שתף קטע נבחר

בגל חום קיצוני, במקום הכי חם בישראל: "אי אפשר להתרגל"

השרב הכבד ימשיך עד סוף השבוע, בשירותי הכבאות מזהירים מגל שריפות ובחברת החשמל מתכוננים לשבור את השיא של כל הזמנים בצריכת החשמל. וגם: איך נערכים במקום הכי חם בישראל לטמפרטורה של 50 מעלות?

 

 

 

מזג האוויר הלוהט נמשך ביתר שאת, ולא צפויה הקלה גם בשאר השבוע, עם טמפרטורות שינועו בין 40 ל-44 מעלות ברוב חלקי הארץ. נכון לשעה 13:00 הטמפרטורה בתל אביב עומדת על 42 מעלות, בחולון, כפר בלום, בית שאן, עין יהב וחצבה על 44 מעלות,  והשיא הוא בקיבוץ גלגל - 45 מעלות.

 

חזאי חברת "מטאו-טק", צחי וקסמן, הסביר את הגורמים לגל החום הקיצוני: "יש כאן שילוב של שני מנגנונים מטאורולוגיים. בשכבות הגבוהות של האטמוספירה שורר לחץ אוויר גבוה, והוא גורם לכך שהאוויר נוטה לשקוע ולהידחס כלפי הקרקע. הפעולה הזו גורמת לאוויר להתחמם ולהתייבש, ואלו מנות החום שאנו מרגישים. בשכבות הנמוכות נושבות רוחות מזרחיות שמקורן במדבריות ירדן, סוריה ואפילו ערב הסעודית, והמכניזם הזה הוא שמוביל ליצירת גל חום כל כך משמעותי, ממושך וסטטי למשך כמעט שבוע, תופעה שהיא בהחלט נדירה". הוא סיכם כי הקלה בעומס החום צפויה רק ביום שישי.

חוף הים תל אביב מזג אוויר (צילום: רויטרס)
יותר מ-40 מעלות ברוב חלקי הארץ. מתרחצים בחוף הים בת"א(צילום: רויטרס)
 

עמק המעיינות. מזרחית לבית שאן ()
45 מעלות בעמק המעיינות, מזרחית לבית שאן

חם בגלגל ()
49 מעלות חום בגלגל

מזג אוויר יותר מ-40 מעלות בכל הארץ 13:00 בצהריים תחזית ()
יותר מ-40 מעלות כמעט בכל האזורים

המקום שצפוי לשבור את שיאי החום הוא קיבוץ גלגל שבבקעת הירדן, שם הטמפרטורה צפויה לטפס ל-48 מעלות ואף יותר. איציק אדרעי, חבר הקיבוץ, סיפר הבוקר בראיון לאולפן ynet על האתגרים שגל החום מעמיד בפני התושבים ועל הפגיעה בחקלאות, נדבך משמעותי בשגרת החיים ובפרנסתם של התושבים במקום.

 

"אי אפשר להתרגל לחום שכזה, אנחנו מנסים להסתגל", אמר אדרעי. "בקיבוץ יודעים מה שעות השיא, ומי שעובד בחקלאות, שהם 70% מהתושבים, מתחיל את יום העבודה רק ב-16:30-17:00", סיפר.  

 

 

הוא הוסיף כי קיימת בעיה של מחסור במים לטובת הגידולים החקלאיים והזהיר מפני הסכנה שמאיימת על התוצרת המקומית: "זו בעיה חמורה, המקום הזה הוא יותר מ-70% חקלאי. מחסני החירום של ישראל נמצאים פה. אם אספקת המים תקינה, אפשר להתמודד עם כל גל חום. אנחנו נמצאים על קרקע של מעיינות ומי תהום, יש פה קידוחים שאפשר לעשות בצורה מופלאה, רק צריך לבצע זאת נכון ובלי יותר מדי פוליטיקה. החקלאים פה הם חלוצים אמיתיים והתוצרת שלהם נמכרת בכל העולם, אסור לתת להם להיפגע".

 

בשל הגבלות משרד הבריאות, בריכת הקיבוץ נותרה סגורה, והתושבים משוועים לפיתרון שיאפשר להם להצטנן מעט: "בלי בריכה אי אפשר פשוט להעביר ימים כאלו, זה מעבר למותרות במקרה שלנו. 40 מעלות עבורנו מרגיש סתווי, אבל הטמפרטורה יכולה להתקרב ל-50 מעלות".

 

 
גם באשקלון חוו בוקר לוהט במיוחד, ורבים בחרו לפקוד את חוף הים. תמר, סטודנטית מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, הגיעה מבאר שבע בניסיון להתרענן גם מהלימודים: "כל התקופה הזו עשינו שיעורים מקוונים בזום, ואנחנו מרגישים לאט לאט את החזרה לשגרה. אנחנו מצוידיםבמסכות ורק רוצים להתרענן מעט מהחום".

 

חוף הים בתל אביב (צילום: AP)
חוף הים בתל אביב(צילום: AP)
 

תת-טפסר בועז רקיע, ראש האגף להגנה מאש בשירותי הכבאות, סיפר על הכוננות במערך הכיבוי למניעת גל שריפות: "אנחנו בהיערכות מוגברת, מזג האוויר קיצוני, וקיימת סכנת חיים ממשית. רק לפני שנה ראינו פה יישוב שלם עולה באש כתוצאה משריפות שפרצו. יש להישמע להנחיות ולא להדליק אש גלויה בשטחים פתוחים". 

 

  

סמנכ"ל שיווק רגולציה בחברת החשמל, אורן הלמן, אמר כי נשבר שיא צריכת החשמל לחודש מאי, יותר מ-12,673 מגה-וואט: "אנחנו מתקרבים לשיא צריכת החשמל בכל הזמנים בישראל, שעומד כרגע על 13,500 מגה-וואט. בהחלט יכול להיות שנשבור אותו בהמשך השבוע. הצד השני של המטבע הוא בעצם עניין הרזרבה, כמה אנחנו יכולים לספק אל מול הכמות שהלקוחות צורכים".

 

אנחנו צריכים להיות מודאגים?

"הדאגה היא שלנו. אנחנו נעמוד בביקוש, זה לא קל כי זו עונת מעבר והרבה מאוד מהתחנות יוצאות לשיפוצים והן לא פועלות, לכן אנחנו יורדים ברמת החשמל שאפשר לספק, אבל יש לנו היום אלף מגה-וואט רזרבה. כל אחד יכול לצרוך חשמל כאוות רצונו, רק צריך לחשוב על המחיר".

 

אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים