שתף קטע נבחר

משפחתו של סלומון טקה תובעת מיליונים מהמשטרה והקצין היורה: "חצה את הקווים"

אביו של הצעיר שנורה למוות בקיץ האחרון הגיש את התביעה האזרחית בסך 2.5 מיליון שקל במקביל להליך הפלילי נגד השוטר. "הקצין ניהל קמפיין וניסה להפוך את היוצרות, הפך את המנוח לראש ארגון פשע", נכתב בתביעה

 

סלומון טקה ()
סלומון טקה

משפחתו של סלומון טקה, שנורה למוות ביולי האחרון על-ידי קצין משטרה בקריית חיים, הגישה היום (שני) תביעה אזרחית נגד הקצין והמשטרה ביותר מ-2.5 מיליון שקל. אביו של סלומון, וורקה, הגיע בעצמו לבית המשפט המחוזי בחיפה והגיש את התביעה למזכירות.

 

עורכי הדין אביתר קציר וגיורא אבן צור, שניסחו את התביעה, ציינו כי השוטר הפעיל פעם אחר פעם כוח בלתי סביר ונטול שיקול דעת ומחשבה תחילה, מה שהוביל, לדבריהם, לאובדן חיים מיותר ולריסוק משפחתו ואוהביו. "יריות אקדחו של הנתבע גבו את חייו של המנוח, וסיכנו את חייהם של נערים צעירים נוספים, שבאורח נס לא נפגעו גם הם מהאש שנורתה ממרחק של כשלושה מטרים", כתבו.

 

עוד טענו כי "איש משטרה מנוסה, איש חוק האמור לשמש דוגמא ומופת בכל הנוגע לאיפוק ולשמירה על ריסון - חוצה את כל הקווים האדומים ופועל בהפקרות מתוך כוונה לגרום נזק, ולמזער 'בשוויון נפש מוחלט' אפשרות של גרימת נזק קטלני. בתוך כך הוא זונח אמות מידה בסיסיות של מקצועיות, אחריות ומידתיות".

 

השוטר בבית המשפט (צילום: שמיר אלבז)
השוטר בבית המשפט(צילום: שמיר אלבז)

בהמשך ציינו עורכי הדין כי הקצין ניהל לכאורה "קמפיין" שבו טען כי סלומון סיכן את חייו עד כדי שנאלץ לירות. "לאט לאט ניסו נציגי הנתבע להפוך את היוצרות", נכתב בתביעה. "המנוח, צעיר בלתי חמוש שהותקף באש על-ידי קצין משטרה, הפך בפי נציגי הנתבע לתוקף בריוני, לראש ארגון פשע משולח רסן ומזרה אימה, שכאילו לא היה מנוס אלא לנטרלו.

 

"הנתבע, קצין משטרה מוסמך וותיק, שבאמצע עיר בישראל ירה אש חיה לעברם של נערים לא חמושים לאחר שיצר 'יש מאין' אירוע מיותר, כושל ונגוע בכוחנות, אם לא בגזענות, הפך ללא פחות מאשר גיבור טרגי הנרדף על לא עוול בכפו, אם לא לקורבן ממש", כתבו.

 

ממשטרת ישראל נמסר כי "כתב התביעה אינו מוכר למשטרה ולכשיתקבל אנו נשיב לו ככל שנדרש באמצעות הפרקליטות בבית המשפט כמקובל. אנו מצרים על המשך טענות והכפשות שונות כלפי המשטרה והשוטר המעורב, שעה שההליך המשפטי בעניין מתנהל וטרם הוכרע". סנגורו של הקצין, עורך הדין יאיר נדשי, אמר כי הוא טרם ראה את התביעה, ועל כן הוא מנוע מלהגיב.

עו
עורכי הדין אבן צור וקציר

אתמול החל שלב ההוכחות במשפטו של הקצין היורה, ששמו אסור בפרסום בשל האיומים על חייו. בדיון עלתה הטענה כי הירי שביצע הקצין, שנאשם בגרימת מוות ברשלנות, אינו תקין ואינו מעוגן בנוהלים. חוקרת מח"ש שטיפלה בחקירה העידה כי בעת האירוע אכן התמודד הקצין עם טקה וחבריו שחסטו נער צעיר על רקע עסקת סמים.

 

מותו של טקה הצית גל מחאה נרחב בקרב יוצאי אתיופיה בישראל. במשך כמה שבועות הפגינו אלפי צעירים ברחבי הארץ שחסמו כבישים, ובכמה מוקדים המחאה התלקחה עד כדי עימותים עם המשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים