שתף קטע נבחר

אוקראינה: המשטרה דרשה את רשימת כל היהודים - "כמו ב-1941"

קצין משטרה בכיר ביקש מהקהילה היהודית בקולומיאה להעביר לו את רשימת כל יהודי העיר והסטודנטים היהודים באוניברסיטאות - כולל שמות, כתובות ומספרי טלפון נייד. העילה: "חקירת פשע מאורגן". שגריר ישראל באוקראינה הגיש מחאה חריפה, גם בסנאט האמריקאי גינו את המעשה ודרשו חקירה

סערה בקהילה היהודית באוקראינה: פעילים יהודים במדינה מאשימים את המשטרה ב"אנטישמיות גלויה", זאת לאחר שקצין משטרה בכיר ביקש מהקהילה היהודית המקומית לקבל את רשימת כל יהודי העיר קולומיאה שבמערב המדינה – כולל רשימת שמות, כתובות ומספרי טלפון נייד.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

ואם זה מזכיר לכם ימים אפלים, התבקשה הקהילה להעביר גם את רשימת כלל הסטודנטים היהודים הלומדים באוניברסיטאות המקומיות. העילה: מלחמה "בפשע המאורגן". שגריר ישראל באוקראינה הגיש מחאה חריפה, והמשטרה הודיעה שתפתח בחקירה ותתנצל. סנאטורים אמריקאים פרסמו אתמול (יום ג') גינוי - ודרשו מאוקראינה לפתוח בחקירה. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"אנא ספק לנו את המידע הבא בנוגע לקהילה היהודית הדתית של קולומיאה: תקנות הארגון, רשימת חברי הקהילה היהודית בלוויית פרטים, מספרי הטלפון הסלולרי וכתובות", נאמר במכתב שנשלח לראש הקהילה היהודית. על הדרישה חתום מיכאילו בנק, קצין משטרה בכיר ביחידה הארצית המטפלת בפשע המאורגן.

 

ייעתרו לבקשה רק בצו של בית משפט

במכתב לא הוסברה ההתעניינות המיוחדת דווקא ביהודי קולומיאה. המשטרה נימקה את הבקשה החריגה בכך שהמידע נאסף כחלק מהמאבק נגד קבוצות וארגוני פשע מאורגנים ואתניים. הבקשה חוללה סערה בקהילה היהודית המקומית, המונה כמה מאות יהודים. ראש הקהילה, יעקב זאליכר, סירב לספק את המידע ואמר כי ייעתרו לבקשה רק אם יחויבו בצו של בית משפט.

 

  (טוויטר)
הצו שהציגה המשטרה לקהילה המקומית(טוויטר)

 

הפרשה ומסמך הפנייה הרשמי של המשטרה נחשפו ברשת החברתית על ידי יו"ר הוועד היהודי באוקראינה, אדוארד דולינסקי. "בשנת 1941 דרשו הנאצים ועוזריהם במשטרת אוקראינה לספק להם רשימה של כל היהודים", אמר. "זאת חרפה ואנטישמיות בוטה. וזה מסוכן במיוחד כשזה מגיע מרשות לאכיפת החוק שאמורה להילחם בדיוק במה שהיא מפיצה".

.

שגריר ישראל באוקראינה, הרב יואל ליאון, פנה בבהילות לראש משרד הנשיא והעלה בפניו את הפרשה המטרידה. זמן קצר לאחר מכן התקשר אל השגריר הישראלי מפכ"ל המשטרה באוקראינה, שהתנצל ואף גינה את המקרה. הוא הודיע שתיפתח חקירה, וכי גם המשטרה תפרסם הודעת גינוי מסודרת. גם סגן שר החוץ האוקראיני התקשר לשגריר הישראלי, והביע מורת רוח והסתייגות מהמקרה.

 

 

הסנאטורים ג'קי רוזן (דמוקרטים) וג'יימס לנקפורד (רפובליקנים), יושבי ראש כוח המשימה הדו-מפלגתי למאבק באנטישמיות בסנאט, אמרו שהם מאוד "מודאגים מהדיווח שקצין בכיר במשטרה דרש את הרשימה של כל היהודים בעיר קולומיאה כחלק מחקירה על פשע מאורגן.

 

"להכליל את כל הקהילה היהודית זה ביטוי מכוער של אנטישמיות, המזכירה זמנים קודרים כאשר יהודים אירופים אולצו לרשום את הפרטים האישיים שלהם. אנו מפצירים בממשלת אוקראינה לחקור את התקרית הזאת, להעמיד לדין את האחראים ולהיות מחויבת מחדש להצטרף אלינו במאבק באנטישמיות על כל צורותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טוויטר
מכתב הדרישה האוקראיני
טוויטר
מומלצים