שתף קטע נבחר

חיים כהן הגיש לגרוטו וסדצקי את מתווה המסעדות: "אל תהרגו אותנו"

בפגישה במסעדה שלו בת"א, הראה השף כיצד לדבריו אפשר יהיה לשמור על ההנחיות. "לדעתי הם הבינו את המצוקה", אמר. גרוטו: "התרשמתי, אבל צריך לראות שהמתווה נותן מענה גם למסעדות קטנות"

 

 

 

חודשיים פחות יום מהפעם האחרונה שבה התכנסו יותר מעשרה אנשים במסעדת "יפו-תל אביב" של השף חיים כהן, נערך בה אמש (יום ה') כינוס אנשים רב יחסית. המטרה הייתה אחת - להראות לבכירי משרד הבריאות כיצד אפשר יהיה להחזיר מסעדות לפעילות בשגרת הקורונה.

 

זו הייתה פגישה קריטית לענף המסעדנות, שבה ביקשו המסעדנים לקדם את פתיחת הענף מחדש. חיים כהן ושי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, הציגו בה למשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו ולראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי את המתווה המדויק להחזרת הפעילות.

 

איתמר גרוטו וסיגל סדצקי עם חיים כהן ביפו תל אביב (צילום: טל שחר)
איתמר גרוטו וסיגל סדצקי עם חיים כהן ב"יפו תל אביב"(צילום: טל שחר)

 

מוקדם יותר השבוע המליץ משרד הכלכלה להקדים את הפעלת המסעדות ובתי הקפה ל-20 במאי, אם כי כעת ברור שתאריך היעד ישתנה וכעת הוא 31 במאי. כך עלה מנייר עמדה שהכין משרד הכלכלה וגובש בשיתוף המסעדנים, לקראת הדיון שיתקיים בנושא ביום רביעי הקרוב בין משרד הכלכלה והתעשייה למשרד הבריאות.

 

איתמר גרוטו וסיגל סדצקי עם חיים כהן ביפו תל אביב (צילום: טל שחר)
היעד החדש לפתיחת המסעדות - 31 במאי (צילום: טל שחר)

איתמר גרוטו וסיגל סדצקי עם חיים כהן ביפו תל אביב (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

 

בשיחה בין הארבעה אמר חיים כהן לנציגי משרד הבריאות כי כך ענף המסעדנות לא יוכל להמשיך: "עוד סגירה אחת תהרוג אותנו. אני לא מדבר עליי, אלא על אנשים צעירים יותר. יש פה עם צעיר של יזמים שמסתער על היזמות ואנחנו לא יודעים מה יהיה. אנחנו נעשה הכל בכדי שחס וחלילה לא תהיה פה הידבקות כי כלכלית לא נחזיק".

 

כהן וברמן הציגו בפני בכירי משרד הבריאות כיצד מסעדה בסדר גודל כזה יכולה לפעול - החל מהמרחק בין שולחנות הסועדים ועד למרחק בין כל זוג יושבים על הבר. כהן שיתף עד כמה הוא מתגעגע למסעדה ואמר: "אני יודע שאין פתרון שנכון לעוד חודש. זה אירוע מתגלגל, זה ישתנה, אבל אנחנו צריכים את אות הפתיחה".

 

גרוטו שאל מנגד איך במקומות יותר קטנים יתאפשר לקיים את המתווה. ברמן ענה: "הכנו את המתווה עם עיריית תל אביב ונשתמש במרחב הציבורי. יש נכונות של העירייה לתת שטחים ציבוריים ובעקבות ההיענות של עיריית תל אביב עוד עיריות נענות".

 

איתמר גרוטו וסיגל סדצקי עם חיים כהן ביפו תל אביב (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

איתמר גרוטו וסיגל סדצקי עם חיים כהן ביפו תל אביב (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

 

על פי המתווה שהציעו המסעדנים כבר בשבוע שעבר, העסקים יוכלו להיפתח ב-15 במאי, תוך שמירה על המלצות משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי. התוכנית כוללת פתיחת עסקים בתפוסה של 70 עד 100 אחוזים, ועיריית ת"א תאפשר לעסקים להשתמש בשטחים ציבוריים יותר נרחבים, כפי שהבטיחו למסעדנים גם הקניונים.

 

בשיחות המקדימות לפגישה הוחלט על נתינת "תו סגול" ייעודי הכולל 30 הנחיות מחייבות, המאפשרות שמירה על בריאות העובדים והלקוחות. בין ההוראות ניתן למצוא שטיפת כלים במדיח בטמפרטורה של 70 מעלות. אם מדובר בשטיפה ידנית, הכלים יושרו קודם בחומר חיטוי ולאחר מכן תתבצע שטיפה במים חמים וסבון. לגבי פחי האשפה במטבח - הם לא יעלו על 75% תכולה. לגבי המרחק בין השולחנות - הוא יחושב לפי מטר אחד בין שולחן לשולחן, או מרחק של 40 ס"מ בין גב כיסא אחד לגב כיסא בשולחן שמאחוריו.

 

במסמך הוצע נוהל להחלפת מדי העובדים עם תחילת העבודה, חיטוי שולחנות וכיסאות בעת תחלופת הסועדים, וכן דרישה כי עריכת השולחן תתבצע רק לאחר שהסועדים מתיישבים. עוד הוצע כי במשמרות יש לשבץ, ככל האפשר, את אותה קבוצת עובדים יחד באותה משמרת. כלל העובדים יידרשו לעטות מסכה. על פי ההצעה ימונה ממונה לענייני קורונה בכל מסעדה, שידאג לשמירת הכללים ויוודא שיתבצע חיטוי למשטחים פעמיים ביום ופעם נוספת בסיום הפעילות. המשטחים כוללים בין היתר: ידיות, דלתות, מעקים, דלפק, מחיצה, מתגים ולחצני מעלית. על המסעדות ובתי הקפה להציב מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים ולוודא כי בדלפק העסק ישנה מחיצה למניעת העברת רסס בין שולחנות.

 

 

 

גרוטו אמר בסיום הסיור כי התרשם ממה שראה: "באנו לראות את הדברים בעיניים מקרוב. אנחנו רואים שהמתווה די דומה למתווים אחרים בעולם. אנחנו רוצים שהוא ייתן מענה לעסקים ומסעדות קטנות וזה מה שביקשנו. אחת הבעיות זה שאי אפשר להיות עם מסכה כשאוכלים. צריך להיות פה יותר זהירים. ישבנו עם משרד הכלכלה ונתאים את המודל. אני שמח שאנחנו לא רואים עדיין עלייה בקצב התחלואה, אבל אנחנו צריכים להיות עם האצבע על הדופק".

 

חיים כהן אמר ל-ynet בסיום הסיור כי הוא אופטימי: "הייתה להם מסכה אז זה פוקר פייס, אבל אני חושב שהם מבינים את המצוקה וטוב שהם באו כי אין טוב ממראה עיניים. לא יהיה מנוס, חייבים להתחיל. לא יכול להיות שהמסעדות סגורות כשהקניונים פתוחים וכשהים פתוח. זה יהיה ביזיון להם שבמקום שהם יתנו הוראה לפתוח אנשים יפתחו. לפתוח מסעדה צריך אומץ ואולי גם לפתוח אחרי קורונה צריך אומץ".

 

לדבריו, "העולם היום מתחלק לשניים - לעולם של הפקידים, שם המשכורת והפנסיה נכנסות בזמן, ולעולם של העצמאיים שכולל גם צעירים. זה לא באשמת אף אחד, אבל לא יכול להיות שנישאר מאחור. כל יום אני מפחד, אבל אנחנו לא מונעים מפחד. אז נישאר סגורים עד שיהיה חיסון?".

 

מוקדם יותר אתמול הסתיימה בפיצוץ הישיבה השנייה בין משרד הבריאות לבין משרד הכלכלה, שעסקה באפשרות של הקדמת פתיחת המסעדות מ-31 במאי ל-20 בחודש. בדיון המשיך שר הכלכלה אלי כהן לדרוש את הקדמת פתיחת המסעדות בנימוק שנתוני התחלואה טובים. ואולם, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התנגד להקדמת פתיחת המסעדות לשבוע הבא במקביל לחזרה של בתי הספר, ואמר שזה "יותר מדי". כהן לחץ על הקדמה אך בר סימן טוב התבצר בעמדתו, אמר שצריך להמתין עוד פרק זמן והדיון הסתיים ללא הסכמה.

 

בינתיים סוכם כי הממשלה תקבע קודם כל "תו סגול" למסעדות, ורק אחר כך תקבע את מועד הפתיחה. אחת הדרישות מהמסעדות תהיה לבצע רישום של כל הלקוחות ולאפשר פתיחת מסעדות בפורמט של משפחה גרעינית אחת או לכל היותר שתיים ביחד, או של קבוצת אנשים שעובדים ביחד.

 

בדיון קודם דווקא המשנה למנכ"ל גרוטו תמך בעמדתו של השר כהן להקדים את פתיחת המסעדות ל-20 בחודש. פרופ' סדצקי, שאף היא כאמור השתתפה בפגישה במסעדה עם חיים כהן, הביעה התנגדות להקדמה ואמרה שצריך להיצמד ללוח הזמנים שנקבע. השר כהן אמר בתגובה: "אם נתוני התחלואה לא היו מספיק טובים אז למה את רוצה להשאיר על ה-31 במאי ולא לדחות?".


פורסם לראשונה 15/05/2020 00:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
הכינוס ב"יפו-תל אביב"
צילום: טל שחר
מומלצים