שתף קטע נבחר

ביצת החיוואי שהתחשמל למוות, נטרפה בשידור חי

כמה שבועות לאחר שהחיוואי, שהיה כוכב רשת, התחשמל למוות מול המצלמות - טרף דלק סלעים את הביצה שהותיר בקן. מנהל מיזם "עופות דורסים בשידור חי", אמר: "זה עצוב, אבל זהו הטבע"

ביצה שהייתה בקן של זכר החיוויאי, שהתחשמל למוות בשידור חי בחודש שעבר, נטרפה מול המצלמה על ידי דלק סלעים שעלה העץ וניצל את העובדה כי הנקבה לא הייתה בקן. צפו בסרטון הקשה ששודר בשידור חי בדף הפייסבוק "עופות דורסים בשידור חי ".

 

 

מנהל הפרויקט, ד"ר גלעד פרידמן, אמר כי בתחילה היה זה דלק סלעים (Martes foina) שהגיע למקום, ובבוקר שלאחר מכן המשיך באכילה זכר חיוויאי חדש, שמקים קן חדש עם הנקבה שבן הזוג שלה התחשמל, לאכול מול המצלמות. "ואז, בצהריים חזר הדלק כדי לאכול את השאריות ואף לחפש שאריות נוספות בקן עצמו. נראה שהופתע שמישהו חיסל לו את הארוחה שהכין לעצמו בעמל רב במהלך הלילה. זה עצוב, אבל זהו הטבע, ושום דבר לא הולך לאיבוד", אומר ד"ר פרידמן.

 

הגולשים הביעו עצב על הטרגדיה השנייה, הפוקדת את החיוואים בחודש האחרון. אחת הגולשות כתבה: "הביצה הייתה שריד אחרון לחיוויאי היפה, הטוב והמסור שהכרנו חמש עונות. מקווה שכל צאצאיו מתקופת היכרותינו אותו וגם לפני, שרדו והם ממשיכים הלאה את השושלת שלו, מלבד הביצה שנאכלה".

 

דלק הסלעים טורף את הביצה (צילום: עופות דורסים בשידור חי)
דלק הסלעים טורף את הביצה(צילום: עופות דורסים בשידור חי)

 

כאמור, הטרגדיה הראשונה של משפחת החיוואים הייתה באמצע החודש שעבר. "לפני כמה ימים, הבחנו יחד עשרות אלפי הצופים, כי משהו אינו כשורה", סיפר אז ד"ר פרידמן. "הזכר נחת בקן פצוע עם כנף שמוטה. לכולם נדלקה נורה אדומה מהבהבת והיה ברור כי הוא פצוע והקינון בסכנה. במשך יומיים הוא הצליח לעוף אל עצים קרובים ולהחליף את הנקבה בדגירה, אולם כעבור כמה ימים הוא כבר לא הצליח להתרומם מהקרקע".

 

החיוואי בקן (צילום: פרויקט פורשים כנף)
החיוואי בקן(צילום: פרויקט פורשים כנף)

החיוואי שהתחשמל, במהלך הטיפול הרפואי (צילום: פרויקט פורשים כנף)
החיוואי שהתחשמל, במהלך הטיפול הרפואי(צילום: פרויקט פורשים כנף)

 

צוות של הפרוייקט אסף אותו, ופינה את החיוואי הפצוע לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים - שם הוא מת.

 

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, טוען כי "התחשמלות של עופות דורסים הינה תופעה שפוגעת קשה מאוד באוכלוסייה, ואירוע ההתחשמלות של האב, הוביל לכך שעונת קינון שלמה נמחקה, ולא רק פרט בודד שמת. הפתרונות שמונחים לפתחם של מקבלי ההחלטות הם מיגון עמודי חשמל קיימים, הטמנתם או שינוי המבנה שלהם כך שעופות לא ייפגעו. אנחנו קוראים לממשלת ישראל לקחת אחריות על פעולות המנע שניתן לבצע ולעזור לחברת חשמל במימון, לטובת ציפורי ישראל האהובות".

 

פרויקט "עופות דורסים בשידור חי", פרי שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן המורשת, קרן דוכיפת, חברת חשמל ופרויקט "פורשים כנף", הוקם באביב 2016 וחושף, באמצעות מצלמות אונליין המשדרות 24/7 את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל - העקב העיטי, החיוויאי, האוח העיטי והנשר.

 

עד כה, נחשפו עשרות מיליוני צופים מ-104 מדינות לחייהם המרתקים של העופות הדורסים, אך גם לקשיים ואתגרים שהם חווים – חמיסת גוזלים ביצים, הרעלות, הפרעות אדם לקינון, התמודדות עם טורפים אחרים, פגעי מזג אוויר ואף שריפות.

 

לצפייה ישירה בקן הנשרים, בקן העקבים ובקן החיוויאים: https://www.birds.org.il/he/cameras

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופות דורסים בשידור חי
הטורף והביצה
צילום: עופות דורסים בשידור חי
מומלצים