שתף קטע נבחר

מכתב אזהרה לח"כים תומכי הסיפוח: "תהיו אחראיים אישית לפשעים בינלאומיים"

לפני ביקורו של מזכיר המדינה האמריקני פומפאו בישראל, שיגר ארגון "לוחמים לשלום" מכתב לכלל חברי הכנסת והשרים: "כל אצבע שתונף בעד סיפוח בלתי חוקי של השטחים למדינת ישראל עלולה לגרור אחריה הליכים אישיים בדין הבינלאומי"

Prime Minister Benjamin Netanyahu and his entourage visiting the Jordan Valley  ()
נתניהו בנטיעת עץ בבקעת הירדן

פרסום ראשון: ערב ביקורו של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בישראל, כשברקע האפשרות שישראל תספח שטחים ביהודה ושומרון – קיבלו היום (ג') כלל חברי הכנסת והשרים בישראל מכתב מעורך הדין איתי מק, בשם ארגון "לוחמים לשלום", ובו הם מוזהרים מפני השלכות פליליות אישיות נגדם בדין הבינלאומי אם יתמכו במהלך.

 

"״כידוע", נכתב, "בחלק ממדינות העולם קיימת סמכות שיפוט אוניברסלית וכן אפשרויות אחרות ומגוונות להטלת סנקציות כמו איסור מתן אשרת כניסה, החרמת נכסים אישיים, או איסור עשיית עסקים עם מפירי זכויות אדם והחוק הבין-לאומי. כבר כעת, ישנה רשימה של אישי ציבור ישראלים אשר נמנעים מלבקר במדינות מסוימות בעולם".

 

מכתב עו
המכתב של "לוחמים לשלום"

 

במכתב הומלץ לחברי הכנסת לבדוק מול גורמים מקצועיים את השלכות ההצבעה לנוכח הנושא הרגיש, שסביר שיעורר פולמוס בינלאומי. "מוצע כי טרם תקבל/י החלטה אישית אם להצביע בעד הסיפוח", נאמר, "שתפנה/י לייעוץ משפטי עצמאי בלתי-תלוי כדי לבחון את האמור במכתב התראה זה  וההשלכות עליך". 

 

המכתב מבהיר בפנייה ישירה לכל אחד מחברי הכנסת כי הצבעתו בעד החלת ריבונות חלקית או מלאה "תטיל עליך אחריות אישית לביצוע פשעים חמורים לפי החוק הבינלאומי ולהפרת החלטות מועצת הביטחון של האו"ם - ובהתאם עלולה לגרום להטלת סנקציות אישיות נגדך ברחבי העולם".

 

כמו כן, נאמר כי לארצות הברית אין סמכות חוקית לאשר הפרה של החוק הבינלאומי ,ולכן כותב עו"ד מק כי ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הכנסת בני גנץ "יוצרים מצג שווא שלפיו סיפוח חד-צדדי ייחשב חוקי אם יקבל אישור אישי מטעם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ".

 

מנכ"ל ארגון "לוחמים לשלום" יונתן גר התייחס להחלטה לשלוח את המכתב לחברי הכנסת: "יידעו כל חבר כנסת ושר/ה בממשלת ישראל כי כל אצבע שתונף בעד סיפוח בלתי חוקי של השטחים למדינת ישראל, עלולה לגרור אחריה הליכים אישיים בדין הבינלאומי.

 

"אנו אומרים זאת קודם כל מתוך מקום של דאגה ואחריות, ובניסיון להתריע מפני התהומות שאליהם מנסים טראמפ ונתניהו לדרדר את האזור. החלופה למהלך הזה צריכה להיות יצירת תוכנית מדינית מוסכמת, אחראית וצודקת המבוססת על דיאלוג, כזו שתשים סוף לעשרות שנים של אלימות וסבל, ותציע עתיד של שלום ותקווה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים