שתף קטע נבחר

משרדים מומצאים חדשים: אלקין - השר להשכלה גבוהה ולמשאבי המים

נתניהו החליט למנות את אלקין לממונה על שני משרדים חדשים - השר להשכלה גבוהה ומשלימה והשר למשאבי המים. בחלק השני של הקדנציה יכהן כשר התחבורה. לקראת ההשבעה: שטייניץ נשאר שר האנרגיה אך בלי המים, גלנט מונה לשר החינוך. ברקת ודיכטר נותרו מחוץ לממשלה

זאב אלקין בכפר המכבייה שם מתקיימת ישיבת המשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן (צילום: מוטי קמחי)
זאב אלקין(צילום: מוטי קמחי)

עוד שני משרדים מומצאים בממשלה החדשה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (ראשון) כי החליט למנות את השר זאב אלקין לתפקיד השר להשכלה גבוהה ומשלימה ולתפקיד השר למשאבי המים. בחלק השני של הקדנציה יכהן בתפקיד שר התחבורה. כמו כן יהיה אלקין חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. נתניהו הפקיע מהשר יובל שטייניץ את תחום המים, אך הותיר בידיו את משרד האנרגיה. ח"כ ניר ברקת נותר ללא תפקיד, ומטעם נתניהו נמסר: "לצערי הרב זה לא הסתייע". ח"כ אבי דיכטר קיבל הודעה דומה.

 

עוד הוחלט כי אלקין, שכיהן בממשלה היוצאת כשר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים ומורשת, ישמש בממשלה הבאה ממלא מקום ראש הממשלה בראשות קבינט עלייה, קליטה ותפוצות והשר האחראי על ארגון "נתיב" (לשכת הקשר).

 

אלקין ימשיך לעמוד בראש הוועדות המשותפות עם ממשלות רוסיה, אוקראינה, קזחסטן ואזרבייג'ן, וירכז את הטיפול בבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה יכלול את הות"ת, המל"ג, החברה למתנ"סים, יד ושם והאגפים הבאים ממשרד החינוך: אגף חינוך מבוגרים, אגף תרבות יהודית, מינהל חברה ונוער (ללא היחידות הקשורות באופן ישיר לחינוך הפורמלי) ואגף בכיר לקשרי חוץ ואונסק"ו.

 

המשרד למשאבי המים יכלול את רשות המים, מקורות, תאגידי מים וביוב וכל נושאי המים שהיו באחריות משרד האנרגיה.

 

"ימשיך להיות גורם מרכזי" 

ראש הממשלה נתניהו אמר: "השר אלקין הוביל מהפכה בתחום הגנת הסביבה ובצמצום זיהום האוויר מתחבורה. כמו כן, תרם רבות לפיתוח העיר ירושלים בהיקפים חסרי תקדים. השר אלקין ימשיך להיות גורם מרכזי בקבינט ובליווי הקשרים עם רוסיה".

 

השר אלקין אמר: "אני מודה לראש הממשלה על האמון ואמשיך לשרת את הציבור נאמנה במסגרת תפקידי השונים בממשלה החדשה בתחומי ההשכלה הגבוהה והמשלימה ותחום משאבי המים במחצית הראשונה של הקדנציה ובתחום התחבורה במחצית השנייה. אמשיך לתרום בקבינט המדיני-ביטחוני ובליווי הקשרים עם רוסיה, אוקראינה ומדינות נוספות מחבר העמים".

אורלי לוי אבקסיס (צילום: טל שחר )
לוי-אבקסיס(צילום: טל שחר )

הראשונה שחתמה על כניסה לקואליציה תמורת קבלת משרד ממשלתי מומצא הייתה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. בהתאם להסכם בין סיעת גשר לליכוד, לוי-אבקסיס תכהן כשרה במשרד לחיזוק וקידום קהילתי.

 

מההסכם שהוגש למזכירות הכנסת עולה כי המשרד החדש יכלול תחומים שהיו עד כה תחת הסמכות של המשרד לביטחון הפנים - כמו לדוגמה הרשות למאבק באלימות בסמים ובאלכוהול, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, פרויקט עיר ללא אלימות וכן קידום פרויקטים והתעצמות במגזר הערבי, שיוגדרו כעת כחלק מהמשרד לחיזוק וקידום קהילתי. לוי-אבקסיס תהיה חברה בקבינט החברתי-כלכלי וב"קבינט הפיוס" שיוקם בממשלה החדשה.

 

גורמים במשרד לביטחון הפנים ובמשטרה הביעו מורת רוח לנוכח ההסכם הקואליציוני שבמסגרתו תמונה לוי-אבקסיס לשרה לחיזוק וקידום קהילתי, ותקבל לידיה סמכויות שיועברו מהמשרד.

 

"המשרד לביטחון הפנים צומצם להיות משרד המשטרה", אמרו הגורמים, ותהו על השינויים והסמכויות שתקבל לוי-אבקסיס בתפקידה העתידי, בהם יחידת "105" לטיפול בפשיעה נגד ילדים ברשת שהוקמה בתקופתו של השר היוצא גלעד ארדן. תפקיד מומצא נוסף, השרה לענייני התיישבות, הוצע לציפי חוטובלי.

  ()

במקביל, נתניהו הודיע כאמור על השארתו של יובל שטייניץ במשרד האנרגיה, אך הפקיע מידיו את תחום המים שעבר לשר אלקין. אמש הבהיר נתניהו לשטייניץ כי הוא לא יוכל להמשיך בתפקידו, אך ביקורת פנימית הניעה את ראש הממשלה לדון שוב בסוגיה. לשטייניץ הוצע בתחילה תפקיד השר להשכלה גבוהה, אולם הוא סירב.

 

נתניהו אמר כי "שטייניץ ימשיך להיות שותף מרכזי בממשלה שתוקם בתפקידו כשר האנרגיה. השר שטייניץ הוביל את גיבוש מתווה הגז ויישומו כחלק מהפיכתה של מדינת ישראל למעצמת אנרגיה. כמו כן, קידם את הרפורמה ההיסטורית במשק החשמל".

 

שטייניץ הודה לנתניהו ואמר: "אשמח להמשיך לשרת את מדינת ישראל במשימות החשובות בתחום האנרגיה ובממשלה בכלל".

יובל שטייניץ (צילום: אבי מועלם )
שטייניץ(צילום: אבי מועלם )

לקראת השבעת הממשלה המנופחת בתולדות ישראל, הודיע נתניהו מוקדם יותר הבוקר כי החליט למנות את יואב גלנט לתפקיד שר החינוך וכן לחבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

 

בנוסף, נתניהו מינה הלילה את גילה גמליאל לתפקיד השרה להגנת הסביבה. נתניהו אמר כי "לגילה ניסיון רב, ואני שמח שתמשיך להיות שותפה בממשלה ולאתגרים שעומדים לפנינו". גמליאל הודתה לנתניהו ומסרה כי "עלינו לקדם תהליכים שיובילו לשגשוג ואיכות חיים טובה יותר. משבר האקלים הוא אחד הנושאים החשובים ביותר לאנושות, ועלינו לשים אותו בראש סדר העדיפויות".

 

ח"כ ברקת, שקיבל לפני כמה חודשים הבטחה מנתניהו להתמנות לשר האוצר, כאמור לא מצא את עצמו בסופו של דבר משובץ בממשלה החדשה. ראש הממשלה נתניהו אמר: "נפגשתי עם ח"כ ניר ברקת שאותו אני מעריך מאוד. ניר ברקת ראוי לתפקידים בכירים הן בליכוד והן בממשלה. לצערי הרב זה לא הסתייע לפני השבעת הממשלה. אעשה מאמץ גדול לשלב את ח"כ ברקת לתפקיד בכיר בממשלה בהמשך הדרך".

 

ברקת אמר: "אני מברך על הקמת הממשלה החדשה ושמח שתרמתי את חלקי למען המטרה, גם אם לא אכהן כשר. אני רץ למרחקים ארוכים ואמשיך לפעול בכל כוחי למען המדינה האהובה שלנו בכנסת ובכל תפקיד אותו אמלא בעתיד".

גדעון סער  (צילום: אבי מועלם)
סער (צילום: אבי מועלם)

יריבו הגדול של נתניהו בליכוד, ח"כ גדעון סער, יישאר מחוץ לממשלה. סער, שנפגש הלילה עם נתניהו, גילה הבוקר כי סירב לכהן כשגריר ישראל באו"ם ובוושינגטון. לדבריו, "זאת זכות גדולה לשרת את עם ישראל ומדינת ישראל כחבר כנסת. ההצעה היחידה לה סירבתי בנימוס היא לכהן כשגריר באו"ם ובוושינגטון, וזאת עוד במוצ"ש 9 במאי". מדברי סער משתמע כי בפגישתם הלילה, נתניהו לא הציע לו שום תפקיד.

 

גם ח"כ אבי דיכטר, שאיים בשבוע שעבר להחרים את ישיבת המליאה בעת השבעת הממשלה החדשה אם לא ישודרג לתפקיד שר, עודכן כאמור כי דרישתו לא התקבלה. בהודעה שפרסם ציין דיכטר כי "בכנסת הבאה אמלא את תפקידי בגאווה ובגאון כחבר כנסת מן המניין. לצערי, ראש הממשלה נתניהו החליט שלא למנות אותי כשר בממשלתו. גם בשיחתנו הלילה לא שמעתי נימוק שיכול לשכנע אותי או כל אדם אחר, מדוע לא נמצאתי ראוי על ידו לתפקיד של שר ולחבר קבינט ביטחוני.

 

"עשרות אלפי אנשים, בהם מתפקדי ליכוד רבים ומצביעי ליכוד, תמהים איך זה קורה שנתניהו החליט כך למרות מיקומי בעשירייה ברשימת הפריימריז, ומהעובדה שכיהנתי פעמיים כשר בממשלה וראש שב"כ לשעבר. יחד עם זאת, אני איש ליכוד ואדם ממלכתי המכבד החלטות שקיבל מי שהסמכות בידו ולכן אתמוך בממשלה שבה מכהנים לא מעט מחבריי הקרובים בליכוד ובכלל, ומאחל להם בהצלחה".

 

דיכטר הוסיף: "בארבע השנים האחרונות הצלחתי להוביל חקיקה עם רוב של למעלה מ-60 חברי כנסת. גם את חוק הלאום וגם את חוק קיזוז משכורות מחבלים. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה, ואני בן גאה לעם הנצח. את ניסיוני הביטחוני, המדיני ואת חזוני למדינת ישראל אמשיך לקדם כחבר כנסת. דרושות רפורמות משמעותיות בתחומים רבים, ואעשה כל שביכולתי כדי להוביל אותן. ומילה לסיום. ליכודניקים יקרים, נתתם בי את אמונכם וסייעתם לי לקפוץ 16 מקומות בפריימריז. לא אאכזב אתכם. נמשיך לפעול יחד ולא נוריד ראש".

אבי דיכטר באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
דיכטר(צילום: אבי מועלם)

נכון לעכשיו, גם השר צחי הנגבי צפוי להישאר מחוץ לממשלה החדשה. הנגבי איים ביום חמישי שעבר כי לא ייתייצב להצבעה על השבעת הממשלה החדשה משום שעד אז לא זומן לשיחה אצל ראש הממשלה נתניהו.

 

בגוש של הליכוד החליט נתניהו גם על המינויים הבאים: אלי כהן מונה לשר המודיעין, ישראל כץ לשר האוצר, יולי אדלשטיין לשר הבריאות, אמיר אוחנה לשר לביטחון הפנים, מירי רגב לשרת התחבורה והתשתיות (ובהמשך לשרת החוץ), דודי אמסלם לשר המקשר בין הממשלה לכנסת ואחראי על הסייבר, אופיר אקוניס לשר לשיתוף פעולה אזורי וגדי יברקן לסגן השר לביטחון הפנים. השר היוצא ארדן יושבע היום לשר לשיתוף פעולה אזורי ולאחר שהממשלה החדשה תאשר את מינויו לשגריר ישראל באו"ם ובארה"ב ייכנס השר אקוניס למשרדו החדש.

 

עוד בגוש של הליכוד: אריה דרעי (ש"ס)  יכהן כשר הפנים, יעקב אביטן (ש"ס) יהיה השר לשירותי דת, יעקב ליצמן (יהדות התורה) ישמש כשר הבינוי והשיכון ורפי פרץ (הבית היהודי) יהיה השר לענייני ירושלים, מורשת ומיזמים לאומיים.

 

מהעבר השני, בגוש של כחול לבן בממשלה הפריטטית חולקו כל התיקים מלבד השר לענייני מיעוטים שצפוי להיות מינוי חיצוני. שר הביטחון וראש הממשלה החלופי יהיה בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר המשפטים אבי ניסנקורן, שר התקשורת יועז הנדל, שר הכלכלה עמיר פרץ, השרה לעניינים אסטרטגיים אורית פרקש-הכהן, שר העבודה והרווחה איציק שמולי, שר התרבות והספורט חילי טרופר, שר החקלאות אלון שוסטר, שרת הקליטה והעלייה פנינה תמנו-שטה, שר התיירות אסף זמיר, שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, שר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, השרה לשוויון חברתי מירב כהן ושרת התפוצות עומר ינקלביץ'.


פורסם לראשונה 17/05/2020 10:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המשרד להגנת הסביבה
אלקין
צילום: המשרד להגנת הסביבה
מומלצים