שתף קטע נבחר

לקראת גל חום היסטורי: יותר מ-40 מעלות כמעט בכל הארץ

היום השלישי במה שעשוי להפוך לגל חום חסר תקדים באורכו: היום הטמפרטורות צפויות להגיע ל-42 מעלות בת"א ול-49 בעין גדי. בערבה ובדרום הנגב דווקא ייתכן גשם מקומי לצד רוחות עזות. אתמול נשבר שיא צריכת החשמל במאי

 

 

היום השלישי של מה שייתכן שיהפוך לגל חום היסטורי וחסר תקדים: היום (ב') גל החום הכבד והקיצוני יימשך. יוסיפו לשרור עומסי חום כבדים עד קיצוניים בכל האזורים, מלווים בתנאי יובש. צפויים להימדד ערכי טמפרטורות חריגים שינועו בין 40 ל-44 מעלות במישור החוף, בשפלה ובצפון הנגב. בבקעת הירדן ובערבה הטמפרטורות עשויות להגיע ל-45 עד לא פחות מ-49 מעלות. למרות החום הכבד, בשעות אחר הצהריים ייתכן גשם מקומי קל בערבה ובדרום הנגב, מלווה בסופות רעמים ופרצי רוח עזים.

 

הטמפרטורות החזויות היום והלילה: קריית שמונה 42-26, קצרין 38-26, צפת 36-26, טבריה 45-25, נצרת 39-27, חיפה 40-26, תל אביב 42-27, ירושלים 38-30, אשקלון 36-24, עין גדי 48-34, באר שבע 43-26, ערד 40-29, מצפה רמון 37-27 ואילת 45-30.

 

חוף הים בתל אביב (צילום: AP)
היום 42 מעלות בתל אביב(צילום: AP)

חוף הים תל אביב מזג אוויר (צילום: רויטרס)
החוף בתל אביב, אתמול(צילום: רויטרס)

הקלה לא צפויה בימים הקרובים. מחר, יום שלישי, לא צפוי שינוי ניכר. ביום רביעי גל החום הכבד והקיצוני יימשך, וגם ביום חמישי ללא שינוי ניכר. בסקירה ראשונית של גל החום שהועברה אתמול מהשירות המטאורולוגי נכתב כי כבר אתמול נמדדו באזורים רבים בארץ טמפרטורות של יותר מ-40 מעלות, ובעמקי המזרח אף יותר מ-45 מעלות. הם ציינו כי אנו בתחילתו של גל חום כבד של שישה ימים שיכלול ערכי טמפרטורה קיצוניים. אתמול נמסר מחברת החשמל כי בשעה 13:30 נשבר שיא צריכת החשמל בחודש מאי בכל הזמנים.

 

את חריגות האירוע ניתן יהיה לבחון רק לאחר סיומו, הבהירו בשירות המטאורולוגי, אך הוסיפו כי בהנחה שערכי הטמפרטורה החזויים אכן יתממשו, האירוע צפוי להיות חסר תקדים במשכו. בעבר לא נרשם מעולם רצף של שישה ימים עם טמפרטורה של יותר מ-38 מעלות החוף, וגם רצף של שישה ימים עם יותר מ-36 מעלות בהרים הוא חסר תקדים.

 


 

חוף הים בתל אביב (צילום: AP)
שבת בתל אביב. השרב הכבד יימשך כמעט עד סוף השבוע(צילום: AP)

ככלל, כתבו בסקירה, רצף ימים של שרב כבד אינו שכיח בחודשי האביב (אפריל עד אמצע יוני). שרבים בעונה זו קשורים בדרך כלל לשקעים שרביים מהירים ולכן הם קצרים (בני יממה עד יממה וחצי בדרך כלל). האירוע הנוכחי ממושך יותר ונובע מרכס ברום בשילוב עם זרימות חמות ויבשות מהגזרה המזרחית בקרקע.

 

רכסי רום, ציינו בשירות המטאורולוגי, נוטים להתבסס ולנוע באיטיות יחסית ומתבטאים בהתחממות ממושכת. היו אמנם בעבר רצפים של ימי שרב באביב, אולם הם היו קצרים יותר או עם טמפרטורות פחות גבוהות. גלי חום ממושכים שכיחים יותר בקיץ ובסתיו, אולם גם באירועים אלה לא התקבל רצף כפי שצפוי באירוע הנוכחי.

 

היום תנשב בים התיכון רוח צפון מזרחית במהירות 30-15 קמ"ש, בשעות אחר הצהריים הרוח תיעשה צפונית ומהירותה - 25-45 קמ"ש. הים יהיה נוח עד גלי, גובה הגלים - 40 עד 90 ס"מ. אחר הצהריים הגלים יהיו מעט גבוהים יותר, עד 140 ס"מ. עומס חום כבד עד קיצוני ישרור בכל האזורים. ממרכז החיזוי "מטאו טק" נמסר כי אפיק מים סוף למזרח הים התיכון מלווה ברכס רום חזק גורם לגל חום כבד באזורנו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים