שתף קטע נבחר

חלוקת התיקים לקראת סיום: גלנט לחינוך, שטייניץ זומן שוב

רה"מ החליט כי גלנט ימונה לשר החינוך ויכהן גם בקבינט, והודיע לשר האנרגיה הנוכחי כי לא ימשיך בתפקידו - אך בעקבות הביקורת שוקל זאת מחדש. אלקין יהיה השר להשכלה גבוהה ומשאבי המים. סער, כצפוי, לא קיבל תפקיד שר. גמליאל קיבלה את המשרד להגנת הסביבה, אלי כהן את תיק המודיעין

Биньямин Нетаниягу. Фото: Йоав Дудкевич ()
בנימין נתניהו

דריכות במערכת הפוליטית לקראת השבעת הממשלה המנופחת בתולדות ישראל ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (ראשון) כי החליט למנות את יואב גלנט לתפקיד שר החינוך, וכן לחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. לאחר מכן הודיע על מינויו של זאב אלקין לשר להשכלה גבוהה ומשאבי המים. נתניהו התכוון לסיים את חלוקת התיקים בליכוד עוד במהלך הלילה, כדי להגיע למצב שהשבעת הכנסת תתקיים בכל זאת במועד החדש שנקבע, אך גלש אל תוך הבוקר ותיק האנרגיה עדיין לא סוכם.

 

כמו כן נתניהו הבהיר אמש לשר יובל שטייניץ כי לא יוכל להמשיך לכהן בתפקידו כשר האנרגיה - אך בעקבות הביקורת שוקל זאת מחדש וזימן את שטייניץ שוב לשיחה. לשטייניץ הוצע בתחילה תפקיד השר להשכלה גבוהה, תקציב של 11 מיליארד שקל, חברות בקבינט ואחריות על נושאים בטחוניים רגישים - אך הוא סירב.

יואב גלנט באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
שר החינוך הבא. יואב גלנט(צילום: אבי מועלם)

על מינויו של גלנט אמר נתניהו: "השר גלנט פעל רבות למען ביטחון ישראל בתפקידיו השונים בצה"ל, וכיום כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. כמו כן, חיזק וקידם רבות את נושא הדיור בישראל בתפקידו כשר הבינוי והשיכון, ופעל רבות לעידוד העלייה לארץ בתפקידו כשר העלייה והקליטה". גלנט מסר: "אני מודה לראש הממשלה על האמון ועל ההזדמנות ומקבל על עצמי את תפקיד שר החינוך של מדינת ישראל, מתוך הבנת האחריות והחשיבות של העיסוק בעתיד ילדינו. חינוך לערכים והקניית השכלה ראויה לדור הצעיר בישראל הם ההשקעה הטובה והחשובה ביותר בעתיד מדינת ישראל".

 

נתניהו מסר הבוקר כי אלקין יכהן כשר להשכלה גבוהה ולמשאבי המים, וכי במחצית השנייה של הכהונה ייכנס לנעליה של מירי רגב במשרד התחבורה. הוא גם יהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. בתור השר להשכלה גבוהה הוא יהיה ממונה על המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת), ועל כמה אגפים במשרד החינוך. האחריות על משאבי המים תילקח ממשרד האנרגיה.

 

לצד זאת, נתניהו מינה הלילה את גילה גמליאל לשרה להגנת הסביבה. נתניהו אמר כי "לגילה ניסיון רב, ואני שמח שתמשיך להיות שותפה בממשלה ולאתגרים שעומדים לפנינו". גמליאל הודתה לנתניהו ומסרה כי "עלינו לקדם תהליכים שיובילו לשגשוג ואיכות חיים טובה יותר. משבר האקלים הוא אחד הנושאים החשובים ביותר לאנושות, ועלינו לשים אותו בראש סדר העדיפויות".

  ()

נסיעת הבכורה ברכבת החשמלית מירושלים לתחנת תל אביב-סבידור בהשתתפות שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (צילום: שלו שלום)
"בכירי הליכוד זוחלים למשרדים פיקטיביים". סמוטריץ'(צילום: שלו שלום)
  

יריבו של נתניהו בתוך הליכוד גדעון סער יישאר כצפוי מחוץ לממשלה - למרות שהוא ממוקם חמישי ברשימת הליכוד. לאחר שנפגש הלילה עם נתניהו הוא כתב הבוקר בטוויטר: "זאת זכות גדולה לשרת את עם ישראל ומדינת ישראל כחבר כנסת". בהמשך הוא כתב: "ההצעה היחידה לה סרבתי בנימוס היא לכהן כשגריר באו"ם ובוושינגטון, וזאת עוד במוצ"ש 9 במאי". מהציוץ השני משתמע כי בפגישתם הלילה לא הציע לו נתניהו אף תפקיד.

 

בנוסף, מסתמן כי גם צחי הנגבי יישאר מחוץ לממשלה. לציפי חוטובולי הוצע להיות השרה לענייני התיישבות - תיק חדש שהומצא עבורה. נתניהו נפגש הלילה גם עם אבי דיכטר, יואב גלנט וניר ברקת.

 

לנתניהו נותרו מעט מאוד תפקידים ובאופן יחסי הרבה דורשים, כאשר ביום חמישי איים ח"כ אבי דיכטר כי אם לא ישודרג לשר יחרים את ישיבת המליאה ואת ההצבעה, ובסביבת נתניהו מנסים למצוא לו פתרון. גם הנגבי איים ביום חמישי כי לא יתייצב להצבעה משום שלא זומן לשיחה.

 

 

 

 

50 ()
יובל שטייניץ

כעת התיק היחיד שעוד נותר לנתניהו באופן רשמי פנוי לחלוקה הוא תיק האנרגיה - שממנו פוצלה הסמכות על תחום המים. עם זאת, כפי שנעשה עם התיק שנמסר לאורלי לוי-אבקסיס, ייתכן שייווצרו יש מאין משרדים נוספים כדי לספק את כולם. שר התחבורה היוצא, בצלאל סמוטריץ' מימינה, התייחס לכך הלילה בטוויטר ואמר: "מודה לקב"ה שאנחנו לא חלק מהביזיון הזה".

 

לדברי סמוטריץ', שמפלגתו בחרה ללכת לאופוזיציה, "אני רואה את סאגת הזחילות, ההשפלות והבגידות בבלפור, את ההפקרות, את חוסר המקצועיות והענייניות של המינויים ואת ההמצאות של תיקי שקר לענייני כלום ושום דבר - כולל החוצפה של גנץ להקים משרד ראש ממשלה חלופי ולשדוד את קופת המדינה בעשרות מיליונים. בדיוק מזה ברחנו. דרשנו שותפות אמיתית ויכולת עשייה בתפקידים אמיתיים ולא בתפקידי כבוד ושררה מזוייפים. מעניין מה מרגישים בכירי הליכוד שהקריאו את דפי המסרים של בלפור נגדנו על כיסאולוגיה, וזוחלים עכשיו להתחנן על נפשם ללשכה, נהג ויועצים באיזה משרד פיקטיבי ומיותר".

שר הכלכלה אלי כהן (צילום: שאול גולן)
מונה לשר המודיעין. אלי כהן(צילום: שאול גולן)

מוקדם יותר אתמול הודיע נתניהו על מינויו של אלי כהן לשר המודיעין. "אני שמח לבשר כי החלטתי למנות את השר אלי כהן לתפקיד שר המודיעין", אמר נתניהו. "בתפקידו כשר הכלכלה, השר כהן פעל רבות להצלחה ולשגשוג הכלכלה בישראל ועתיד להיות שותף מרכזי בממשלה שתוקם. למדינת ישראל אתגרים ביטחוניים רבים ואני סמוך ובטוח כי יחד נמשיך לפעול לביצור חוסנה וביטחונה". כהן מסר: "מודה לנתניהו על האמון שנתן בי. מערך המודיעין הישראלי הוא בעל שם בינלאומי ובעל חשיבות עצומה לביטחון המדינה".

 

הוועדה המסדרת החליטה כי ההשבעה תתקיים ב-13:00, אולם לנוכח הגשת מכתב ההתפטרות של יו"ר הכנסת הנוכחי בני גנץ ביום שישי ב-15:00 - ההשבעה תתקיים לאחר מכן. בפתח הדיון יישמעו נאומים של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה המיועד בני גנץ, וכן ינאמו גם ראשי מפלגות האופוזיציה.

Ави Дихтер. Фото: Ави Муалем ()
אבי דיכטר

  (צילום: אלכס קולומויסקי)
צחי הנגבי(צילום: אלכס קולומויסקי)

ניר ברקת (צילום: אבי מועלם )
ניר ברקת(צילום: אבי מועלם )

גדעון סער  (צילום: אבי מועלם)
גדעון סער (צילום: אבי מועלם)

 

 

במהלך סוף השבוע עסק נתניהו בעיקר בפתרון המשברים בליכוד ולא חידש את המשא ומתן עם מפלגת ימינה. בין המפלגות נרשמו חילופי האשמות ובימינה סיכמו עם צאת השבת כי יישבו באופוזיציה. בנוסף, במפלגה הכחישו נחרצות דיווחים שלפיהם המשא ומתן עם הליכוד התחדש.

 

נתניהו הודיע עד כה על מינויים של ישראל כץ לשר האוצר, יולי אדלשטיין לשר הבריאות, אמיר אוחנה לשר לביטחון פנים, מירי רגב לשרת התחבורה והתשתיות (ובהמשך שרת החוץ), דוד אמסלם לשר המקשר בין הממשלה לכנסת ואחראי על הסייבר, אופיר אקוניס לשר לשיתוף פעולה אזורי, גדי יברקן לסגן השר לביטחון הפנים, מיקי זוהר ליו"ר הקואליציה, חיים כץ ליו"ר ועדת העבודה והרווחה וגלעד ארדן לשגריר באו"ם ובוושינגטון.

Биньямин Нетаниягу и Рафи Перец. Фото: Йоав Давидович ()
רפי פרץ ובנימין נתניהו
 

בנוסף, בגוש של נתניהו ימונה אריה דרעי (ש"ס) לשר הפנים, יעקב אביטן (ש"ס) לשר לשירותי דת, יעקב ליצמן (יהדות התורה) לשר הבינוי והשיכון ואורלי לוי-אבקסיס (גשר) תהיה השרה לחיזוק וקידום קהילתי.

 

בגוש של כחול לבן כבר חולקו כל התיקים מלבד השר לענייני מיעוטים, שיהיה ככל הנראה מינוי חיצוני של גנץ. שר הביטחון וראש הממשלה החלופי יהיה בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר המשפטים אבי ניסנקורן, שר התקשורת יועז הנדל, שר הכלכלה עמיר פרץ, השרה לעניינים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן, שר העבודה והרווחה איציק שמולי, שר התרבות והספורט חילי טרופר, שר החקלאות אלון שוסטר, שרת הקליטה והעלייה פנינה תמנו שטה, שר התיירות אסף זמיר, שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, שר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, השרה לשוויון חברתי מירב כהן ושרת התפוצות עומר ינקלביץ'.

 

בתוך כך, החליט שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ, שהיה חלק מימינה, להתפצל ממנה כדי להישאר בממשלה בתפקיד אחר. הוא גם שקל לפרוש מהחיים הפוליטיים לאחר שלא היה ברור אם יקבל את התיק שהובטח לו - והצטרף בסופו של דבר לממשלת נתניהו-גנץ. הוא חתם על הסכם קואליציוני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שלפיו יכהן כשר ירושלים, מורשת ומיזמים לאומיים. לאחר החתימה צייץ פרץ בטוויטר וכתב: "ירושלים אורו של עולם".


פורסם לראשונה 16/05/2020 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים