ההקלטה והתמליל במעטפה סגורה בהתאם לחוק האזנות הסתר".

 

פרשת הרפז, סביב מסמך מזויף ובו "תוכנית" למינוי יואב גלנט לרמטכ"ל, נחשפה ב-2010. החקירה עצמה התנהלה רק כמה שנים מאוחר יותר. מנדלבליט נחקר במשטרה באזהרה ביוני 2014, אולם לפי הדיווח מייל שנשלח מהפרקליטה גולדנברג לשי ניצן, כשלושה שבועות לפני כן, מעיד על כך שהייתה מודעת לתוכן השיחה במלואה.

 

נושא המייל הוא "תמליל השיחה של הפצ"ר עם הרטמכ"ל אשכנזי מיום 26.9.2010", ובו נכתב, לפי הפרסום: "היי... עד כה היה לנו רק תקציר של השיחה הזאת. רצ"ב התמליל, תעבירי לשי, הוא לא רוצה לדבר איתי על העניין ההוא/השושו?! תודה, טוני".

 

עוד לפי הדיווח, בתמליל המלא שצורף מופיעים הציטוטים של השיחה בין מנדלבליט לאשכנזי, שאסורה בפרסום. לפי הנטען בפרסום אחר של חסון, לכאורה מנדלבליט נשמע אומר שידאג לסגירת התיק. בתחילת השיחה נכנסה לחדר ראש לשכתו של אשכנזי והוא ביקש ממנה להפסיק את ההקלטה האוטומטית. למרות זאת, ההקלטה המשיכה. לפיכך, מדובר היה בהקלטה שהושגה בדרך לא חוקית ואין להשתמש בה בהליך משפטי.

 

לפי העולה מהפרסום אמש, נראה שבפרקליטות הכירו את מלוא תוכן השיחה, ורק בהמשך הסבירו את עילת גניזתה בתואנת האזנת סתר.

 

בימים האחרונים, לנוכח הפרסומים וכן במקביל להסתה ברשתות חברתיות, טענו בפרקליטות כי "מטרת ראש הממשלה היא להגיע למשפט כאשר מצמידים 'אות קלון' למנדלבליט, כאילו הוא עצמו עבריין, שכפרקליט צבאי ראשי בזמן פרשת הרפז פעל למען הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי. על פי הנרטיב הזה, מנדלבליט יוצג כמי שאינו ראוי להנהיג את התביעה נגד נתניהו", נטען.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים