שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

הורים הפגינו בתל אביב: "למצוא פתרון לכל הפעוטות"

שגרת הקורונה מגבילה את מספר הפעוטות במעונות היום ל-17, ומשאירה עשרות אלפים בבית. בכיכר הבימה מחו הורים תחת הסיסמה "הילד ה-18". במהלך היום הפגינו מטפלות בבאר שבע, בסכנין ובאום אל פחם

 

 

נמשך מאבק ההורים לפעוטות במעונות היום המפוקחים: בהפגנה שנערכה הערב (יום ב') בכיכר הבימה בתל אביב תחת הסיסמה "הילד ה-18" דרשו כמה עשרות הורים למצוא פתרון שיאפשר לכל הפעוטות מגיל לידה עד 3 לשוב למעונות בהקדם בעקבות הסרת מגבלות הקורונה. ההורים מוחים על כך שהמעונות שבפיקוח משרד העבודה והרווחה חזרו אתמול לפעילות של כ-70% בלבד, בעקבות ההנחיה להקטנתם לעד 17 ילדים בכל אחת משלוש קבוצות הגיל, ועשרות אלפי פעוטות עד גיל שלוש נותרו ללא מסגרת חינוכית.

 

המפגינים קראו בין היתר "אופיר, אופיר, את הילדים מפקיר", בהתייחסותם לשר העבודה והרווחה אופיר אקוניס. נועה גדות מתל אביב אמרה כי: "אנחנו פה להפגין כדי שהילד ה-18 יחזור לרשת הביטחון שלו, לגן שלו ולחברים שלו. לא יכול להיות שבמדינה מתוקנת יש כזאת אפליה נוראית וחוסר שוויון זכויות בגיל הרך. אנחנו דורשים פתרונות ומהר".

 

הפגנת ההורים, אחר הצהריים בתל אביב:

הפגנת הורים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הפגנת הורים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הפגנת הורים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

מחאת המטפלות, הבוקר:

הפגנה של מטפלות בבאר שבע (צילום:
הפגנה בבאר שבע(צילום: "כוח לעובדים")

הפגנה של מטפלות בסכנין (צילום: שושן אצמן)
מחאת מטפלות בסכנין(צילום: שושן אצמן)

הפגנה של מטפלות אום אל פאחם (צילום: עמי וטורי)
הפגנת מטפלות אום אל פחם(צילום: עמי וטורי)

במכתב התראה לפני עתירה לבג"ץ, שנשלח היום באמצעות עו"ד אוהד רוזן לשר העבודה והרווחה אופיר אקוניס, למנכ"ל המשרד אביגדור קפלן ולראשי מעונות היום המפוקחים (ויצו, נעמת, אמונה, נשי חירות, החברה למתנ"סים ועוד), דורשים ההורים להשיב את הפעילות באופן שוויוני.

 

"להרחקת פעוטות אלה מהמסגרות החינוכיות והחברתיות שלהם ומחבריהם לכיתה עלולה להיות השפעה שלילית ארוכת טווח על התפתחותם", נכתב. "ההסדר המתואר הוא הסדר מפלה, שפוגע בזכויות יסוד מוגנות של הפעוטות והוריהם, באופן שאינו סביר ואינו מידתי. ההסדר המתואר פוגע פגיעה קשה, חמורה ובלתי מוצדקת בזכות לחינוך, לחופש עיסוק ולשוויון".

 

התיעדוף של הפעוטות בקבלה למעון נעשה על פי קריטריונים שקבע משרד העבודה והרווחה - משפחות המוכרות לרווחה, נשים יחידניות והכנסה לנפש. ההורים מציינים במכתב כי "כל 'חטאם' של הפעוטות, הוא כי הוריהם, כביכול, אינם עונים לקריטריונים כלשהם, שאין בינם לבין הפעוטות כל קשר, ושכשלעצמם מבוססים על נתונים שגויים ובלתי מעודכנים. בשל קריטריונים אלה, נגזר על הפעוטות להמשיך להתבצר מבודדים בבתיהם, בעוד חבריהם ישובו לחיי שגרה. מדובר בתוצאה קשה, שהדעת אינה סובלת והלב מתקומם כנגדה".

 

ההורים מוסיפים כי "האלטרנטיבה של ביצוע רוטציה בין כל הפעוטות, כפי שמבוצעת בגני הילדים, היא הסבירה והראויה יותר, שפוגעת פחות בזכויות היסוד".

 

 

משרד העבודה והרווחה איפשר "מסלול ירוק" על מנת לאשר במהירות חללים נוספים עבור הורים שילדיהם לא נכללו בתפוסה המרבית של המעונות, העומדת על 51 ילדים. לפי מסלול זה ניתן לקבל אישור מיידי להפעלת מסגרות נוספות בחללים, לאחר שהתקבל אישור של מפקח ביטחון ובטיחות מקומי. ארגונים כמו החברה למתנ"סים בישראל, שבמרכזיה הקהילתיים ישנם אולמות וחדרים רבים, הצליחו לסייע למרבית ההורים שלא קיבלו מענה במסגרת המעון הודות למתווה זה.

 

מנהלת מעון "התחלה חכמה" של החברה למתנ"סים במגדל העמק, סיגל בוגרצנר, סיפרה ש"ההורים שילדיהם לא נכנסו למעון היו מאוד מתוסכלים וכעסו, אבל הצלחנו לאתר חלל פיזי העונה על צרכי ילדים בגיל הרך באישור יועץ בטיחות ותוך חצי שעה כבר קיבלנו אישור להפעלה ממשרד העבודה והרווחה. היה מרגש לראות את הילדים חוזרים ואת הוריהם רגועים".

 

ארגון א.מ.א (איחוד מעונות ארצי) הודיע על חזרה לפעילות של מעונות היום שהוא מאגד. מדובר בכ-700 מסגרות ברחבי הארץ, שהינן מעונות מפוקחים פרטיים, שבהן מתחנכים כ-50 אלף ילדים עד גיל שלוש ו-10,000 מטפלות ואנשי צוות.

 

מא.מ.א נמסר כי נציגיו קיבלו התחייבות ממנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, לסייע בקבלת הדרישות ממשרד האוצר להשלמת הפיצוי באופן שייתן ביטוי להוצאות הנוספות של שכר דירה ובינוי בתקופת המשבר. ינבוע, ארגון הגג של המעונות המפוקחים הפרטיים בחברה הערבית, הפועל בשיתוף א.מ.א, חוזר גם הוא לפעילות.

 

בבוקר הפגינו מאות מטפלות במשפחתונים מפוקחים, המאוגדות בכוח לעובדים, בבאר שבע, אשקלון, סכנין, אום אל פחם ועוספיה. המטפלות מחו על המתווה לחזרת המשפחתונים לפעילות ועל כך שלא הגיעו להסדר בנוגע לפיצוי כספי על התקופה שבה היו סגורים. 4,000 המטפלות המחנכות בביתן כ-20 אלף ילדים שובתות ולא החזירו אתמול את המשפחתונים לפעילות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחאת ההורים, אחר הצהריים בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים