שתף קטע נבחר
צילום: AFP

חרף הצלחה מול הנגיף, העולם מדיר את טייוואן

מבין 23 מיליון תושבים נרשמו רק 6 מקרי מוות מקורונה, אבל בשל סיבות פוליטיות היא אינה חלק מארגון הבריאות העולמי. השגריר בישראל מוחה

 

שגריר טאיוואן פאול צ'אנג ()
שגריר טייוואן בישראל, פאול ק. צ'אנג

טייוואן היא דמוקרטיה עם כלכלה משגשגת בדרום מזרח אסיה, אלא שהפוליטיקה העולמית לא מאפשרת לה לחלוק זאת עם יתר החברות בקהילה הבינלאומית ומדירה אותה ממוקדי ההשפעה. כעת, אולי יותר מבעבר, השארתה בחוץ היא לא רק בלתי הוגנת, אלא גם מסוכנת.

 

 

שמה של טייוואן עלה לכותרות בעת האחרונה לאחר שהשתלטה בהצלחה על התפשטות נגיף הקורונה, שמאיים על מדינות מכל רחבי הגלובוס ובמרביתן גם מותיר אחריו מספר גבוה מאוד של חולים ושל מתים. בעוד טייוואן הייתה אמורה להיות מוקד ענק של התפרצות הנגיף בשל הקשרים הכלכליים הענפים שיש לה עם סין שממנה התפשטה המגפה – הטיסות המרובות ביניהן, הקירבה הגיאוגרפית ומאות אלפי הטיוואנים שמתגוררים במדינה השכנה – היא הצליחה, ללא הטלת כל סגר ומבלי להפסיק את שנת הלימודים, לעצור את המגפה.

 

כך, מתוך אוכלוסייה של 23 מיליון תושבי האי הטיוואני, רק שישה מקרי מוות נרשמו כתוצאה מהנגיף. זהו הישג אדיר במאבק מול הקורונה, שהרוב המכריע של מדינות העולם יכול רק לקנא בו – ואולי חשוב מכך, הן יכולות ללמוד ממנו כיצד להילחם במגפה.

 

בישראל לא נשארו אדישים. התקשורת הישראלית ופוליטיקאים בכירים שיבחו את טייוואן על שמנעה את התפשטות המחלה על ידי שימוש בטכנולוגיית מעקב, תוך כדי כיבוד זכויות הפרט, והרבו לתת אותה כדוגמה להצלחה במאבק העולמי.

 

במקביל לניהול נכון ומדויק של המשבר הבריאותי, המשיכה טייוואן לסייע למדינות אחרות להילחם בנגיף על ידי תרומת ציוד ואספקה רפואית.

 

אלא שלמרות כל האמור לעיל, טייוואן מודרת מארגון הבריאות העולמי. זה לא הגיוני, זה לא הוגן, זה לא מוצדק וזה בלתי מקובל בעליל. בשנים האחרונות נשללה מטייוואן ההשתתפות הן בעצרת הבריאות העולמית השנתית והן בישיבות של ארגון הבריאות העולמי. הסיבות לכך הן פוליטיות, וזה בלתי מתקבל על הדעת.

 

בשבוע הבא תתכנס בז'נבה עצרת הבריאות העולמית. טייוואן, בזכות המומחיות והניסיון שצברה, לצד ההצלחה המוכחת בשטח, חייבת להשתתף במפגש הזה. מחלות אינן יודעות גבולות, ועל כל העולם להילחם יחד נגד מגפת הקורונה. טייוואן יכולה לעזור להתמודד עם המשבר, כי כולנו באותה סירה, יחד – ואסור להשאיר אף אחד, ובוודאי לא את טייוואן, מאחור.

 

  • פאול ק. צ'אנג הוא שגריר בנציגות טיוואן בישראל

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים