שתף קטע נבחר

פומפאו עוקץ את סין, ואומר לנתניהו: ישראל משתפת במידע, לא כמו מדינה שמסתירה מידע

בהצהרה משותפת עם נתניהו בתחילת ביקור הבזק שלו, תקף מזכיר המדינה האמריקני את סין, ולא אמר דבר על תוכנית הסיפוח. הוא הביע תנחומים על מות לוחם גולני: "מזכיר שכולם יודעים שלישראל זכות להגן על עצמה". נתניהו: "מעריך את העובדה שזה ביקורך הראשון בחו"ל זה זמן רב"

 

קורונה, איראן, אבל שום מילה על סיפוח: מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו נחת הבוקר (יום ד') לביקור מדיני קצר מאוד בישראל. לפני פגישתו בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרו השניים הצהרות. ynet העביר את דברי ראש הממשלה ומזכיר המדינה בשידור חי.

 

ראש הממשלה נתניהו הודה לאורחו על כך שהביקור המדיני הראשון שלו מחוץ לארצו זה זמן רב הוא בישראל, ואמר: "יש לנו הרבה נושאים לדבר עליהם. קודם כל מגפת הקורונה שמאתגרת את כל העולם. שתי מדינותנו רוצות לדבר על חיזוק שיתוף הפעולה במאבק במגפה. הדבר השני, יש עוד מגפה באזור שלנו, שזה תוקפנות וטרור איראני ואני רוצה להעביר את הערכתי על העמדה החזקה של הנשיא, שלך ושל הממשל נגד איראן, בכך שנסוגתם מעסקת איראן והמשכתם באמברגו הנשק נגד אירן שלא הפסיק לרגע".

 

"אנו עומדים להקים מחר ממשלת אחדות לאומית, אני חושב שזאת הזדמנות לקדם שלום וביטחון שמבוססים על ההבנות שאליהן הגעתי בביקורי האחרון בארה"ב עם הנשיא טראמפ. אלו אתגרים גדולים ואנו יכולים לעשות אותם כי יש לנו ברית חזקה שצומחת וצומחת. היא מעולם לא הייתה חזקה יותר".

  (צילום: קובי גדעון / לע
נתניהו ופומפאו(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

  (צילום: קובי גדעון / לע
(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

מזכיר המדינה האמריקני הביע בתחילת דבריו תנחומים למשפחת לוחם גולני עמית בן יגאל שנהרג אתמול במהלך פעילות מבצעית בכפר הפלסטיני יעבד בשומרון. "זה מזכיר לכולנו שאנשים בכל האזור יודעים שלישראל יש זכות להגן על עצמה וארה"ב תתמוך בכם", אמר פומפאו.

 

הוא הוסיף: "מאז העברת השגרירות הידידות שלנו גברה. אני רוצה להודות לך שעזרת לזה לקרות, זה חשוב לאזור ולדמוקרטיה. אני אוהב להגיע לכאן כאדם מאמין. לראות את חומות העיר העתיקה - זה מזכיר לי את האופי ההיסטורי של המקום. נדבר על האתגרים שהעולם מתמודד - הקורונה. אתם משתפים מידע לא כמו מדינה אחרת שנדון עליה (התכוון לסין. א"א) שלא משתפת פעולה אלא מסתירה מידע".

 

נתניהו צחק ואמר: "הדבר החשוב ביותר זה להפיק את המידע ואז לשתף אותו". פומפאו הגיב: "נכון, דמוקרטיות עושות את שני הדברים בצורה טובה מאוד".

 

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו נוחת בישראל (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית)
פומפאו עם נחיתתו בישראל(צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית)

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו נוחת בישראל (צילום: זיו סוקולוב, שגרירות ארצות הברית)
(צילום: זיו סוקולוב, שגרירות ארצות הברית)

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו נוחת בישראל (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית)
(צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית)

מזכיר המדינה ציין כי ישוחח עם ראש הממשלה בנוגע ל"חזון השלום שאותו הציג הנשיא טראמפ", אולם נמנע מלהזכיר את תוכנית הסיפוח בבקעת הירדן וביהודה ושומרון. פומפאו אמר: "דיברת בצדק על איראן. הקמפיין שאנו מנהלים נגד איראן קוצר פירות. גם עכשיו במגפה איראן משתמשת במשאבים של הממשל להפיץ טרור. זה אומר הרבה על האופי של מנהיגי המדינה הזאת".

 

לביקור הקצרצר שאמור להימשך שמונה שעות בלבד יש חשיבות גדולה בכל הנוגע לגיבוש המדיניות הישראלים בנושאים בוערים ובכללם האיום האיראני ושיתוף הפעולה עם ארה"ב בכל הנוגע להתמודדות עם נגיף הקורונה. פומפאו, שייוועד בהמשך גם עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, אמר: "אני מצפה לפגישה זאת למרות ביקורי הקצר כאן".

 

מזכיר המדינה, שעטה מסכה עם הגעתו, יצא מיד לאחר הנחיתה לירושלים לפגישה עם ראש הממשלה נתניהו במעונו בבלפור. בפגישה עם נתניהו השתתף גם ראש המוסד יוסי כהן, שנועד עם פומפאו ביחידות גם לאחר מכן. השניים מיודדים מאוד עוד מהימים שבהם פומפאו היה ראש ה-CIA. גם שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר נכח בפגישות.

 

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה תקף את מזכיר המדינה האמריקני: "פומפאו הגיע לכאן כדי להוביל אותנו בדרך שרק תוביל לעוד כאב ושכול לשני העמים. תוכנית האפרטהייד של טראמפ תיכשל והעם הפלסטיני עוד יזכה לממש את זכותו להגדרה עצמית לצד מדינת ישראל. קורונה עכשיו, היה עדיף שיישאר בבית".

 

ארה"ב מול סין - וישראל באמצע

ברקע דבריו של פומפאו על סין מבלי לציין את שמה, יוזכר כי בתחילת החודש דווח על גורמים בממשל טראמפ שביקשו מישראל הבהרות בנוגע להשתתפות חברה בשליטה סינית במכרז להקמת מתקן התפלת מים בפלמחים.

 

הפעילות הכלכלית המוגברת של סין בתחום התשתיות בישראל בשנים האחרונות, מלווה בלא מעט חששות מפני התערבות יתר ושליטה גדולה מדי - שניתנות למעצמה בכל הקשור למתקנים אסטרטגיים מקומיים. בין היתר, חברות סיניות זכו במכרז לחפירת הרכבת הקלה בתל אביב, חברה סינית רכשה את תנובה ובמעצמה מהמזרח רוצים לקחת חלק בפרויקטים נוספים בתחום התשתיות כגון נמל ים, רכבות ועוד.

 

האצת היחסים הכלכליים בין ישראל לסין בשנים האחרונות יוצרת בעיה מול ארה"ב, שלא מרוצה מהחדירה הגוברת של סין לשוק הישראלי. לארה"ב יחסים מתוחים מאוד עם סין, והיא לוחצת על ישראל לרסן את הפעילות הסינית באמצעות רגולציה. הנושא נדון מספר פעמים בקבינט המדיני-ביטחוני, וכיום מתגבש מנגנון פיקוח שטרם סוכם. בין היתר, ישראל מנעה מסין לרכוש חברות ביטוח ופנסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון / לע"מ
נתניהו ופומפאו
צילום: קובי גדעון / לע"מ
מומלצים