שתף קטע נבחר

ישראלית ובעלה הזר תקועים בצרפת: "בגלל שלא נישאנו ברבנות"

טלי מעוז ובעלה, שאינו ישראלי, תכננו לעלות ארצה - אך כשפנו לקבל אישור לעלות לטיסת החילוץ סורבו. לטענת מור, בקונסוליה בפריז אמרו לה שהסיבה היא שהאישור ניתן רק לזר שמרכז חייו בישראל או שהוא נשוי ברבנות. "מריח גזעני"

 

 

טלי מעוז, ישראלית שחיה בצרפת יחד עם בעלה, מספרת כי היא לא יכולה לשוב לארץ כיוון שהרשויות הישראליות מסרבות להעניק לבעלה הזר אישור לטוס לישראל - בגלל שלא נישאו ברבנות.

 

את התשובה קיבלה לטענתה מור מהקונסוליה בפריז, כשביקשה אישור לעלות על טיסת חילוץ שהוציאה אל על. "ניסינו לעלות על טיסת החילוץ ובשביל זה צריך לקבל את אישור הקונסוליה בפריז וזו התשובה שקיבלנו מהקונסוליה".

 

לדבריה, היא סיפקה אישור המראה כי היא ובעלה נשואים, וכי הנישואים האזרחיים שלהם מוכרים בארץ ואף מופיעים בתעודת הזהות שלה. "התשובה שקיבלנו שנכון לעכשיו מי שיכול להיכנס לארץ אם הוא לא ישראלי הוא מי שמרכז חייו בישראל או שהוא נשוי נישואים רבניים", אמרה.

טלי מעוז תקועה בפריז מאחר ובעלה לא יהודי (צילום: באדיבות המשפחה)
תקועים בפריז. ישראל מסרבת להטיס את בעלה הזר לארץ(צילום: באדיבות המשפחה)
 

- כמה זמן אתם תקועים בצרפת?

"תכננו להגיע בסוף השנה האקדמית, זאת אומרת השנה האקדמית הסתיימה ועכשיו אנחנו רוצים להגיע. זה תכנון של חודשים. הבת שלי רשומה לגן בארץ, יש לנו דירה שמחכה לנו, מקום עבודה חדש".

 

- כשפניתם למשרד הפנים איזו תשובה קיבלתם?

"משרד הפנים מתעלם מהנתון המוזר הזה של הנישואים הרבניים, וחוזר כל הזמן להדגיש שמרכז חיינו לא בארץ. למרות שאנחנו יודעים שיש הזדמנות לבני זוג של ישראלים להגיע לישראל".

טלי מעוז תקועה בפריז מאחר ובעלה לא יהודי (צילום: באדיבות המשפחה)
"זה מריח גזעני". טלי ובעלה הזר (צילום: באדיבות המשפחה)
  

- נשמע קצת תמוהה שבגלל הסעיף הזה של נישואים ברבנות לא מאפשרים לכם להגיע לכאן ועוד בתקופה כזו.

"אני יכולה להגיד שזה מריח לא טוב, זה מריח גזעני".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "לפני כחודשיים החליט שר הפנים בהמלצת משרד הבריאות לסגור את הגבולות לזרים כפי שעשו מדינות רבות במסגרת ההתמודדות עם נגיף הקורונה. עם זאת הוחלט לקבוע קריטריונים למקרים חריגים בהם זרים שמרכז חייהם בישראל יוכלו להגיש בקשה בקונסוליה במקום שהותם בבקשה להגיע לישראל".

טלי מעוז תקועה בפריז מאחר ובעלה לא יהודי (צילום: באדיבות המשפחה)
(צילום: באדיבות המשפחה)
 

בעקבות המקרה פנתה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) לשר החוץ ישראל כץ, ודרשה לבטל את החובה-לכאורה של הצגת תעודת נישואים ברבנות על מנת לקבל אישור להטסה ארצה של בני זוג זרים של ישראלים.

 

"מפניה שהגיעה ללשכתי עולה כי משרד החוץ קבע הנחיות חדשות להטסת בני זוג זרים של אזרחים ישראלים לישראל, לפיהן יש להציג תעודת נישואין רבנית או לחילופין להוכיח 180 יום בארץ בשנה האחרונה", כתבה זנדברג במכתב ששלחה לכץ. "משפחות רבות שמרכז חייהם לא היה בישראל בשנה האחרונה מבקשות להגיע ארצה, כאשר האופן שבו בחרו להינשא לא צריך לפגוע באפשרותם לעשות כן, גם לא בזמן משבר הקורונה".

 

"משרד החוץ פוגע בזכויותיהם של אזרחים רבים להגיע ארצה בהתניינת אישור הבקשה בתעודת נישואין רבנית, ולא יעלה על הדעת שמשפחות ישראליות יסורבו מהגעה ארצה בטיסות החילוץ מאחר והדין הדתי לא מאפשר את נישואיהם, או מאחר ובחרו להתחתן בדרך אחרת. אני פונה אליך בדרישה להסיר את חובת ההצגה של תעודת נישואין רבנית כחלק מהתנאים שמציב משרד החוץ להטסה של בני זוג זרים של אזרחים ישראלים, ולתקן את ההנחיות בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
טל מעוז ובן הזוג
צילום: באדיבות המשפחה
מומלצים