שתף קטע נבחר

התיק התכווץ: רפי פרץ נשאר בלי "מיזמים לאומיים"

רפי פרץ חתם על הסכם עם הליכוד ובהודעה המשותפת נאמר שיהיה "שר ירושלים, מורשת ומיזמים לאומיים". אבל בהסכם הקואליציוני לא מופיעים המיזמים, וגורמים פוליטיים אומרים שפרץ ייאלץ להסתפק במה שקיבל. בבית היהודי הופתעו לגלות שהחטיבה להתיישבות לא תעבור לאחריותם

השר רפי פרץ חתם בלילה עם הסכם קואליציוני עם הליכוד, ובהודעה המשותפת פורסם שיכהן כ"שר ירושלים, מורשת ומיזמים לאומיים בממשלת האחדות". הבוקר, כשפורסם ההסכם שנחתם בין הצדדים, התגלה שהמיזמים הלאומיים לא הועברו לאחריותו.

 

במקביל, בבית היהודי מתחו ביקורת על כך שבניגוד לסיכומים הראשוניים, החטיבה להתיישבות לא הועברה לאחריות פרץ.

 

לקריאת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי - לחצו כאן

רפי פרץ  (צילום: לע
רפי פרץ. לאן נעלמו המיזמים הלאומיים והחטיבה להתיישבות?(צילום: לע"מ)

באמצע הלילה יצאה הודעה משותפת לליכוד ולבית היהודי שלפיה פרץ יהיה שר ל"מיזמים לאומיים" בנוסף למשרד ירושלים ומורשת. אלא שההסכם הקואליציוני לא מפרט דבר על כך שפרץ יקבל לידיו תחומי אחריות נוספים מעבר למשרד המדובר.

 

גורמים פוליטיים אישרו שפרץ אכן לא יקבל לידיו אחריות על פרויקטים, כפי שדובר איתו תחילה, ויסתפק במשרד שנמסר לו.

 

אבל לא מדובר בפער היחיד בין השיחות שהתקיימו עם רפי פרץ לבין ההסכם שנחתם בפועל. בבית היהודי, מפלגתו של פרץ, נשמעה ביקורת לאחר שהחטיבה להתיישבות נעדרה מההסכם, למרות שבשיחות הראשונות הובטח שהיא תעבור להיות באחריות פרץ.

 

בסביבתו של פרץ אמרו שאפשר היה לבחור בין סגן שר הביטחון, שממונה גם על החטיבה להתיישבות, לבין שר ירושלים ומורשת והוא בחר באפשרות השנייה. בנוגע למיזמים הלאומיים, שהופיעו בהודעה איך נעדרו מההסכם עצמו, נאמר כי הנושא נבדק משפטית והוחלט שלא להכניס אותו להסכם.

 

בהסכם שנחתם נאמר כי סיעת הבית היהודי תתמזג "מיזוג טכני" עם סיעת הליכוד וכי פעילות מערכת החינוך הממלכתית-דתית ותקצובה יוסדרו בבסיס תקציב המדינה.

ההסכם כולו כפוף לאישור מוסדות מפלגת הבית היהודי.

Лидеры блока Ямина ()
פרץ עם ראשי ימינה. "מהטריבונה רק מרעישים"

בתוך כך, פרץ פרסם בצהריים פוסט שבו הסביר מדוע החליט להיפרד מימינה ולהיכנס לממשלה. "מוסדות הציונות הדתית עומדים בסכנה, פרויקטים רבים של שליחות ותרומה נמצאים בספק, תוכניות חינוכיות עלולות להיעמר, ישיבות, אולפנות, מדרשות ומכינות הולכים לעתיד כלכלי לוט בערפל. עתיד שישפיע על כל אחד ואחת מאיתנו".

 

הוא הוסיף: "קמה ממשלת אחדות בישראל, ממשלה שרוב עם ישראל משתתף בה, ולא ייתכן שהציונות הדתית לא תיקח בה חלק. לא ייתכן שבתקופה כה קריטית לעתידנו לא יהיה נציג לציונות הדתית הפוליטית בממשלה. לא ייתכן שהציונות הדתית לא תיקח חלק בממשלה שתחיל ריבונות ביהודה ושומרון. אם לא נהיה ליד העט שמסמנת ונוודא שהאינטרסים שלנו נשמרים, אף אחד לא יעשה זאת עבורנו. מהטריבונה רק מרעישים, ליד השולחן משפיעים".

 

פרץ אמר כי שילם מחיר כבד מאוד לאיחוד שלוש המפלגות יחד ברשימת ימינה וכי "כוחנו הפוליטי ירד, ובהתאם לכך קיבלנו הצעות. בימים האחרונים עשיתי מאמצים רבים כדי שימינה תיכנס בכל זאת לממשלה... קיבלתי החלטות קשות בחיי, הרבה כאלו. חלק נכבד מההחלטות פגעו בי אישית, אך בכל החלטה תמיד עמדו לנגד עיני טובת עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים